Innowacyjny zabieg w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

Specjaliści z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. JPII wykonali pierwszy w Polsce zabieg przezkoniuszkowej implantacji stent-graftu do aorty piersiowej u pacjentki z dużym pękającym tętniakiem.
Archiwum
 brak

Innowacyjną operację przeprowadzono w oddziale chirurgii naczyń z pododdziałem zabiegów endowaskularnych krakowskiej lecznicy. Zabieg wykonał czteroosobowy zespół w składzie: dr n. med. Robert Sobczyński, kardiochirurg, dr n. med. Mariusz Trystuła – chirurg naczyniowy, dr n. med. Jarosław Trębacz – kardiolog interwencyjny oraz dr n. med. Marek Kazibudzki – chirurg naczyniowy.

Pacjentka, która wymagała niestandardowej pomocy, trafiła pod opiekę krakowskich specjalistów z dużym pękającym tętniakiem aorty piersiowej.

Ze względu na jej stan i niedrożne tętnice, lekarze nie mogli skorzystać ze standardowego sposobu leczenia wykorzystywanego w takich sytuacjach przez chirurgów naczyniowych, czyli wprowadzenia specjalnej protezy zabezpieczającej przed pęknięciem tętniaka przez tętnicę udową i aortę brzuszną.

Stent-graft do aorty piersiowej założyli więc przez koniuszek i lewą komorę serca, korzystając z doświadczenia zespołu kardiologów i kardiochirurgów, którzy na co dzień wymieniają w taki sposób uszkodzone zastawki.

Nowatorski zabieg zakończył się sukcesem. Krakowscy lekarze wykorzystali taką metodę jako pierwsi w Polsce. Na całym świecie przeprowadzono do tej pory zaledwie 9 podobnych operacji.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich

Wideo

  • Dziennik Polski
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

10.11.2018, 21:55

To najlepszy szpital w Krakowie!!! Tam naprawde umieją leczyć!!!

10.11.2018, 08:04

Gratuluję :)

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.