Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jagiellońska Wiosna Fizjoterapii 2018 [ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda
Jagiellońska Wiosna Fizjoterapii została zorganizowana już po raz piąty
Jagiellońska Wiosna Fizjoterapii została zorganizowana już po raz piąty Aneta Zurek / Polska Press
Lekarze, fizjoterapeuci, eksperci oraz studenci biorą udział w konferencji naukowo-szkoleniowej „Jagiellońska Wiosna Fizjoterapii” zorganizowanej przez Instytut Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie poświęcone najnowszym wytycznym i metodom z zakresu fizjoterapii odbywa się w Krakowie po raz piąty. Tegoroczna konferencja została zorganizowana pod hasłem „Wiosna w jesieni życia” i jest poświęcona szczególnie seniorom.

Debatę z udziałem gości z Polski i zagranicy otworzył w piątek rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. W swoim wystąpieniu podkreślał, że fizjoterapia jest istotną dziedziną medycyny, której znaczenie bywa ciągle niedoceniane.

Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, przedstawił problemy zdrowotne, z jakimi zmagają się pacjenci w podeszłym wieku. Jak wskazywał, zapotrzebowanie na pomoc fizjoterapeutów będzie intensywnie rosnąć w związku z przesunięciem się granicy śmierci i z coraz liczniejszą grupą osób powyżej 80. roku życia. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, w 2036 r. liczba Polaków, którzy dożyli tzw. sędziwej starości przekroczy 3 mln, a dużej części z nich przyjdzie zmierzyć się z licznymi chorobami i nie­pełnosprawnościami, utrudniającymi im codzienne funkcjonowanie.

O tym, jak prowadzić rehabilitację u starszych pacjentów mówiła dr Małgorzata Biskup z Zakładu Medycyny Manualnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Praca z osobami starszymi wymaga empatii i wyrozumiałości. Nie należy także zapominać, że pacjent po 60. roku życia może mieć zaburzenia równowagi – wskazywała, dodając, że w tej grupie szczególnie istotna jest profilaktyka niezwykle groźnych upadków.

Z kolei dr hab. med. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów, przedstawił rolę tej grupy medyków po wejściu w życie ustawy regulującej ich pracę. Zgodnie z nią, od początku czerwca, prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty będą mieć jedynie osoby, którym KIF wyda odpowiednie dokumenty potwierdzające kwalifikacje. Do tej pory zgłosiło się po nie ponad 57 tys. osób.

– Fizjoterapeuci zajmują się dziś bardzo wieloma schorzeniami. Cały czas odkrywamy nowe dziedziny takie jak fizjoterapia wcześniaków, fizjoterapia osób po przeszczepach narządów i oparzeniach czy chorych z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych i zgryzu – mówił doc. Krawczyk.

W piątek w ramach krakowskiego spotkania odbyły się także sesje poświęcone fizjoterapii w obrębie schorzeń układu nerwowego, reumatologii i pulmonologii. Na sobotę 26 maja zaplanowano jeszcze dyskusje poświęcone ortopedii i chorobom naczyń oraz specjalną debatę z udziałem studentów. Konferencję zakończy cykl warsztatów, w trakcie których uczestnicy będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu m.in. masażu tkanek głębokich klatki piersiowej.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto