Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: Anna Okońska-Walkowicz zamyka szkoły. Rodzice uczniów i dyrektorzy ostro protestują

E. Tkacz, A. Górska
Wiceprezydent Anna Okońska-Walkowicz podczas spotkania z oburzonymi rodzicami w Szkole Podstawowej nr 16
Wiceprezydent Anna Okońska-Walkowicz podczas spotkania z oburzonymi rodzicami w Szkole Podstawowej nr 16 Michał Sikora
Anna Okońska-Walkowicz, wiceprezydent ds. edukacji wciąż nie zdradza publicznie, ile krakowskich szkół i które planuje zamknąć. Nasi dziennikarze ustalili jednak, że na "czarnej liście" jest już co najmniej 12 placówek. Ich dyrektorzy usłyszeli już, że kierowane przez nich szkoły przestaną istnieć.

Czytaj także: Kraków: walka o podstawówkę. Rodzice protestują

Skąd te cięcia? Tegoroczny budżet Krakowa na edukację to 1 mld 143 mln złotych. Z tej kwoty 675 mln to subwencja oświatowa, czyli pieniądze przekazane z budżetu państwa. Resztę Kraków dopłaca z własnych środków. Według pani prezydent to stanowczo za dużo. Uważa, że w czasach kryzysu i niżu demograficznego trzeba szkoły reorganizować.

Po drugiej stronie są jednak rodzice uczniów i pracownicy szkół. Cieszą się, że placówki oświatowe stają się mniej zatłoczone. Gdy uczniów jest mniej, łatwiej prowadzić lekcje i zapewnić bezpieczeństwo.
Wiceprezydent nie ukrywa, że wzorem dla niej jest Margaret Thatcher. Premier Wielkiej Brytanii przeszła do historii jako nie ulegająca żadnym naciskom "Żelazna Dama". Krakowska wiceprezydent także postępuje twardo.

Dyrektorzy opowiadają, że informacja o planowanej likwidacji przekazywana jest według jednego schematu. Rano dzwoni telefon z urzędu z zaproszeniem jeszcze na ten sam dzień lub następny. Wiceprezydent Okońska-Walkowicz lub szefowa wydziału edukacji Anna Korfel-Jasińska mówią krótko: szkoła zostanie zamknięta od września przyszłego roku, bo jest za droga.

Dyrektorzy szkół i rodzice oburzają się, że nikt nie uprzedził ich o likwidacji szkół. - Nawet jeśli nasza placówka jest droga w utrzymaniu, nie dano nam szansy, abyśmy mogli coś zmienić - powtarzali rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 podczas spotkania z wiceprezydent. Okońska-Walkowicz chce zamknąć szkołę, bo jak twierdzi, roczny koszt utrzymania jednego dziecka wynosi tu 9.783 zł. Tymczasem średni roczny koszt utrzymania ucznia w Krakowie to ok. 5 tys. zł.

Z powodu wysokich kosztów zlikwidowane ma zostać także Gimnazjum nr 3. Dyrektor Anna Kantorek podkreśla jednak, że w przypadku tej szkoły, duże wydatki na dzieci są uzasadnione.- Uczą się u nas dzieci z problemami zdrowotnymi i emocjonalnymi. Długo zabiegałam o to, by otworzyć klasę integracyjną, ale urząd nie wyraził zgody. Prowadzimy więc zajęcia indywidualne i to zawyża koszty - tłumaczy Kantorek. W Gimnazjum nr 3 siedmioro uczniów ma nauczanie indywidualne, trójka - zajęcia rewalidacyjne (uzależnione od rodzaju dysfunkcji, np. niedosłuch).

Atmosfera w szkołach przeznaczonych do likwidacji jest gorąca. Anna Łabno, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, nie wyobraża sobie, że placówka, w której uczy się 540 uczniów, zniknie. - Nie zamierzamy siedzieć bezczynnie - ostrzega dyrektorka. - W ZSM nr 4 jako jedynym w Małopolsce od dwóch lat kształcą się uczniowie w zawodzie technika lotniczego. Co mam teraz im powiedzieć? Przepraszam szkołę nam zamykają?

Informacje o ewentualnym połączeniu się z XX LO dotarły też już do XXVII LO. - We wtorek zaplanowane jest spotkanie z wiceprezydent - ucina dyrektor XXVII LO.
Wiceprezydent tłumaczy, że nie informuje publicznie o planowanej likwidacji szkół, by dyrektorzy i rodzice nie dowiadywali się o tym z mediów. Ostateczna decyzja należy do radnych. W styczniu zajmą się uchwałą w tej sprawie.

Ustaliliśmy, że te szkoły są typowane do likwidacji:

- Szkoła Podstawowa nr 16 - 274 uczniów (w szkole i oddziałach przedszkolnych)
- Szkoła Podstawowa nr 74 - 126 uczniów (w szkole i oddziałach przedszkolnych), wiceprezydent proponuje, by szkołę przejęło stowarzyszenie
- Szkoła Podstawowa nr 140 - 120 uczniów (w szkole i oddziałach przedszkolnych), szkołę może przejąć stowarzyszenie
- Szkoła Podstawowa nr 142 - 131 uczniów (w szkole i oddziałach przedszkolnych), szkołę może przejąć stowarzyszenie
- Gimnazjum nr 3 - 126 uczniów
- Gimnazjum nr 14 - 160 uczniów
- XXI LO - 160 uczniów
- XXIX LO - 150 uczniów
- XXXI LO - 250 uczniów
- XXVII LO - 380 uczniów
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 4 - 540 uczniów
- Zespół Szkół Zawodowych Budostal - 440 uczniów

(wsp. Małgorzata Stuch)

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Sylwester w Krakowie 2011/2012: sprawdź oferty klubów, imprezy oraz ceny!

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto