Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już 50 pacjentów krakowskiego szpitala ma w sercach... pompy

Iwona Krzywda
W szpitalu JPII specjalne pompy wszczepiono już 50 pacjentom
W szpitalu JPII specjalne pompy wszczepiono już 50 pacjentom Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II wszczepiono specjalne urządzenie wspomagające krążenie krwi już 50 pacjentom z niewydolnością serca.

Lekarze z małopolskiej placówki wszczepiają tzw. pompy serca od trzech lat. – Do tego rodzaju zabiegów są kwalifikowani pacjenci z wieloletnią, najczęściej ciężką niewydolnością serca, u których jest ona nawet pięć – sześć razy niższa niż u zdrowej osoby. To są chorzy np. z kardiomiopatią rozstrze-niową, polegającą na tym, że serce powiększa się do bardzo dużych rozmiarów i jednocześnie bardzo słabo się kurczy – wyjaśnia dr hab. med. Karol Wierzbicki, kierownik odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w szpitalu JPII.

Innowacyjne urządzenia wspomagające działanie układu krążenia są szansą m.in. dla pacjentów, u których ze względu na inne towarzyszące choroby nie można wykonać przeszczepu serca oraz tych, dla których ciężko jest znaleźć odpowiedniego dawcę. Pompa jest wszczepiana bezpośrednio do uszkodzonej komory i zasilana poprzez specjalny przewód wyprowadzony na zewnątrz organizmu oraz połączony z bateriami, które chory człowiek cały czas nosi ze sobą w specjalnej torbie.

– Ta teczka to taka moja nierozłączna przyjaciółka. Waży ok. 2,5 kg, trochę utrudnia codzienne życie, trzeba na nią uważać np. podczas brania prysznica, ale to dzięki niej czuję się bardzo dobrze i mogę normalnie funkcjonować – opowiada pan Mirosław, jeden z pacjentów, któremu urządzenie wszczepili specjaliści z krakowskiej lecznicy.

Koszt tego rodzaju zabiegu i wykorzystywanego przez lekarzy sprzętu sięga nawet pół miliona złotych, operacje są jednak finansowane przez NFZ. W krakowskiej placówce do tej pory wykonano już 50 takich zabiegów, a kolejni chorzy są do nich kwalifikowani na bieżąco.

Na początku pompy serca pełniły rolę głównie tzw. pomostów przeszczepowych i miały umożliwić chorym do-trwanie do momentu znalezienia dawcy. W ostatnich latach ich skuteczność znacznie się jednak poprawiła, a urządzenia mogą służyć pacjentom bez konieczności wymiany przez wiele lat.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już 50 pacjentów krakowskiego szpitala ma w sercach... pompy - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto