Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłódki zakochanych na kładce Bernatka: Legenda i nowa tradycja [zdjęcia+wideo]

Redakcja
Kłódki, które przywieszają zakochani do mostu na kładce Bernatka tworzą nową tradycję w naszym mieście.

Multipoezja:

Napisz wiersz na murze!


Symbol miłości

Kłódki zakochanych zaczęły pojawiać się na kładce zaraz po jej otwarciu, czyli jesienią 2010 roku. Teraz na moście są ich już setki. Mają różne kształty, kolory. Jedne są malowane ręcznie, drugie grawerowane. Z datami, inicjałami, imionami, z okazji bycia razem, z okazji zaręczenia, a nawet rocznic ślubu. Wszystkie symbolizują miłość.

Legenda wskrzeszona "Trzy metry nad niebem"

**Kiedy ludzie znajdują siebie i wiedzą, że razem chcą spędzić resztę życia, zawieszają na latarni kłódkę, a klucz wrzucają do rzeki. Teraz już będą ze sobą do końca swoich dni - przytacza legendę jeden z bohaterów powieści włoskiego pisarza Federica Moccia pt. "Trzy metry nad niebem".

Książka szybko stała się bestsellerem, a pomysł przyjął się natychmiast. Na rzymskim moście Milvio zawieszono tysiące kłódek, a klucze trafiły do Tybru. Z czasem inicjatywa zaczęła rozprzestrzeniać się na inne państwa.



W Europie takie mosty miłości są już w Paryżu, Wilnie, Kijowie. Na most Milvio w Rzymie pielgrzymują zakochane pary z całego świata. Kłódki pojawiają się też w Polsce, m.in. we Wrocławiu, w Bydgoszczy, czy w Opolu.

Most  Tumski we WrocławiuMost Miłości w Bydgoszczy
Most zakochanych w Kolonii (Niemcy)Rzymski most Milvio

Miłość sąsiadką nienawiści

**Gdy uczucia gasną, niektórzy próbują usuwać dowody zadeklarowanej miłości. W drucianej siatce na kładce Bernatce powstają dziury, które łatać próbują kolejni zakochani, nowymi kłódkami.

Niektórzy uważają, że kłódki kradzione są również przez złomiarzy. Według właścicieli skupów, zwykłe kłódki, to jednak kiepski interes.


Nowa tradycja w Krakowie

**Na facebooku na fan page'u? Kłódki na kładce Kazimierz-Podgórze ludzie zastanawiają się, czy wieszanie kłódek nie zostanie zabronione, "gdyż za duże obciążenie może doprowadzić do zawalenia..." - piszą. Michał Pyclik, z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu jednak uspokaja. - Nie ma powodu do niepokoju. Cały czas monitorujemy kładkę, i to co się na niej dzieje. - Z drugiej strony trzeba przyznać, że w Krakowie tworzy się nowa tradycja - przyznaje.
Zobacz też:**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto