Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karta seniora Siemianowice: Powstanie karta seniora. To alibi dla władz?

Paweł Szałankiewicz
Karta seniora Siemianowice: Powstanie karta seniora. To alibi dla władz?
Karta seniora Siemianowice: Powstanie karta seniora. To alibi dla władz?
Karta seniora Siemianowice:W czwartek siemianowiccy radni podejmą uchwałę dotyczącą powstania karty seniora. To kolejne śląskie miasto, które wprowadza ją w życie. Jak tweirdzi profesor Bartoszek, karta seniora to alibi dla władz miasta.

Karta seniora Siemianowice: Po powołaniu Rady Seniorów Siemianowice Śląskie przymierzają się do utworzenia karty seniora. W czwartek radni będą głosować nad odpowiednią uchwałą, dzięki której seniorzy, którzy mają co najmniej 65 lat, będą uprawnieni do zniżek. Karta seniora to coraz powszechniejszy sposób wsparcia dla starszych osób, stosowany w coraz większej liczbie miast nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. W naszym regionie prekursorem był Chorzów, który taką kartę do życia wprowadził pod koniec 2013 roku. Obecnie korzysta z niej ponad pięć tysięcy seniorów. Następnie takie karty utworzono między innymi w Żorach, Zabrzu czy w Bytomiu. Wszędzie uprawniają do zniżek przede wszystkim w jednostkach kulturalnych i sportowych, które należą do danej gminy. W akcję włączają się też przedsiębiorcy oraz poszczególne instytucje, dzięki czemu seniorzy mają np. zniżki na usługi fryzjerskie, materiały budowlane, sanatoria czy tańszą kawę w kafejkach.

Karta seniora Siemianowice: Powstanie karta seniora. To alibi dla władz?

Siemianowice wprowadzają kartę po to, aby włączyć osoby starsze w życie społeczności lokalnej, zwiększyć ich aktywność i poprawić jakość ich życia. Jak jednak podkreśla prof. Adam Bartoszek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, dzisiejsza karta seniora to tak naprawdę alibi dla władz miasta przy braku poważnej polityki dla seniorów. - W ten sposób pokazują, że jednak coś robią. Nie jest to taka oczywista efektywna droga wspierania, tym bardziej że realizuje pewne roszczeniowe podejście - podkreśla Bartoszek, dodając, że na ten rodzaj wsparcia seniorów decyduje się niewielka ilość lokalnych przedsiębiorstw, a raczej sporo instytucji kulturalnych. - To jest takie pozorowanie partycypacji obywatelskiej - dodaje.

Czy tak właśnie to będzie wyglądać w przypadku siemianowickiej karty? Na początku na pewno tak. Seniorzy będą mogli skorzystać tylko z jednostek podległych gminie, czyli Siemianowickiego Centrum Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji czy Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Poza jednostkami organizacyjnymi gminy będziemy zwracali się do podmiotów zewnętrznych, instytucji, podmiotów gospodarczych, aby włączyły się do programu „Siemianowicka Karta Seniora 65+” jako partnerzy. Ponadto przygotowywany jest długofalowy program dla siemiano-wickich seniorów na lata 2016-2020, który zawierał będzie rozszerzoną ofertę wspierania osób starszych - informuje Piotr Kochanek, rzecznik Urzędu Miasta w Siemianowicach, dodając, że trwają konsultacje dotyczące tego, czy nie obniżyć wieku uprawniającego do korzystania z karty do 60. roku życia.

Miasto obecnie prowadzi rozmowy m.in. z aptekami, restauracjami i kawiarniami, by te przystąpiły do programu, który w życie ma wejść 1 stycznia 2016 roku. Jak na razie nie ma informacji o pozytywnym odzewie z ich strony.

Z siemianowickiej karty seniora będzie mogło skorzystać co najmniej 12 tysięcy mieszkańców (miasto liczy ok. 65 tys. osób), a jeśli obniży się wiek do 60 lat, to około 17 tys. mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto