Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy w powiecie tczewskim. Hiszpanie zainteresowani rozwiązaniami prawnymi

Przemysław Zieliński
Hiszpanie chcą szukać gazu łupkowego także w swoim kraju
Hiszpanie chcą szukać gazu łupkowego także w swoim kraju MATERIAŁY STAROSTWA
Władze powiatu tczewskiego i gminy Tczew spotkały się z przedstawicielami firmy BNK Petroleum, która jest operatorem koncesji na poszukiwanie złóż gazu łupkowego na terenie powiatu. Wśród nich byli Hiszpanie, którzy chcą rozpocząć podobne działania w prowincji Burgos.

Goście z Hiszpanii przyjechali do Polski na zaproszenie firmy BNK Espana, która jest spółką córką BNK Petroleum, do której należy również spółka BNK Polska, która jest operatorem koncesji należących do Saponis Investments Sp. z o.o. Saponis Investments jest jedną z trzech firm, które otrzymały koncesję na poszukiwanie złóż gazu łupkowego na terenie powiatu tczewskiego. W planach firmy BNK Espana leży rozpoczęcie podobnych działań na terenie prowincji Burgos w Hiszpanii, stąd inicjatywa spotkania z władzami samorządowymi powiatu tczewskiego i gminy Tczew.

- Wśród gości z Hiszpanii znajdowali się przedstawiciele władz samorządowych oraz lokalni politycy, którzy są bardzo zainteresowani polskimi uregulowaniami prawnymi dotyczącymi poszukiwań złóż gazu łupkowego oraz zasadami współpracy lokalnych samorządów z firmami poszukującymi gazu łupkowego - informuje Jacek Wróblewski, dyrektor ds. rozwoju BNK Polska Sp. z o.o.

Wiele pytań ze strony Hiszpanów dotyczyło również postawy przedstawicieli władz lokalnych oraz mieszkańców w stosunku do działań poszukiwawczych.

- Rolą administracji samorządowej jest umożliwienie firmom poszukiwawczym złóż gazu łupkowego realizacji tych działań - podkreśla Mariusz Wiórek, wicestarosta tczewski. - Starosta tczewski wykonuje zadania z zakresu ochrony środowiska dotyczące pozyskiwania gazu z łupków na mocy ustawy Prawo wodne oraz ustawy o odpadach.

Spotkanie z przedstawicielami hiszpańskich władz lokalnych stało się również okazją do zaprezentowania dziedzictwa kulturowego powiatu tczewskiego i Kociewia.

Warto przypomnieć, że gaz z łupków to jeden z trzech rodzajów gazu ze złóż niekonwencjonalnych, uzyskiwany z położonych głęboko pod powierzchnią ziemi ilastych skał osadowych (w Polsce od 2,5 km na Lubelszczyźnie do ponad 5 km na Pomorzu). Skały te cechują się niską porowatością i przepuszczalnością, dlatego gaz z łupków wymaga bardziej złożonych i zaawansowanych technicznie metod wydobycia (wiercenia poziome i szczelinowanie hydrauliczne). Według szacunków Energy Information Administration, wydobycie gazu łupkowego do 2030 r. będzie wynosiło 7 proc. światowej produkcji gazu ziemnego. Polska posiada bogate zasoby gazu ziemnego w skałach łupkowych na Pomorzu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, ale tylko ze skał o odpowiednich właściwościach gaz może być wydobywany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto