Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: kto nas będzie leczył?

Anna Górska
Zdezorientowani pacjenci  nie wiedzą, gdzie mają się leczyć. Szukają bezpłatnego specjalisty po całym Krakowie
Zdezorientowani pacjenci nie wiedzą, gdzie mają się leczyć. Szukają bezpłatnego specjalisty po całym Krakowie Wojciech Matusik
Mapa usług medycznych w Krakowie od nowego roku może być całkowicie zmieniona. Wiele poradni specjalistycznych nie dostało kontraktu, za kilka dni mogą więc zostać zamknięte. Placówki, które nie otrzymały publicznych pieniędzy na swoją działalność, nie składają broni. Lekarze piszą odwołania, a pacjenci podpisują petycje.

Już teraz w poradniach specjalistycznych panuje jednak totalny chaos. Placówki, które zostały bez kontraktu, odwołują zaplanowane wizyty i badania na styczeń i cały 2011 rok. Zdezorientowani pacjenci nie wiedzą, w których poradniach będą mogli się bezpłatnie leczyć. - Przyszłam zapisać się na kolejną wizytę do reumatologa przy Rusznikarskiej - mówi Genowefa Łatosz. - Ale usłyszałam, że mam szukać innej placówki. Gdzie? Tego już nikt nie wie - rozkłada ręce emerytka.

Kraków: zadecyduj, jak wyglądać ma tunel pod rondem Ofiar Katynia

Bez kontraktu zostało aż 12 z 17 poradni w Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży przy al. Pokoju. To trzecia placówka w Krakowie po szpitalu św. Ludwika i Uniwersyteckim w Prokocimiu, która świadczy kompleksowe usługi w opiece nad dziećmi. W tym roku przyjęto tam 50 tys. pacjentów z całego regionu. - Już teraz nie możemy wykonywać badań endokrynologicznych - mówi Marta Stepień, szefowa Centrum. - Wyniki bowiem i kolejne wizyty musimy wyznaczyć na styczeń. A kontraktu na 2011 rok nie mamy. Co mam powiedzieć tym rodzicom, którzy dziś przywiozą swoje dzieci na badania?

Pół tysiąca osób podpisało się pod petycją,w której żądają przywrócenia kontraktu dla placówki.
Małgorzata Woś, szefowa okulistycznej poradni "Optimax" na Dąbiu rozważa jej zamknięcie. - Mamy sześciu okulistów i jako jedyni w Krakowie zorganizowaliśmy od poniedziałku do piątku ostry dyżur okulistyczny do godz. 22. Kontraktu jednak nie dostaliśmy, ma go za to placówka, w której
przyjmuje tylko jeden okulista. Zaproponowali niższą cenę. Przecież nie może być najważniejszym kryterium w ocenianiu placówek - dodaje Małgorzata Woś.

Zgadzają się z nią szefowie innych placówek, które mogą zniknąć z mapy usług medycznych, m.in. poradnia Widok-Med z ul. Na Błonie, wojewódzka poradnia chorób naczyń w szpitalu Bonifratrów, Onko-Med przy Długiej, jedyna poradnia ortopedyczna w Prokocimiu przy ul. Teligi, reumatologia i neurologia przy Galla i Rusznikarskiej, kardiologia w szpitalu im. Jana Pawła II. W Krowodrzy bezpłatnie leczyć będzie tylko jedna poradnia endokrynologiczna zamiast pięciu, jak było dotychczas. Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego NFZ przekonuje, że cena nie była najważniejszym kryterium.

Dodaje jednak, że jednym z istotnych. - Im korzystniejsza cena, tym więcej świadczeń może kupić Fundusz - mówi Jolan Pulchna i podkreśla, że tam gdzie zakończono konkursy, trwa analiza zabezpieczenia świadczeń medycznych. Pozwoli to zdiagnozować "białe plamy". Braki w dostępie do opieki medycznej będą eliminowane w konkursach uzupełniających. NFZ właśnie negocjuje z 90 placówkami, które nie dostały kontraktu. W najbliższych dniach do rozmów zostaną zaproszone kolejne.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podrobili 17 tys. ton paliwa, staną przed sądem

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto