Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Implant oka z Krakowa pozwoli zobaczyć świat

Maria Mazurek
Dr Paweł  Hottowy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej razem z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego pracuje nad  implantem siatkówki, który pomoże znów widzieć osobom z chorobami oka
Dr Paweł Hottowy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej razem z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego pracuje nad implantem siatkówki, który pomoże znów widzieć osobom z chorobami oka Andrzej Banaś, grafika studio GK
Krakowskie AGH prowadzi wspólny projekt z uczelniami amerykańskimi. Implant oka to nadzieja dla niewidomych, niedowidzących, cierpiących na jaskrę.

Prestiżowy projekt
Zaczęło się w drugiej połowie lat 90. Grupa elektroników, kierowana przez profesora Władysława Dąbrowskiego z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, współpracowała z laboratorium CERN pod Genewą. Zajmowali się projektowaniem aparatury dla eksperymentów fizyki cząstek i niemało się przysłużyli do późniejszego bardzo ważnego odkrycia bozonu Higgsa.

Zauważył ich profesor Alan Litke, fizyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, który fascynuje się neurobiologią. Za jego sprawą Uniwersytet Kalifornijski zaproponował naukowcom z Akademii Górniczo-Hutniczej, aby dołączyli do budowy nowoczesnej aparatury do badań siatkówki. Później do projektu doszła jeszcze grupa neurobiologów pracująca na innej prestiżowej amerykańskiej uczelni, Uniwersytecie Stanforda. - I tak polscy naukowcy zaczęli eksportować elektronikę do Doliny Krzemowej - śmieje się dr Paweł Hottowy, który do projektu dołączył w 2001 r., a dziś jest główną osobą z polskiej strony, która się nim zajmuje.

Implant-nadzieja

W jaki sposób fizycy chcą pomóc niewidomym? Otóż widzenie jest procesem fizycznym: światło wpada do oka przez soczewkę i następnie trafia na siatkówkę. Pierwsza część komórek siatkówki - tzw. fotoreceptory - "wychwytują" światło, a kolejna - komórki zwojowe - zamieniają je na impulsy elektryczne. Impulsy trafiają nerwem optycznym do mózgu, który "wyświetla" nasz obraz.

O ile wszystko działa jak należy. W chorobach degeneracyjnych siatkówki (czyli np. przy częstym u starszych ludzi zwyrodnieniu plamki żółtej) fotoreceptory nie działają. Komórki zwojowe nie wiedzą więc, co wysłać do mózgu.
Fotoreceptory można jednak zastąpić miniaturową kamerą, a komórki zwojowe stymulować za pomocą elektrod. Od jakiegoś czasu na rynku można kupić już taki implant. Ale nie pomaga on całkiem odzyskać wzroku chorym, bo po prostu elektrod jest w nim za mało. Chorzy z takim implantem zobaczą kontur drzwi, białą plamę na czarnym tle, ale czytać gazety czy oglądać telewizji nie będą.

Długa droga
Nie uda się im to dopóki polsko-amerykański wynalazek nie wejdzie na rynek. A na to trzeba będzie jeszcze poczekać ok. 10 lat. Obecnie naukowcy pracują na siatkówce małp w warunkach in vitro - czyli nie na "żywym" oku, a poza organizmem. Wyniki ich prac są bardzo obiecujące, choć, jak podkreśla Hottowy, przed badaczami jeszcze długa droga. - Nie wiemy jeszcze, jak najlepiej pobudzać te komórki - zastrzega dr Hottowy.

Na razie naukowcy dostali 0,5 mln zł grantu z Narodowego Centrum Nauki na analizę wyników eksperymentów. Podjęli także współpracę z warszawskim Instytutem Biologii Doświadczalnej, z którym będą razem badać mózg. - No i szukamy nowych osób do naszego zespołu... - opowiada Hottowy.

Choroby siatkówki
Zwyrodnienie plamki żółtej jest najczęstszą chorobą siatkówki. To uszkodzenie części siatkówki (dokładnie centralnej), zwanej "plamką żółtą". Ta choroba to główna przyczyna utraty wzroku przez ludzi powyżej 65 roku życia. Cierpią na nią dwa miliony ludzi w Polsce, a w ciągu najbliższych 25 lat ta liczba ma się potroić.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto