Hokej. Unia – Cracovia: „Pasy” lepsze od lidera [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jerzy Zaborski
Filip Drzewiecki (Cracovia) atakowany przez Mateusza Gębczyka
Filip Drzewiecki (Cracovia) atakowany przez Mateusza Gębczyka Jerzy Zaborski
W spotkaniu 5. kolejki hokejowej ekstraklasy Comarch Cracovia wygrała 5:2 na lodowisku Unii Oświęcim, czyli dotychczasowego lidera. TH Unia Oświęcim - Comarch Cracovia 2:5 (1:2, 0:1, 1:2).

Oświęcimianie rozpoczęli trochę spięci konfrontację z mistrzem Polski. Szybko karę zarobił Martin Kasperlik, a krakowianie potrzebowali zaledwie 25 s, by wykorzystać liczebną przewagę. Matusz Chovan mocnym strzałem po lodzie zaskoczył Michała Fikrta.

Miejscowi jednak nie dali za wygraną. Najpierw Dariusz Wanat między bulikami krakowskiej tercji obronnej „zawiązał” Mateusza Rompkowskiego. Pozostawiony krążek dopadł Artur Budzowski, lecz z bliska trafił w Rafała Radziszewskiego. Krakowski bramkarz jednak skapitulował po strzale z bliskiej odległości Wojciecha Wojtarowicza.

Jednak oświęcimianie tylko 80 s cieszyli się remisem. Filip Drzewiecki prostopadłym podaniem obsłużył Richarda Jencika, który przejechał samotnie niemal pół lodowiska, nie dając szans Michałowi Fikrtowi.

Tuż przed pierwszą przerwą krakowianie przez 36 s grali w podwójnym osłabieniu (kary Kruczka i Kutschevitca). Jednak dopiero po powrocie z ławki pierwszego z ukaranych dobrą okazję zmarnował Jan Daneczek, nie potrafiąc zakończyć akcji Macieja Szewczyka. Potem Szewczyk uderzał już do pustej bramki, ale Radziszewski ofiarnym rzutem zapobiegł nieszczęściu.

Tuż przed drugą przerwą Adam Domogała strzałem po lodzie, między parkanami Michała Fikrta, dał mistrzom Polski większy oddech. - Żeby móc spokojnie dotrwać do końca meczu, trzeba cały czas grać swoje, a nie popełniać proste błędy, bo oświęcimianie też mają w swoich szeregach zawodników potrafiących strzelać gole - mówiąc te słowa trener gości Rudolf Rohaczek nawiązał do okoliczności utraty drugiej bramki, kiedy po stracie krążka we własnej tercji obronnej Martin Kaspelik przymierzył w „okienko”.

Oświęcimianie chwilę później mieli okazję na poszukanie remisu, bo karę zarobił Filip Drzewiecki jednak po 58 s siły się wyrównały, bo na ławkę kar powędrował Peter Bezuszka.

Kiedy wszyscy szykowali się na emocjonującą końcówkę, goście przeprowadzili szybką akcję. Po zagraniu wzdłuż bramki przez Damiana Słabonia strzał Macieja Urbanowicza był formalnością. Potem Damian Kapica przegrał wprawdzie z Fikrtem, ale poprawka Petera Novajowskiego była skuteczna.

- Ponieśliśmy pierwszą porażkę, ale pewnych spraw nie jesteśmy w stanie przeskoczyć - powiedział Josef Dobosz - trener Unii. - Mistrz ma cztery równe formacje. Ambicja nam nie wystarczyła choćby na punkt.

Unia Oświęcim - Comarch Cracovia 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Bramki:
0:1 Chovan (Wajda, Drzewiecki) 2, 1:1 Wojtarowicz (Adamus, Piotrowicz) 7 1:2 Jencik (Drzewiecki) 9, 1:3 Domagała (Wróbel) 40.
Unia: Fikrt - Vosatko, Bezuszka; Szewczyk, Daneczek, Malicki - Kysela, Bułanowski; Kasperlik, Haas, Tabaczek - Graca, Gębczyk; Piotrowicz, Adamus, Wojtarowicz - Budzowski, Paszek, Wanat.
Comarch Cracovia: Radziszewski - Dutka, Novajovsky; Szinagl, Dziubiński, Svitana - Kruczek, Rompkowski; Kapica, Słaaboń, Urbanowicz - Wajda, Dąbkowski; Drzewiecki, Chovan, Jencik - Maciejewski, Paczkowski; Domagała, Kutsevitsh, Wróbel..
Sędziował: Włodzimierz Marczuk (Toruń). Kary: 10-12 minut. Widzów: 1500.

Inne mecze:

Nesta Toruń – Stoczniowiec Gdańsk 4:3 (2:2, 2:0, 0:1); PGE Orlik Opole – KH GKS Katowice 4:2 (1:0, 0:2, 3:0); JKH Jastrzębie – GKS Tychy 2:9 (0:0, 0:5, 2:4), Polonia Bytom – SMS U20 PZHL 4:1 (1:1, 1:0, 2:0). Pauza: Taryski Podhale Nowy Targ.