Hokej. Unia Oświęcim w ostatniej sekundzie dogrywki straciła gola. Comarch Cracovia w półfinale [ZDJĘCIA]

Jerzy Zaborski
Kacper Bryniczka strzela pierwszą bramkę dla Cracovii, zmieaniając lot krążka po uderzeniu Mateusza Rompkowskiego. Fot. Jerzy Zaborski
To było emocjonujące spotkanie. Szczęście było przy mistrzach Polski, Comarch Cracovii, która na sekundę przed końcem dogrywki zdobyła „złotą bramkę”, meldując się w półfinale i unikając siódmego spotkania.

Zgodnie z oczekiwaniami, krakowianie narzucili swój styl gry. Owszem, mieli przewagę optyczną, ale nie poszło to w parze z sytuacjami bramkowymi, bo miejscowi dobrze się bronili.
Wreszcie, po strzale z niebieskiej oddanym przez Mateusza Rompkowskiego i zmianie lotu krążka przez Kacpra Bryniczkę, Michał Fikrt skapitulował.

Oświęcimianie potrzebowali 22 s kary Petera Chaloupki na wyrównanie stanu pojedynku. Defensywa gości została rozmontowana, więc Radim Haas strzelił do pustej bramki.

Krakowianie szybko odzyskali prowadzenie, także wykorzystując grę w przewadze (kara Wojciecha Wojtarowicza). Po szybkim rozegraniu krążka Tomasz Sykora strzałem z bulika zaskoczył bramkarza oświęcimian.

Na przełomie pierwszej i drugiej odsłony oświęcimianie nie potrafili wykorzystać 112 sekund podwójnej przewagi. Wyrównali dopiero po kontrze Martina Kasperlika i strzale pod poprzeczkę Damiana Piotrowicza.

Przed drugą przerwą goście szukali prowadzenia. Dobre okazje mieli Filip Drzewiecki (35 min) i Krystian Dziubiński (38 min).

Na początku ostatniej odsłony krakowianie złapali dwie kary i w efekcie oświęcimianie przez 37 s grali w podwójnej przewadze. Zamienili ją na gola po strzale Sebastiana Kowalówki i zmianie lotu krążka przez Wojciecha Wojtarowicza.

Odpowiedź przyjezdnych była jednak natychmiastowa, bo 100 sekund później. Inna sprawa, że błąd popełnił Michał Fikrt. Zbyt szybko znalazł się w parterze, więc Filip Drzewiecki po objechaniu bramki doprowadził do remisu.

W 58 min Tomasz Sykora stanął przed szansą pogrążenia miejscowych. Miał przed sobą tylko Michała Fikrta. Uderzył ponad poprzeczką.

W dogrywce najpierw dobrą okazję miał T. Da Costa (trafił w boczną siatkę), a później karę zarobił Peter Chaloupka. W zamieszaniu gola nie zdobył Martin Kasperlik.

Po powrocie Chaloupki, Rompkowski mógł zdobyć „złotą bramkę”. Trafił w Fikrta. Kiedy oświęcimianie spoglądali na zegar, na sekundę przed końcem dogrywki, Nikta Kolesnikovs strzałem z linii niebieskiej, z nadgarstka, zapewnił "Pasom" półfinał.

Unia Oświęcim – Comarch Cracovia 3:4 po dogrywce (1:2, 1:0, 1:1, dog. 0:1)
Bramki:
0:1 Bryniczka (Rompkowski, Drzewiecki) 11, 1:1 Haas (Paszek, Bezuszka) 16, 1:2 Sykora (Chalopuka, Kalus) 18, 2:2 Piotrowicz (M. Kasperlik, Maciejewski) 27, 3:2 Wojtarowicz (S. Kowalówka, Haas) 45, 3:3 Drzewiecki (Urbanowicz) 47, 3:4 Kolesnikovs (Urbanowicz) 65.

Unia: Fikrt – Saur, Bezuszka; S. Kowalówka, Haas, Piotrowicz – Vosatko, Maciejewski; O. Kasperlik, Tabaczek, M. Kasperlik – Paszek; Wojtarowicz, Rufer, Malicki.

Cracovia: Radziszewski – Chaloupka, Noworyta – Kalus, Da osta, Sykora – Kolesnikovs, Rompkowski; Drzewiecki, Bryniczka, Urbanowicz – Wajda, Kruczek; Kapica, Dziubiński, Szinagl – Szurowski, Dutka; Domogała, Słaboń, Worobjow.

Sędziowali: Maciej Pachucki (Gdańsk) i Paweł Breske (Jastrzębie). Kary: 6 – 28 minut (w tym 10 dla Chaloupki za niesportowe zachowanie). Widzów: 1800. Stan play-off: 4:2. W niedzielę kolejny mecz w Krakowie.

Inne mecze ćwierćfinałowe (do 4 zwycięstw):
JKH Jastrzębie – TatrySki Podhale Nowy Targ 3:4 po dogrywce. Stan play-off: 3:3. Decydujący mecz w czwartek w Nowym Targu.