Hotel Cracovia został wpisany do miejskiej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. To efekt błyskawicznej interwencji konserwatorów na apel środowiska krakowskich architektów. Ci na wieść o sprzedaży hotelu i planach jego rozbiórki wystąpili w obronie budynku o kontrowersyjnej urodzie. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zachęca mieszkańców do przesyłania propozycji obiektów, które warto wpisać do ewidencji zabytków.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Chodzi o ochronę budynków, które są przykładami dobrej krakowskiej architektury z lat 50. i 60. XX wieku - mówi prezydent. - Stworzoną przez mieszkańców listę konsultujemy z urbanistami, architektami, historykami sztuki oraz konserwatorami zabytków i wspólnie zastanowimy się, jak chronić te budynki - zapowiada prezydent.

Propozycje można przesyłać do Miejskiego Konserwatora na adres ul. Kanonicza 24, 31-002 Kraków, katarzyna.biecuszek@um.krakow.pl.

W ewidencji są już:

Biurowiec dawnego Centralnego Zarządu Przemysłu Naftowego znajdujący się przy ul. Lubicz 25
Biurowiec Miastoprojekt - ul. Kraszewskiego 36
mozaika na biurowcu Biprostal - ul. Królewska 57
Biurowiec Biprocemwap - ul. Morawskiego 5
Hotel Cracovia - al. Marszałka Ferdynanda Focha 1
Kino Kijów - al. Krasińskiego 34
Kościół Matki Bożej Królowej Polski, zw. Arka Pana - os. Bieńczyce, ul. Obrońców Krzyża 1.

Czy uważacie, że budynki w Krakowie reprezentujące architekturę modernistyczną zasługują na ochronę i wpisanie ich do rejestru zabytków? Czy 40-letni budynek z betonu to już zabytek?


Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Były ubek podejrzany o podpalanie kobiety
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy


Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

wawiak (gość) (garfield2203)

O czym piszesz? Kto mówi o zabudowie wysokościowej? A co wpisano w planie Krakowa? Wysokościowe budynki w tej lkokalizacji? Jeśli tak, to znaczy, że ktoś, kto robił ten plan zagospodarowania jest chory psychicznie:)

romcio (gość)

Wpisanie prywatnej nieruchomości do rejestru zabytków to rodzaj wywłaszczenia. Państwo musi to właścicielowi zrekompensować. Taki precedensowy wyrok ogłosił wczoraj Trybunał w StrasburguWpisanie prywatnej nieruchomości do rejestru zabytków to rodzaj wywłaszczenia. Państwo musi to właścicielowi zrekompensować. Taki precedensowy wyrok ogłosił w dniu 31 marca br.Trybunał w Strasburgu. Tak więć płąci Kracik czy Majchrowski pozdrawiam

Tbird (gość)

Modernizm to jest Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Opera w Sydney, Royal National Theatre w Londynie, budynek Giełdy w Amsterdamie czy Robie House a nie ta szkarada. Wielka płyta obita blachą falistą i pomalowana srebrzanką, modernizm niech drzwi ścisną. Ja rozumiem że pan Cęckiewicz chce bronić swojego "dzieła" i widocznie plecy ma szerokie ale granice absurdu zostały tu już dawno przekroczone.

KRAKUS1978 (gość)

MNIE SAMU ŚREDNIO SIĘ PODOBA,ALE UWAŻAM , ZE TROSZKĘ ODNOWIĆ I BĘDZIE OK WIEM ZE Z KIJOWEM TWORZĄ PEWNĄ KONCEPCJE!!! POWINIEN PRZETRWAĆ .WOLE JUŻ JEGO OBLICZE NIŻ SHERATONA ALBO HILTONA GARDEN NOWE CUDEŃKA POD WAWELEM BEZGUŚCIA

garfield2203 (gość)

Oczywiście, że warto. Na nowe budownictwo (wartościowe!) mamy sporo miejsca dookoła Krakowa! Wszystkie krakowskie „kolonie” jak Zielonki, Węgrzce, Kokotów, Liszki, Zabierzów..., są potencjalnymi terenami do zabudowy wyskościowej. Jest tam sporo miejsca na szerokie ulice i wysokie budynki. W mieście należy zachowywać istniejącą zabudowę, ewentualnie jeśli jest w stanie kompletnie nienadającym się do remontu wyburzać i na jej miejscu lokalizować parki. Trzeba też eliminować ruch samochodowy, budując obwodnice i parkingi na obrzeżu miasta.

Arek (gość)

Oczywiście za, ale zrównaniem go z ziemią! Proponuje w tym miejscu coś przyjemnego dla oka np. inny ale ładny hotel z iluminacją świetlną i fontanną przed budynkiem.

ELT (gość)

Jak w XIX w radni kazali wyburzali np mury obronne to też ich za zabytki nie uważali.Każdy kto się chociaż trochę zna, widzi że to wartościowy modernistyczny budynek,zaprojektowany przez dobrego architekta.Dość już mamy w Krakowie pastelowych gniotów.