Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: długie korki pod firmą Golemo odstraszają jej klientów

Piotr Rąpalski
Długie korki pod firmą Golemo odstraszają jej klientów
Długie korki pod firmą Golemo odstraszają jej klientów Andrzej Szopa
Nie tylko kierowcy cierpią, stojąc w korkach przy budowie ronda Ofiar Katynia czy linii tramwajowej na Ruczaj. Firmy, które mają siedziby obok tych inwestycji, tracą klientów i dochody. Straty idą w miliony złotych, ale urzędnicy nie zwrócą ich przedsiębiorcom. Mogą tylko zwolnić ich z podatku od nieruchomości.

Czytaj także: Otwarto centrum Futura Park Kraków [ZDJĘCIA, VIDEO]

- W wyniku budowy tramwaju na Ruczaj straciliśmy już kilka milionów złotych - twierdzi Marek Golemo, właściciel Auto Centrum. Z powodu prac budowlanych klienci nie mogą dojechać do firmy. Antyreklamę robią jej też tablice informujące o korkach i objazdach. - Jesteśmy przedsiębiorstwem zatrudniającym ponad sto osób. Prowadzimy wiele form działalności. Inne firmy w okolicy mają podobne problemy. Również bank, któremu wynajmujemy lokal - dodaje Golemo.

Problemy mają też przedsiębiorcy z okolic ronda Ofiar Katynia. - Ludzie uciekają przed korkami. Spadają zyski. Na przykład na stacj kontroli pojazdów wyliczyliśmy, że klientów jest o 60 proc. mniej - mówi Jan Wójcik, właściciel firmy AutoKrak. - Panuje bałagan, bywało, że pracownicy i kierowcy niszczyli sobie auta na otwartych studzienkach kanalizacyjnych - dodaje.

W ciekawy sposób budowa ronda wpłynęła na sklep IKEA.- Z powodu utrudnień klienci byli sfrustrowani i często rezygnowali z zakupów. Mieliśmy zdecydowanie mniej odwiedzających, ale ci, którzy nie przejęli się korkami, przybyli po konkretne zakupy. Wzrosła sprzedaż mebli - mówi Anna Knapik, szef działu marketingu firmy Ikea - Ale ponad 200 pracowników musi dojeżdżać do pracy w korkach. Czas w nich spędzony wiele osób zalicza do czasu pracy.

W tym roku życie krakowskim przedsiębiorcom utrudniało też wakacyjne przekładania kabla na Rynku Głównym. Klienci uciekali z powodu huku i pyłu z kawiarnianych ogródków. Z kolei wrześniowy remont mostu Piłsudskiego zmniejszył obroty firm przy Kalwaryjskiej.

- Można ubiegać się o ulgę od podatku od nieruchomości w związku z utratą zysku z powodu remontów - informuje Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta. - Wszczęcie postępowania następuje na wniosek zainteresowanego. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie na podstawie materiałów dowodowych.

Podkreśla przy tym, że utrudnienia są przejściowe i uciążliwe dla wszystkich mieszkańców, a roboty prowadzi się w interesie publicznym. Właściciel firmy AutoKrak złożył wniosek o umorzenie mu opłaty. - Rocznie płacę około 40 tys. zł podatku od nieruchomości. Liczę na redukcję strat, ale to absolutnie ich w całości nie zrekompensuje - kwituje Wójcik.

Wybierz najpopularniejszego wójta i burmistrza Małopolski! Trwa głosowanie!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto