Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Targi Seniora w Krakowie. Pełni życia w każdym wieku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Dejmek
Aktywni, zaangażowani, dbający o zdrowie. Seniorzy stawiają na rozwój i nie chcą reszty życia spędzić na kanapie. Trzeba przyjść na targi i przekonać się, że są to pełni wigoru i pomysłów ludzie.

Pani Ela na Targach Seniora jest po raz drugi. - Rok temu, kiedy targi zorganizowano po raz pierwszy, nie bardzo wiedziałam, czego się spodziewać - przyznaje nasza rozmówczyni.

- Przyszłam raczej dla zabicia czasu, z nudów. I byłam mile zaskoczona. Gośćmi imprezy byli Anna Dymna, a także ojciec Leon Knabit, można było wysłuchać ciekawych wykładów medycznych, na przykład o udarze mózgu. Były występy muzyczne, a nawet pokaz mody dla seniorów. Skorzystałam z porad specjalisty dotyczących ćwiczeń i dbania o pamięć, zbadałam też bezpłatnie słuch. Wynik jak na mój wiek był niezły, ale w tym roku powtórzę badanie, bo wydaje mi się, że gorzej słyszę.

Zniżki i rabaty

W tym roku na panią Elżbietę i innych seniorów czeka na targach jeszcze więcej atrakcji. Tegoroczna edycja spotkania pod hasłem „Pełni życia w każdym wieku!” skierowana jest zarówno do seniorów, jak i całych rodzin. Ponad stu wystawców z różnych branż przygotowało ciekawe propozycje dla odwiedzających. Wiele uzdrowisk i sanatoriów, firm medycznych, biur podróży, ośrodków kultury, muzeów, teatrów, a także Filharmonia Krakowska przewidziało dla seniorów zniżki i rabaty.

- W październiku na hasło „Targi Seniora” będzie można kupić bilety w cenie 20 złotych na koncerty w piątki i soboty - zaprasza przedstawiciel Filharmonii Krakowskiej.

Jeden z ośrodków wczasowych w Rabce, specjalizujący się w diecie oczyszczającej i odchudzającej, zaprasza chętnych na turnusy z 7-procentową (do końca tego roku) i 5-procentową (do czerwca 2019) zniżką.

- Wielu seniorów ma nadwagę. U nas schudną i nauczą się zasad zdrowego odżywiania - zachęca pani obsługująca stoisko.

Także firmy medyczne wychodzą naprzeciw osobom starszym. Zgłaszając się z ulotką rozdawaną podczas targów do jednej z klinik okulistycznych, senior może liczyć na kompleksową wizytę kwalifikacyjną do zabiegu usunięcia zaćmy - cena specjalna to 129 zł; regularna - 299 zł.

Bezpłatne badania

Stoiska medyczne i wszystko, co związane ze zdrowiem, cieszą się zresztą największą uwagą zwiedzających. Bardzo duże kolejki można zaobserwować przed namiotem, w którym bezpłatnie wykonuje się test anty-HCV, czyli w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Pielęgniarka pobiera próbkę krwi, na wynik czeka się kilkanaście minut.

- To straszna choroba, lepiej się zbadać - zauważa stojąca w kolejce pani Henryka. - Zbadałam już słuch, wzrok, poradziłam się też ortopedy. Mam jeszcze zamiar zgłosić się do projektu Tele-Anioł. Możliwość połączenia się z Centrum Teleopieki to duże wsparcie dla osób samotnych, niesamodzielnych.

Kolejki można też zaobserwować do urządzenia suchego hydromasażu.

- Rewelacja - zachwyca się kobieta, która właśnie wstała z masującego łóżka. - Chyba ustawię się ponownie w kolejce.

„Dziennik Polski”, który jest współorganizatorem Targów Seniora, zaprosił natomiast zwiedzających na wykłady poświęcone tematyce zdrowotnej.

Dr n. med. Agnieszka Ostachowska-Gąsior, adiunkt w Zakładzie Higieny i Dietetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, opowiedziała, jaka dieta jest najlepsza dla chorego serca.

Przemysław Koszyk, neuroortopeda, asystent w Katedrze i Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, mówił o objawach i leczeniu choroby zwyrodnieniowej. Z kolei Aneta Głażewska z Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie wygłosiła prelekcję nt. pobytu w sanatorium.

Chwila relaksu i refleksji

Ale nie tylko tematyka zdrowotna jest obecna na targach. Zgodnie z zasadą - coś dla ciała i coś dla ducha, w pierwszym dniu imprezy goście mogli także obejrzeć spektakle sceniczne, m.in. Teatru po Latach ze Świątnik Górnych, Klubowej Grupy Poetica, w przeważającej części złożonej z seniorów - mieszkańców Grębałowa i Teatru Nowego Proxima.

Gwoździem piątkowego programu był niewątpliwie występ kompozytorki Katarzyny Gärtner (sobota będzie natomiast należeć do Haliny Kunickiej).

Duże grono osób (raczej kobiet) uczestniczyło w zajęciach rękodzielniczych, poznawało technikę koronki klockowej, zapoznawało się z obsługą smartfona i tabletu, uczestniczyło w warsztatach artystycznych Bunkra Sztuki.

Rozrywka i relaks nie górowały jednak nad refleksją i poważnymi sprawami dotyczącymi seniorów. Wyjątkowym gościem targów był ks. Adam Boniecki, który mówił jak pomagać osobom samotnym i potrzebującym. Wczorajszemu wydarzeniu towarzyszyła ponadto debata pod patronatem marszałka Jacka Krupy i prezydenta Jacka Majchrowskiego poświęcona tematyce senioralnej.

Szkoda, że tylko dwa dni!

Jakie jeszcze atrakcje czekają na seniorów odwiedzających targi? Liczne konkursy i cenne nagrody! Można wygrać wycieczki (także zagraniczne) przygotowane przez biura podróży, weekendowy pobyt w ośrodku wypoczynkowym, pakiety kosmetyków, bilety do muzeów, teatrów i innych instytucji kulturalnych, a także zniżki na zakup trzykołowego skutera elektrycznego.

Sobota to drugi i ostatni dzień Targów Seniora. I znów kolejne atrakcje, m.in. występ zespołu Filharmonii Krakowskiej z koncertem muzyki perkusyjnej, koncert Orkiestry Dętej Solvay i spektakle teatralne, spotkanie z podróżnikami Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi, prelekcje o tematyce zdrowotnej, warsztaty elegancji dla osób w wieku 50+ i wiele innych. To trzeba po prostu zobaczyć, wysłuchać, wziąć w tym udział i to z całą rodziną. Przekonać się, że dzisiejsi seniorzy to pełni wigoru i pomysłów ludzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: II Targi Seniora w Krakowie. Pełni życia w każdym wieku [ZDJĘCIA, WIDEO] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto