Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Giełda biżuterii i minerałów w Hali Sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego

Katarzyna Janiszewska
Imilak to jeden z najpiękniejszych meteorytów
Imilak to jeden z najpiękniejszych meteorytów Tomasz Jakubowski
Imilak to jeden z najpiękniejszych meteorytów, jakie kiedykolwiek uderzyły w Ziemię. W żelazowo-kamiennym wnętrzu zatopione są kuliste oliwiny - skupiska zielonego, przezroczystego minerału, używanego często przy produkcji biżuterii. Ten wyjątkowy okaz, który spadł w 1822 r. w Chile, na pustyni Atakama, będzie można zobaczyć w Krakowie na XXXIV Międzynarodowej Giełdzie Biżuterii i Minerałów. Odbędzie się ona 3-4 listopada, między godz. 10.00-18.00, w Hali Sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego.

- Meteoryty dają nam wiedzę o tym, jak może wyglądać jądro Ziemi - mówi Marek Łodziński z Akademii Górniczo-Hutniczej. - Zapuszczamy się na powierzchnię różnych planet, ale niewiele wiemy o tym, jak wygląda ich wnętrze.
Kolejny meteoryt, jaki będzie można zobaczyć na wystawie, to Sichote-Alin, czarny, żelazny, o nieregularnych kształtach. W 1947 r. w Rosji, tuż przy granicy z Chinami i Koreą spadł cały ich deszcz. Największy odłamek ważył prawie tonę. Krater, jaki po nim powstał, miał kilkanaście metrów średnicy.

- Ale to jeszcze nic, bo kratery w Arizonie, na Syberii, półwyspie Jukatan mają po kilkadziesiąt kilometrów średnicy - zaznacza Łodziński. - Często zostaje tylko krater, a po meteorycie nie ma śladu. Są jedynie świadectwa upadku. W jego pobliżu pojawiają się brekcje metanowe, czyli skały z pokruszonych części spadającego obiektu oraz szkliwa meteorowe -małe, zielone, obtopione kamienie.

Na giełdzie zostaną też zaprezentowane meteoryty pochodzące z Księżyca i Marsa, a znajdujące się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów, nie pokazywane do tej pory publiczności.

Meteoryty spadają cały czas. Ostatnio, 30 kwietnia 2011 r., w mazurskiej wsi Sołtmany uderzył w dom i zerwał dach. Na początku właściciel był niepocieszony. Ale pod jego dom zaczęli przyjeżdżać turyści. Otworzył więc gospodarstwo agroturystyczne, w którym jest nawet małe muzeum.

Największe meteoryty, jakie spadały na Ziemię, czyniły ogromne spustoszenie. Zmieniał się klimat, nasilały się zjawiska geologiczne. To podobno z ich powodu wyginęły dinozaury. Taki scenariusz może się powtórzyć, bo gigantyczne meteoryty spadają średnio raz na 60 mln lat. Poznajmy je wcześniej.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto