Czy można świętować nowy rok w marcu? Gdzie leży Erbil i dlaczego w 2014 roku został Stolicą Turystyki Krajów Arabskich? Co to jest dolma i fattusz? Na te i inne pytania krakowianie mogą znaleźć odpowiedź w trakcie „Kurdyjskiego Miesiąca w Krakowie”. W sobotę 1 marca o 12.00 odbyła się jego uroczysta inauguracja.

Wydarzenie rozpoczął ponad godzinny koncert muzyki kurdyjskiej na żywo, a w samo południe specjalnie zaproszeni goście, uroczyście ogłosili rozpoczęcie Miesiąca Kurdyjskiego. Głos zabrali m.in. Ambasador Iraku – Assad Sultan Abo Gulal, Konsul Iraku – Hawzhen Khorshid, Wicemarszałek Woj. Małopolskiego – Wojciech Kozak, a także Ziyad Raoof – Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce oraz Iwona Sitko, Dyrektor Galerii Bronowice, w której przez miesiąc odbywać się będą kurdyjskie aktywności. Patronat Honorowy nad całym wydarzeniem objął Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Marzec to miesiąc wyjątkowy dla Kurdów. Pełen doniosłych wydarzeń, zarówno szczęśliwych, jak i dramatycznych. Od wieków radośnie obchodzony jest Newroz- Kurdyjski Nowy Rok. Wspominamy też pierwszy traktat pokojowy z Irakiem zawarty 11 marca 1970 roku oraz powstanie z marca 1991, które było początkiem drogi do wolności. W marcu urodził się i zmarł legendarny przywódca Kurdów Mustafa Barzani.

Jednocześnie w tym miesiącu upamiętniamy ofiary ataków chemicznych w Halabja oraz operację Anfal, w wyniku której zginęło ponad 180 tysięcy Kurdów. O tych i wielu innych marcowych wydarzeniach będzie można dowiedzieć się podczas Kurdyjskiego Miesiąca w Galerii Bronowice
- zapowiada Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rząd Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Będzie muzycznie, różnorodnie, smacznie i barwnie. Wystawy zdjęć, strojów, pokazy filmów i tańców, kuchnia kurdyjska, obyczaje i oczywiście muzyka – to wszystko czeka na tych, którzy znają już kurdyjskie tradycje, jak i osoby, dla których to temat zupełnie nowy.

Zapraszamy do Stolic Kultury, miejsca, które zabierze nas w podróż po odległych rejonach barwnego Kurdystanu. Będzie to okazja do poznania i historii i kultury tego tak interesującego, choć mało znanego regionu. Cały marzec wypełniony będzie atrakcjami zarówno dla młodszych, jak i starszych klientów. Wszystko to oczywiście bezpłatnie - mówi Iwona Sitko, Dyrektor Galerii.

Atrakcje Kurdyjskiego Miesiąca organizowane są w Galerii Bronowice w pawilonie Stolice Kultury (parter). Odbywać się tu będą m.in. wystawy tradycyjnych strojów, projekcje filmów, warsztaty językowe, pokazy slajdów z wypraw do Kurdystanu i wiele innych aktywności. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla publiczności.

Na pierwszy weekend zaplanowano koncert muzyki regionalnej oraz uroczyste otwarcie wystawy zdjęć Kurdystanu Irackiego i jego stolicy, Erbilu. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Wspólnie z projektem „CzujCzuj” dzieci będą mogły przenieść się do świata opowieści i zabaw kurdyjskich oraz zapoznać się z kulturą i historią regionu.

Miesiąc kurdyjski w Galerii Bronowice :
8-9 marca
Kurdyjskie wesele - prezentacje multimedialne

15 marca
Kuchnia kurdyjska - pokaz kuchni kurdyjskiej połączony z degustacją oraz koncert muzyki kurdyjskiej

22-23 marca
Kurdzjski Nowy Rok - pokaz i warsztaty tańców kurdyjskich. Koncert muzyki kurdyjskiej i przygotowanie świątecznego stołu

29-30 marca
Weekend z kurdyjskim językiem i literaturą

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!