Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kilkunastotonowe TIR-y niszczą płytę Rynku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dawid Serafin
Kilkunastotonowe ciężarówki niszczą kostkę brukową w ścisłym centrum Starego Miasta. Urzędnicy nakazali używanie specjalnych mat. Nikt tego nie przestrzega. Urząd: nie ma problemu.

autor: Dawid Serfafin. Gazeta Krakowska

Część płyty Rynku wymaga naprawy. Powierzchnia jest pofałdowana, fragmenty kostki brukowej zapadają się, a w niektórych miejscach nie ma jej w ogóle. Przyczyniła się do tego świąteczno-noworoczna „karawana” kilkunastotonowych ciężarówek, która przetoczyła się przez główny plac miejski. Kierowcy tir-ów, zamiast jeździć po specjalnych nakładkach, jak nakazali urzędnicy, wjeżdżają bezpośrednio na brukową kostkę. Magistrat twierdzi, że nie ma żadnych nieprawidłowości. Tymczasem ze zdjęć, którymi dysponuje „Krakowska”, wynika coś zupełnie innego.

Organizatorzy sylwestra na Rynku - Krakowskie Biuro Festiwalowe i telewizja TVN - zobowiązali się, że ciężarówki, które będą przywozić elementy sceny, mają poruszać się po specjalnych euromatach i podkładach. To miało chronić powierzchnię przed zniszczeniem, kiedy będą jeździć po niej kilkunastotonowe pojazdy. Zgodnie umową udostępnienia terenu część samochodów miała korzystać z podkładów zabezpieczających także na drogach dojazdowych do ścisłego centrum.

Okazuje się jednak, że kierowcy do tych wymogów się nie stosują. Sprawdziliśmy. Poniedziałek, godziny popołudniowe. Na płytę Rynku wjeżdża kilkunastotonowy tir. To jedno z kilku tego typu aut, które tego dnia pojawią się na płycie. Żadne nie porusza się po specjalnych podkładach.

Podobna sytuacja miała miejsce 21 grudnia zeszłego roku. Ciężarówka przywiozła fragment konstrukcji sylwestrowej sceny. Także wtedy nikt nie ułożył specjalnych podkładów. Z kolei 1 stycznia tego roku na płytę Rynku wjechała... cysterna. Pod jej kołami także nie znalazły się żadne maty zabezpieczające powierzchnię.

Zapytaliśmy urzędników, czy magistrat planuje wyciągnąć konsekwencje. - Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu kontrolował kilkukrotnie ruch na płycie przy rozstawianiu sceny. Zawsze używano podkładek - odpowiedział nam Jan Machowski, kierownik referatu ds. informacji medialnej magistrackiego biura prasowego. - Podobne kontrole będą prowadzone przy rozbieraniu sceny. Dodatkowo po zakończeniu całej operacji płyta Rynku zostanie skontrolowana - dodał Machowski.

Wczoraj, kiedy tir-y bez podkładek jeździły po nawierzchni Rynku, kontroli z urzędu zabrakło.

O podkłady dla TIR-ów zapytaliśmy też w Krakowskim Biurze Festiwalowym. - Harmonogram prac od 1 do 4 stycznia 2016 roku objął demontaż lżejszych elementów sceny, niewymagających użycia specjalistycznych podkładek zabezpieczających - wyjaśniła nam Edyta Nowak z KBF. I dodała, że specjalne podkłady zostaną użyte przy demontażu pozostałych części sceny.

Dodać trzeba, że nie tylko tir-y niszczą powierzchnię Rynku. Kierowcy samochodów osobowych nagminnie łamią przepisy dotyczące strefy A i wjeżdżają na Rynek Główny, choć nie mają na to zgody. Tylko w 2015 roku straż miejska zatrzymała 1301 kierowców, którzy złamali przepisy i wjechali na Rynek.

- Nałożyliśmy 404 mandaty karne, 882 osoby zastały pouczone i 15 wniosków o ukaranie skierowaliśmu do sądu - informuje Marcin Warszawski ze straży miejskiej.

Sytuacji nie polepsza też fakt, że urząd masowo wydaje zgody na to, by samochody mogły poruszać się po Rynku. Zapytaliśmy magistrat, ile takich „wjazdówek” wydał w 2015 roku. Urzędnicy przekonują, że nie dysponują „czymś w rodzaju rejestru wydanych zezwoleń”. To zaskakująca odpowiedź. Podobne pytanie „Krakowska” zadała w październiku zeszłego roku. Wtedy magistrat nie miał problemu z liczeniem. Poinformowano nas, że od stycznia do października 2015 roku - takich zezwoleń wydano... 1124.

Do końca zeszłego roku magistrat miał przygotować nowe przepisy dotyczące wjazdu do strefy A. Do tej pory szczegółów brak. - Kończą się wewnętrzne uzgodnienia w tej sprawie. Zanim nowe rozwiązania zostaną wprowadzone, zostaną poddane konsultacjom - wyjaśnia Machowski. Mają się one odbyć z końcem stycznia. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, jeszcze nie wiadomo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto