Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć zimowych awarii

[email protected]
Klienci przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych też powinni dbać o bezpieczeństwo instalacji i przyłączy Zima to bardzo trudny okres dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Klienci przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych też powinni dbać o bezpieczeństwo instalacji i przyłączy

Zima to bardzo trudny okres dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Co prawda nie prowadzi się wtedy dużych inwestycji, ale pojawia się problem awarii - często ukrytych pod zmarzniętą ziemią i grubą warstwą śniegu. Są to awarie dokuczliwe i trudne do usunięcia.

RPWiK ostrzega i apeluje

Jednak warto w tym miejscu podkreślić, że wielu tego typu sytuacji można uniknąć. - Rok rocznie, już jesienią, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. apeluje do odbiorców o zabezpieczenie przyłączy i wodomierzy na okres zimy - mówi Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. - Niestety wciąż nie wszyscy o tym pamiętają.

Pomieszczenia wodomierzowe, którymi najczęściej są piwnice, często mają powybijane szyby w oknach, a temperatura spada w nich poniżej zera stopni Celsjusza. - Dodatkowo fragmenty sieci stanowiące przyłącze wewnątrz budynku pozostają bez ocieplenia - dodaje Agnieszka Jaszkaniec. - Niezabezpieczone przyłącza i wodomierze zamarzają bardzo szybko. Ich odmrożenie trwa niejednokrotnie kilka godzin.

Zamarzniętą w przyłączu wodę pracownicy RPWiK w Katowicach S.A. rozmrażają różnymi metodami, w zależności od materiału, z którego jest wykonane przyłącze. Jeżeli przyłącze wykonane jest ze stali - podgrzewają rury agregatem prądotwórczym. Duży problem stanowi woda zamarznięta w przyłączach z rur polietylenowych, tworzywa sztucznego powszechnie dziś stosowanego podczas budowany nowych sieci wodociągowych. Jedyną metodą jest rozbicie lodu strumieniem ciepłej wody pod dużym ciśnieniem. W tym celu konieczne jest wprowadzenie do wnętrza sieci urządzenia, za pomocą którego silny strumień ciepłej wody zostaje skierowany na bryłę lodu.

Ukryte awarie

W okresie zimowym RPWiK w Katowicach S.A. ogranicza remonty sieci i jej wymiany. Wyjątek stanowią sytuacje awaryjne, kiedy nie ma możliwości czasowego zabezpieczenia uszkodzonej infrastruktury, tak by można było ją jeszcze eksploatować do końca zimy. Zarówno wymiana sieci, jak i usuwanie awarii w warunkach zimowych są bardzo trudna. Problem stanowi nie tylko wykonanie wykopu w zmrożonej ziemi. Na czas usuwania awarii, który w zimie jest dłuższy niż w okresie letnim, konieczne jest wstrzymanie dostaw wody do mieszkańców za pośrednictwem sieci i zabezpieczenie awaryjnych dostawa beczkowozami. - Kiedy temperatura spada poniżej - 4 stopni Celsjusza, woda zaczyna w nich jednak zamarzać - wyjaśnia Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. - Niejednokrotnie ze względu na warunki atmosferyczne, uniemożliwiające zabezpieczenie zastępczych punktów poboru wody dla mieszkańców, usuniecie istniejącej awarii musi więc zostać przesunięte w czasie.

Mieszkańcom często wydaje się, że w zimie awarii jest więcej niż w innych okresach roku. Wrażenie takie może wywoływać fakt, że w momencie odwilży awarie, które powstały wcześniej -%A0w okresie mrozów -%A0były ukryte pod zmrożoną ziemią i warstwą śniegu. W momencie, gdy śnieg topnieje, a ziemia odmarza woda zaczyna wyciekać na powierzchnię i ujawniają się dotychczas ukryte awarie. Dlatego też odwilż jest dla brygad RPWiK w Katowicach S.A. okresem wzmożonej pracy. - Trzeba szybko usunąć powstałe awarie zanim przyjdą kolejne mrozy - podkreśla Agnieszka Jaszkaniec.

Inaczej niż w przypadku zamarzania przyłączy i wodomierzy, na wystąpienie awarii na sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych ani mieszkańcy, ani przedsiębiorstwo wodociągowe nie mają większego wpływu i nie mogą się przed nimi wcześniej zabezpieczyć. Jedyną metodą jest wymiana starych sieci na nowe, którą regularnie prowadzi RPWiK w Katowicach S.A. ze środków pozyskiwanych od odbiorców za dostarczaną wodę i odprowadzanie ścieków.

Bogaty plan remontów

W tym roku Spółka będzie w Katowicach kontynuowała wymianę sieci kanalizacji sanitarnej na Osiedlu Paderewskiego oraz wymiany wodociągów w ulicach 1-go Maja, Boja-Żeleńskiego i Medyków, na ternie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozpoczną się także prace w ulicach Jutrzenki, Uroczej i Szafirowej. Po opracowaniu dokumentacji i uzyskaniu pozwoleń na budowę, w koordynacji z wymianą nawierzchni prowadzoną przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów, rozpoczną się lub będą kontynuowane wymiany sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w ulicach: Ligonia, Jagiellońskiej, Kochanowskiego, Plebiscytowej, Królowej Jadwigi, Rybnickiej, Barbary i Kocura. W ulicy Powstańców, na odcinku od ul. Francuskiej do Granicznej, zostanie wykonana wymiana kanalizacji. W latach 2007 - 2008 w całej ulicy została już wymieniona sieć wodociągowa i na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Francuskiej sieć kanalizacyjna. W ramach koordynacji z pracami MZUiM zaplanowana jest również wymiana sieci wodociągowej w ulicy Głogowej.

Na terenie Siemianowic Śląskich RPWiK w Katowicach S.A. będzie kontynuowało wymianę sieci wodociągowej w ulicach: Sobieskiego, na Osiedlu Ptasim oraz między ulicami Czyżyków i Korczaka. Kontynuowana będzie również wymiana sieci kanalizacyjnej w rejonie ulic Oświęcimskiej i Kruczkowskiego. Spółka będzie też realizowała III etap potężnej, kompleksowej wymiany sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w dzielnicy Michałkowice.

Pamiętaj

Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków "(…) odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie". Koszt rozmrażania niezabezpieczonych przyłączy oraz zakupu i wymiany uszkodzonych zaworów i wodomierzy pokrywa więc odbiorca. Tych kosztów i problemów można jednak uniknąć zabezpieczając instalację przed zimnem.

Zanim nadejdą mrozy każdy odbiorca powinien zadbać o uszczelnienie i zabezpieczenie okien w pomieszczeniu wodomierzowym. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się wodomierz, spada poniżej zera stopni Celsjusza, odbiorca powinien zadbać o jego ogrzewanie. Dodatkowo warto zabezpieczyć przyłącze przez jego docieplenie. Szczególnie ważne jest właściwe zabezpieczenie zaworów oraz wodomierza głównego. W celu docieplenia infrastruktury można użyć waty szklanej, waty mineralnej lub styropianu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto