Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012: testy i pytania przykładowe dostępne na stronach CKE

Redakcja
Czeka nas wielka niewiadoma – takie słowa bardzo często padają teraz z ust uczniów, którzy będą w tym roku szkolnym pisać gimnazjalne testy. Egzamin będzie się odbywać na nowych zasadach. Uczniowie mają nadzieję, że niepewności pomoże rozwiać próbny egzamin przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będą go zdawać w dniach 7 - 9 grudnia.

Próbny egzamin gimnazjalny 2011: Według nauczycieli testy gimnazjalne są trudne? To chyba żart

Egzamin podobnie jak dotąd będzie się składał z trzech części. Zmieni się jednak formuła testów i będzie ich więcej. W części humanistycznej uczniowie będą pisać dwa testy, jeden z języka polskiego, drugi z historii i wiedzy o społeczeństwie. W części matematyczno-przyrodniczej też będą dwa testy – z matematyki oraz z przedmiotów przyrodniczych, czyli z biologii, chemii, fizyki i geografii.

Egzamin z języka obcego odbędzie się na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Na poziomie podstawowym zdawać będą musieli wszyscy, na poziomie rozszerzonym ci, którzy kontynuowali w gimnazjum naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Ma się także zmienić sposób oceniania prac. Egzaminatorzy będą oceniać nie tylko wynik zadania, ale też odtwarzać sposób rozumowania ucznia i za to także przyznawać punkty.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie przykładowe testy. Część nauczycieli oburzyła się, że są za trudne, a pytania są zawile sformułowane.

– Na pewno zmuszają uczniów do myślenia i przez to są trudniejsze – przyznaje Marek Gaweł, dyrektor Gimnazjum nr 19 w Krakowie. – Ja bym jednak z rezerwą podchodził do materiałów przygotowywanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Później i tak zawsze się okazuje, że kwietniowy egzamin jest od nich trudniejszy albo łatwiejszy. Trudno tu coś przewidzieć na sto procent – argumentuje.

– Najgorsze jest właśnie to, że nie wiemy, czego się spodziewać – mówi Marysia Róg, uczennica krakowskiego Gimnazjum nr 19. – Wiadomo jedynie tyle, że trzeba będzie mieć wiedzę i same umiejętności nie wystarczą, by rozwiązać testy.

– Na przykład w poprzednich latach można się było spodziewać, że jak dłuższa forma wypowiedzi, to pewnie będzie rozprawka. Teraz trudno będzie przewidzieć – dodaje Artur Markowski.

W jeszcze większej niewiadomej są uczniowie z dysfunkcjami, CKE ciągle jeszcze nie opublikowała przykładowych testów dla nich. Nie mają więc żadnych wskazówek, jak przygotować się do próbnego egzaminu.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto