Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. 14. Krakowski Bieg Sylwestrowy już w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu tramwajów i samochodów

Piotr Tymczak
Andrzej Banaś, Aneta Żurek
Uczestnicy 14. Krakowskiego Biegu Sylwestrowy tym razem wystartują z placu Szczepańskiego i pobiegną m.in. przez Rynek Główny, bulwary wiślane i Planty. Dochód z imprezy zostanie przekazany na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis.

Krakowski Bieg Sylwestrowy to niepowtarzalne wydarzenie. W ostatnim dniu roku na ulice centrum Krakowa wybiegną osoby w niecodziennych przebraniach. W poprzednich latach zdarzało się, że biegły… choinki, rakieta, lajkonik, pociąg, rycerze. Także w tym roku uczestnicy zapowiadają wiele niespodzianek.

- Biegacze przebierają się we wszystko. Jest wiele wymyślnych strojów. Niekiedy na ich przygotowanie potrzeba miesięcy – mówi Paweł Żyła z Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans. Organizatorami imprezy są też: gmina Kraków i Zarząd Inwestycji Sportowych w Krakowie.

- Największy bieg sylwestrowy odbywa się w Rio de Janeiro, w którym startuje ok. 30 tys. ludzi. Tam zasadniczo wszyscy są przebrani. Wręcz nie wypada się nie przebrać – mówi Paweł Żyła. - W Europie duży bieg sylwestrowy jest w Madrycie. Taką imprezę organizuje też Frankfurt. W całej Polsce biegi sylwestrowe odbywają się w różnych miastach, ale np. startuje 300 osób, a przebiera się 10. Kraków ma jednak swoją magię, skoro w tym biegu jest tak wielu uczestników i tak wiele osób w przebraniu – dodaje Paweł Żyła.

Organizatorzy cały dochód z imprezy postanowili przekazać na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis, zbierającej pieniądze na wsparcie Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Prokocimiu. - To bieg głównie z myślą pomocy dla tych najmniejszych - podkreśla Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

W zeszłym roku dzięki biegowi udało się uzbierać ponad 20 tys. zł. Organizatorzy przewidują, że w tym roku może być to większa kwota. Pieniądze wydawane są przede wszystkim na narzędzia chirurgiczne. - Jestem za to wdzięczny, bowiem cały czas jesteśmy w potrzebie. Każdy grosz przydaje się do odnowy sprzętu medycznego, zakupu nowych narzędzi – podkreśla prof. Janusz Skalski, prezes fundacji Schola Cordis, jednocześnie kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Collegium Medicum UJ w Prokocimiu.

Strat 14. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego zaplanowano 31 grudnia o godz. 12. Może w nim wziąć udział 2,5 tys. uczestników. Na razie (stan na czwartek 28 grudnia) zarejestrowało się ponad 2 tys. biegaczy.

Limit uczestników wiąże się z tym, że baza, w której biegacze mogą się przebrać, otrzymać pakiety startowe, mieszcząca się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. św. Marka nie pomieści więcej osób.

- W tym biegu nagradzane są przede wszystkim przebrania. Pula na nagrody wynosi ponad 10 tysięcy złotych. Natomiast w przypadku rywalizacji sportowej na nagrody przeznaczono około dwa tysiące złotych – informuje Paweł Żyła.

Zapisy internetowe do 14. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego są prowadzone do soboty, 23 grudnia. Jeżeli zostaną wolne miejsca, zgłoszenia będą przyjmowane jeszcze w biurze zawodów – 30 i 31 grudnia.

Bieg odbędzie się na dwóch dystansach:
5 km: plac Szczepański (start), ul. Szczepańska, Rynek Główny, ul. Floriańska, ul. Pijarska, Planty, ul. Bernardyńska, bulwar Czerwieński, ul. Podzamcze, Planty, Brama Floriańska, ul. Floriańska, Rynek Główny, ul. Szczepańska, plac Szczepański (meta);
10 km: plac Szczepański (start), ul. Szczepańska, Rynek Główny, ul. Floriańska, ul. Pijarska, Planty, ul. Bernardyńska, bulwar Czerwieński, bulwar Inflancki, bulwar Kurlandzki, okolice mostu Powstańców Śląskich, powrót tą samą trasą pod pomnik Smoka Wawelskiego, ul. Podzamcze, Planty do Bramy Floriańskiej, ul. Floriańska, Rynek Główny, ul. Szczepańska, plac Szczepański (meta).

W związku z biegiem wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu drogowego:
- w związku z koniecznością przygotowania infrastruktury towarzyszącej imprezie od godz. 6 do 18 nie będzie możliwości wjazdu pojazdów na ul. Szczepańską od ul. Dunajewskiego. Zaleca się dojazd do placu Szczepańskiego i ul. Reformackiej ulicami Sławkowską i św. Tomasza (do godz. 11 oraz po godz. 14 dojazd na plac Szczepański będzie możliwy także ul. Jagiellońską); 

- między godz. 11 a 14 zostanie zamknięta ul. Jagiellońska na odcinku od ul. św. Anny do ul. Szczepańskiej;

- na bulwarach wiślanych, między godz. 10 a 14, zostanie wyłączona część dróg pieszo-rowerowych;

- między godz. 11.30 a 13.30 zostaną zamknięte dla ruchu kołowego ulice św. Idziego i Podzamcze (utrzymany będzie wyjazd z ul. Straszewskiego w ul. Powiśle);

- na poniżej wymienionych ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów:
w godz. 6-18 na ul. Szczepańskiej (na odcinku od ul. Dunajewskiego do ul. Jagiellońskiej),
od godz. 10 na ul. Szczepańskiej (na odcinku od ul. Jagiellońskiej do Rynku Głównego),
w godz. 10-14 na Rynku Głównym (na odcinku od ul. Floriańskiej do ul. Sławkowskiej), ul. Floriańskiej (na całej długości), ul. Podzamcze (lewa strona od ul. Straszewskiego w rejonie zbiegnięcia na bulwary wiślane).
na pozostałych drogach zlokalizowanych na trasie biegu na czas trwania biegu wystąpią wstrzymania ruchu na czas przebiegnięcia uczestników.

Zmiany w komunikacji miejskiej:
Od około godz. 11.45 do około godz. 13.30 zostanie wyłączona komunikacja tramwajowa w ul. Dominikańskiej i ul. Franciszkańskiej – w tym czasie linie tramwajowe 1, 6, 8, 13, 18, 20 będą kierowane od ul. św. Gertrudy, ul. Starowiślnej i ul. Lubicz przez ul. Basztową do swoich przystanków końcowych.

Autor: Piotr Tymczak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto