Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kontrolerzy biletów w komunikacji miejskiej dostaną mundurki?

Marcin Karkosza
Prosty i elegancki mundur krakowskiego kontrolera mógłby wyglądać podobnie
Prosty i elegancki mundur krakowskiego kontrolera mógłby wyglądać podobnie Dariusz Gdesz
Urzędnicy zastanawiają się nad uniformami dla kontrolerów biletów w tramwajach i autobusach. Jak powinien wyglądać strój kontrolera, zapytaliśmy mieszkańców Krakowa. Oto ich pomysły.

Do zatłoczonego tramwaju wsiadają dwaj mężczyźni w mundurach. Część pasażerów wysiada. Po chwili tramwaj jedzie dalej. W jego wnętrzu trwa kontrola biletów.

Podobne sceny mogą być już wkrótce codziennością w Krakowie, bo urzędnicy chcą, by kontrolerzy biletów w komunikacji miejskiej mieli jednolite umundurowanie.

Jak taki uniform mógłby wyglądać? Nasi niezawodni Czytelnicy mają kilka propozycji.
- Jednakowe uniformy powinny dodać kontrolerom urzędowej elegancji - mówi Mieczysław Czuma, krakauer, były naczelny Przekroju. - Najlepiej, by stroje były skromne i posiadały widoczny herb Krakowa.

Z kolei Monika Jurczyk, "Osa", osobista stylistka dodaje: - Ważne, aby były to dobrze skrojone, najlepiej taliowane marynarki, koszule i dopasowane spodnie. Obawiam się jednak, że dla części kontrolerów ubranie munduru będzie koszmarem. Mogliby więc założyć trampki, koniecznie w zestawie z koszulką z napisem "Uciekaj, właśnie wsiadłem".
Jeszcze dalej w pomysłach posuwają się inni krakowianie:

- Wszyscy wiedzą, że kontroler to kanar - mówi Tomasz. - Proponuję więc, aby kontrolerzy mieli żółte stroje. Na pewno wszyscy by ich błyskawicznie rozpoznali.

Inny pomysł ma Anna, mieszkanka Śródmieścia. - Strój musi być klasyczny, ale jednocześnie rozpoznawalny. Proponuję stroje krakowskie. Koniecznie z pawim piórem. To byłby element promocji Krakowa - dodaje.
Okazja do wprowadzenia tych pomysłów nadarzy się już za kilka miesięcy, bo z końcem roku wygasa umowa na kontrolę biletów podpisana z MPK przez ZIKiT.

Nad pomysłem zastanawia się ZIKiT i MPK

Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu
Decyzja jeszcze nie zapadła, ale wprowadzenie umundurowanych kontrolerów to dobry pomysł. Chcemy, aby byli oni widoczni. Dzięki temu wszyscy będą wiedzieć, że kontrolę przeprowadza osoba do tego powołana i posiadająca kwalifikacje, a nie ktoś przypadkowy.

Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego
Jeżeli kontrola biletów będzie nam powierzona na kolejne lata, to zaproponujemy nowy model, który w części opierałby się na umundurowanych kontrolerach.

Fakty na temat kontroli w komunikacji miejskiej

  • W Krakowie kontrole biletów prowadzi 150 osób,
  • Kontrolerzy otrzymują wynagrodzenie na zasadzie prowizji od liczby wystawianych kar,
  • Każdego roku prowadzenie kontroli w Krakowie kosztuje ok. 8,5 mln zł. Te koszty pokrywane są z wystawianych kar. Bilans wychodzi praktycznie na zero,
  • Liczba gapowiczów w Krakowie stale rośnie. Rocznie wystawianych jest ok. 100 tysięcy kar za brak ważnego biletu. Jednocześnie zwiększa się jednak liczba kontroli,
  • Aby praca się opłacała, kontrolerzy w mundurach musieliby otrzymywać stałe wynagrodzenie, co zwiększyłoby koszty utrzymania systemu. Jednocześnie zyski z kar mogą być mniejsze.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto