Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forty Krakowa

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Historia naszego miasta ma różne oblicza. Dziś przyjrzymy się jej obronnemu aspektowi - architekturze "Twierdzy Kraków".

Za "Twierdzę Kraków" uważane są austriackie dzieła obronne wokoło Krakowa. Jednak dzisiaj jest to bogate lapidarium historii architektury obronnej, gdzie obok prawie kompletnej twierdzy austriackiej istnieją dzieła starsze - kościuszkowskie fortyfikacje z XVIII w., Wawel oraz średniowieczne baszty cechowe.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że Kraków - jako skarbnica zabytków - nafaszerowany jest wieloma interesującymi obiektami. Rzadko jednak wspomina się o fortyfikacjach obronnych obejmujących miasto i okolice. Warto przypomnieć, że zaliczamy do nich: forty artyleryjskie, pancerne, forty piechoty, szańce i forty ziemne, baterie polowe, tradytor, schrony amunicyjne, ostrógi bramne, groty-kawerny i linie umocnień.

Na temat fortów można znaleźć wiele ciekawych i obszernych informacji, które znakomicie przybliżają historię naszego miasta i państwa. Wiadomo między innymi, że pamiątką po dawnych mieszkańcach wsi Olszanica jest krzyż położony na terenie Fortu 39, otoczony drewnianym płotkiem i opatrzony tabliczką: "Tu spoczywają mieszkańcy Olszanicy zmarli podczas epidemii tyfusu w 1907 roku". Wielu zaciekawi, że w 1914 roku, w bezpośrednim otoczeniu Fortu 53a "Winnica", ćwiczyły przed wyruszeniem na front oddziały strzeleckie ówczesnego brygadiera, Józefa Piłsudskiego. Frapująca jest także informacja, że w maju i sierpniu 1878 w forcie 49 "Krzesławice" przebywał Jan Matejko.

Na temat "Twierdzy Kraków" pojawia się także wiele legend. Historia Szymona Liczbonia - Polaka w służbie austriackiej, który w połowie XIX-wieku pełnił wartę przy istniejącym na miejscu późniejszego Fortu 45a "Bibice" ziemnym szańcu polowym, głosi, że w trakcie tej służby ukazała mu się pokutująca za grzechy zjawa, żądając od przestraszonego żołnierza Chrztu Świętego. Dzięki sprytnemu wybiegowi zdołał on jednak uniknąć niebezpieczeństwa, a po odbytej szczęśliwie służbie powrócił do Bibic, gdzie ufundował w roku 1873 kapliczkę. Istnieje ona do dziś przy głównej bibickiej drodze.

Długo by opowiadać. Tymczasem czas zwiedzać...







emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto