Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FORT VI - Twierdza Poznań odżywa po latach

Redakcja
Fort VI ma duże szanse stać się kolejną atrakcją na szlaku turystycznym Poznania
Fort VI ma duże szanse stać się kolejną atrakcją na szlaku turystycznym Poznania Andrzej Szozda
Fort VI ma nowego właściciela. Agencja Mienia Wojskowego sprzedała obiekt krakowskiemu inwestorowi za 2,55 mln złotych. Być może już wiosną zostanie udostępniony zwiedzającym.

Fort przy ul. Lutyckiej to najlepiej zachowany obiekt dawnej Twierdzy Poznań. Zbudowany został w latach 1879–1883. Po II wojnie światowej obiekt użytkowany był przez wojsko, dzięki czemu nie uległ zniszczeniu. O pomysłach na zagospodarowanie fortu jako muzeum mówiono już od wielu lat. Miasto chciało przejąć obiekt, jednak nie potrafiło dojść do porozumienia z właścicielami.

– Oferta miasta była nie do zaakceptowania. Otrzymaliśmy propozycję bezpłatnego przekazania lub sprzedaży z 99-procentową bonifikatą. Musimy racjonalnie gospodarować naszymi środkami, nie możemy narażać na straty Skarbu Państwa – wyjaśnia Małgorzata Golińska, rzecznik Agencji Mienia Wojskowego. Miasta nie stać było jednak na większy wydatek.

– Nie zamierzaliśmy zarabiać na fortach, tylko uczynić z nich atrakcję turystyczną. Jeszcze w ubiegłym roku prezydent Kruszyński prosił o odstąpienie od przetargu, aleAgencja Mienia wojskowego zdania nie zmieniła – tłumaczy Anna Szpytko z Urzędu Miasta. Fort trafił więc na licytację – rzeczoznawca wycenił go na 7 mln zł. Obiekt znalazł nabywcę dopiero po obniżeniu ceny.

Ostatecznie sprzedano go za ponad 2,5 mln zł, od których przysługuje jeszcze 50-procentowa zniżka. Krakowski nabywca fortu zamierza przeprowadzić gruntowną renowację obiektu, która zakończyć ma się w 2014 roku. Docelowo ma on spełniać trzy funkcje: edukacyjno-rekreacyjną, turystyczno-ekspozycyjną oraz konferencyjno-szkoleniową. W ramach pierwszej z nich uruchomiona ma być trasa zwiedzania, odbywać mają się cykliczne wykłady i widowiska plenerowe. Na terenie fortu zobaczyć będzie można wystawę sprzętu i wyposażenia, a także broni pancernej czy wozów bojowych.

Część obiektu ma pełnić funkcje konferencyjno-szkoleniowe: w dawnych salach żołnierskich i oficerskich mają znaleźć się pokoje noclegowe dla gości, w koszarach sale konferencyjne i restauracyjne, w wartowni – recepcja, a pomieszczenie telegrafu ma zająć centrala komputerowa i telefoniczna.

Członków poznańskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji cieszy perspektywa szybkiego uczynienia z fortu atrakcji turystycznej. – Od trzech lat mamy gotową koncepcję zagospodarowania fortu. Rozmawialiśmy o niej jeszcze przed zakończeniem licytacji z potencjalnym inwestorem i w znacznej mierze jego wizja pokrywała się znaszymi pomysłami – przekonuje prof. Jerzy Stiller.

– Obiekt ma spełniać funkcję turystyczno-muzealną i hotelową, które mogą się bez problemów uzupełniać. Liczymy na to, że w najbliższym czasie zasiądziemy do wspólnych rozmów na temat przyszłości fortu. Fort VI to nie jedyny obiekt, który służyć będzie turystom. W tej chwili, oprócz muzeum w Forcie VII, udostępniony do zwiedzania jest także Fort IVa na Wilczym Młynie. Trwają również prace przy Forcie Va w pobliżu os. Chrobrego. – Teren jest systematycznie porządkowany. Chcemy, by za rok można już było oprowadzać po nim ludzi – wyjaśnia Krzysztof Kłoskowski, dzierżawca obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: FORT VI - Twierdza Poznań odżywa po latach - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto