Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz "Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art déco" w Muzeum Żup Krakowskich

inf. pras.
Cukiernica, proj. J. Keilowa, firma Norblin, lata 20-30 XX w.
Cukiernica, proj. J. Keilowa, firma Norblin, lata 20-30 XX w. fot. archiwum muzeum
Jeszcze do 2.09.2012 (niedziela) można obejrzeć ciekawą wystawę w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka pn. „Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art deco”. Na zakończenie odbędzie się zwiedzanie wystawy z autorem (godz.11.00 i 13.30) oraz warsztaty z malowania ceramiki.

„Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art déco”

Wystawa organizowana przez Muzeum Żup Krakowskich prezentuje cenne przykłady nakryć stołowych charakterystycznych dla secesji i art déco, dla których tło stanowią elementy wystroju wnętrz z przełomu XIX i XX w. oraz okresu międzywojennego.

Ekspozycja zawiera ok. 230 obiektów; celem wystawy jest przybliżenie narodzin nowoczesnego designu na przykładzie nakryć stołowych.

Wystawa prezentuje przedmioty sygnowane nazwiskami największych artystów pochodzących z polskich i zagranicznych ośrodków. Odwiedzający zobaczą grupę naczyń ze szkła iryzującego m.in. solniczkę (L.C. Tiffany), wazon oraz bombonierkę ze szkieł warstwowych z motywem gałązek kwitnącej wiśni (E. Gallé), wazon z kutego mosiądzu projektu współzałożyciela Warsztatów Wiedeńskich - Josefa Hoffmanna, serwis do kawy inspirowany formą ludowych naczyń podhalańskich, zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego, kierownika artystycznego znanego zakładu ceramicznego w podkrakowskich Dębnikach. Wreszcie kunsztownie wykonany w tej samej firmie (J. Niedźwiecki i Ska) wazon z motywem liści kasztanowca (proj. Karol Brudzewski).

Reprezentacyjna dla stylu secesji jest paterka, warszawskiej firmy Roman Plewkiewicz i Ska., dzięki zastosowaniu falistej, kapryśnej i dynamicznej linii, motywom kwiatowym oraz wizerunkom kobiet o długich włosach.

Zupełnie inną stylistykę, charakterystyczną dla epoki art déco, prezentują zgeometryzowane prace m.in. zestaw naczyń proj. Julii Keilowej. Jej przybornik do palenia ma doskonale wyważoną, harmonijną formę o kompozycji zbliżonej do rzeźb kubistycznych. Jeden z zestawów śniadaniowych, który można zobaczyć na wystawie, artystka zaprojektowała specjalnie dla transatlantyku M/S Piłsudski.

Wystawa prezentuje niezwykle dekoracyjne nakrycia stołowe, które dawniej świadczyły o bogactwie i statusie społecznym właścicieli, sprawiały, że każdy posiłek był prawdziwym wydarzeniem w niezwykłej oprawie. Zastawa składała się z zapomnianych już dziś m.in. koziołków do sztućców, bombonierek, naczyń do biszkoptów, kółek do serwetek. Oddziaływanie tych dwóch epok były tak silne, iż ukształtowało dzisiejsze myślenie o sztuce stołu. Przedmioty te nie przeminęły wraz ze swoją epoką ale stały się świadkami kunsztu, solidności i prestiżu autorów oraz ich użytkowników.

Wystawa odbywa się w
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Ul. Zamkowa 8, Wieliczka
W terminie: 22.06.2012- 2.09.2012


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zobacz "Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art déco" w Muzeum Żup Krakowskich - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto