Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Piątek, wynalazca z Krakowa zbudował przełomowy wynalazek

Maria Mazurek
Tak wygląda robot skonstruowany przez Grzegorza Piątka
Tak wygląda robot skonstruowany przez Grzegorza Piątka Grzegorz Piątek
Dobro się opłaca. To wniosek, do jakiego można dojść, śledząc historię Grzegorza Piątka, tegorocznego absolwenta Akademii Górniczo-Hutniczej. Mężczyzna - chcąc pomóc koledze z pracy, którego dzieci cierpią na porażenie mózgowe - skonstruował robota do rehabilitacji nóg. Jak się później okazało, wynalazek ma szansę stać się przełomem w rehabilitacji. A do jego twórcy dobijają się łowcy talentów, inwestorzy i media z całej Polski.

- Początkowo w ogóle nie myślałem o tym, że ta maszyna może trafić na rynek albo wzbudzić zainteresowanie - opowiada Piątek, absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak dodaje, decyzję o próbie budowy robota podjął po przeczytaniu dramatycznego e-maila od pracownika innego oddziału firmy, w której pracuje. Ojciec kilkuletnich bliźniaków cierpiących na porażenie mózgowe prosił w nim o przekazanie jednego procenta podatku na rehabilitację swoich dzieci.

Piątek zdecydował się podarować mu coś więcej - kilkanaście miesięcy swojej żmudnej pracy. Specjalnie dla bliźniaków zbudował robot wspomagającego rehabilitację nóg. A że był to czas, w którym właśnie kończył studia, maszyna stała się również pracą dyplomową.

Wprawdzie na Zachodzie część osób jest już rehabilitowanych za pomocą podobnych urządzeń, ale te dotychczasowe są bardzo masywne i nie nadają się do użytku domowego. Robot skonstruowany przez Piątka waży zaledwie 30 kilogramów, a mierzy metr. Ma też jedną niewątpliwą zaletę: będzie kosztował nawet kilkanaście razy mniej niż zagraniczne.

Robot od kilku miesięcy z powodzeniem służy rehabilitacji chłopaków. Użytkownik zapina się w uprzęży przymocowanej na wysokości bioder. "Kończyny" robota zaczynają równomierne ruchy, a wraz z nimi ruszają się nogi użytkownika. Takie ćwiczenia wspomagają prawidłowe odruchy. Maszyna może służyć osobom z porażeniem mózgowym, ale też z innymi rodzajami niepełnosprawności ruchowej.

To na razie prototyp, ale Piątek pracuje nad jego ulepszeniem. Nowa wersja ma "rosnąć" wraz z rehabilitowaną osobą. Do naukowca już zgłaszają się firmy zainteresowane jej produkcją. I współpracą z Piątkiem w innych dziedzinach.

Sprawdź także: Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto