Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wycenić mieszkanie?

Bartosz Turek/Home Broker
Polskapresse
Planując kolejną inwestycję mieszkaniową, z reguły sprzedajemy dotychczasowe mieszkanie. Trafne oszacowanie jego wartości ma wpływ na czas sprzedaży i realizację planów. Jak można, przynajmniej orientacyjnie, wycenić nieruchomość?

Ogłoszenia to podstawa

Dostępnym na wyciągnięcie ręki źródłem danych o cenach są ogłoszenia zamieszczane w prasie lub na portalach internetowych. Nieruchomości tam oferowane posiadają często opis i zdjęcia oraz cenę. Jest to jednak tylko cena ofertowa, a więc kwota, od której sprzedający i kupujący rozpoczynają rozmowę. Wiele mieszkań wystawionych na sprzedaż ma cenę zawyżoną. W efekcie cena transakcyjna różni się od tej z ofert o kilkanaście procent.

Czytaj także: Polacy kupują tanie mieszkania

Jest to dobre źródło, jeśli chcemy określić wartość nieruchomości szybko i z dużym przybliżeniem. Gdy porównujemy nasze mieszkanie do tych z ogłoszeń, musimy pamiętać, że na cenę wpływa nie tylko lokalizacja, standard budynku, stan lokalu, a nawet piętro.

Uproszczona wycena

Kolejnym rozwiązaniem oferowanym przez internet jest możliwość przybliżonej wyceny nieruchomości. Można to zrobić na specjalnych portalach poprzez wypełnienie mniej lub bardziej skomplikowanej ankiety. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że właściciel, będąc przywiązanym do swojej nieruchomości, zastosuje wyższe oceny odnośnie lokalizacji czy standardu, podnosząc tym samym wycenę.

Rzeczoznawca

Czasami warto zainwestować w profesjonalną wycenę. Dokonać jej może uprawniona do tego osoba, czyli rzeczoznawca majątkowy. Taki dokument (tzw. operat szacunkowy) będzie potrzebny nabywcy, gdy zechce ubiegać się o kredyt, a nam przyda się przy rozliczaniu podatku.

Fachowiec dostrzeże to, co umyka laikowi. Potrafi określić nie tylko wartość mieszkania czy domu, ale też gruntu, biurowca, lasu, a nawet prawa, które pozwala sąsiadowi przejeżdżać przez fragment należącej do nas działki. Niestety, znajomość rzeczy kosztuje...

U pośrednika

Kosztów tych można uniknąć, gdy skorzystamy z pomocy pośrednika. Ten, znając rynek - po obejrzeniu mieszkania, domu nie powinien mieć problemu z oszacowaniem ich wartości. Profesjonalista powinien również nie tylko znaleźć nabywcę, ale też zaplanować z właścicielem strategię sprzedaży, pomagając ustalić cenę ofertową i margines upustu, służąc radą przy przygotowaniu nieruchomości, prowadzeniu negocjacji, przygotowaniu dokumentów, umów i protokołu zdawczo-odbiorczego.

Czytaj też: Masz prawo obejrzeć nieruchomość bez podpisywania umowy pośrednictwa

Poczta pantoflowa

Gdyby ktoś chciał pokusić się o przygotowanie własnych szacunków, może natrafić na barierę. W Polsce osoba fizyczna nie ma bowiem dostępu do urzędowych rejestrów danych o cenach transakcyjnych nieruchomości. Z pomocą mogą tu przyjść sąsiedzi i znajomi, z których część mogła w ostatnim czasie zetknąć się z transakcjami kupna sprzedaży nieruchomości w okolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto