Yacoub Moumouni z zespołu Mamar Kasey z Nigerii Yacoub Moumouni z zespołu Mamar Kasey z Nigerii

Tegoroczna edycja Festiwalu Rozstaje 2014 potrwa od 13 do 20 ... (© mat. promocyjne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Tegoroczna edycja Festiwalu Rozstaje 2014 potrwa od 13 do 20 lipca pod hasłem "Muzyka Południa". Czekają nas klimaty etno w afrykańskim wydaniu i dużo world music.

W lipcu Kraków po raz szesnasty stanie na muzycznych rozstajach, a w tym roku zdecyduje się na kierunek południowy.

Zobacz też: KRAKÓW. Weekend za darmo: imprezy, koncerty, sport i wydarzenia [wstęp wolny]


Od 13 do 20 lipca na kilku scenach i warsztatach zaprezentują się największe gwiazdy afrykańskiej sceny etno i world music, które zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż od wybrzeży śródziemnomorskich po klimaty Czarnego Lądu. Będzie dużo tradycyjnych dźwięków, nie zabraknie jednak oryginalnych flirtów z elektroniką czy jazzem. A wszystkie koncerty będą za darmo.

Podróż zaczniemy od miksu tradycji afrykańskiej i europejskiej z nowoczesnością w wykonaniu holendersko-senegalskiego trio: Reijseger-Fraanje-Sylla w synagodze Tempel 17 lipca. Na koncercie można usłyszeć pieśni w języku wolof w wykonaniu pieśniarza Mola Sylla przy improwizowanym akompaniamencie Harmen Fraanje przy fortepianie i Ernsta Reijsegera na wiolonczeli.

Dodatkowym tematem festiwalu jest polski akcent nawiązujący do Roku Oskara Kolberga i popularyzacja walorów polskiej muzyki tradycyjnej. Na scenie zaprezentują się m.in. Maria Siwiec, Maria Pęzik, Jan Kmita, Kapela Lipców oraz Janusz Prusinowski Trio czy Kapela Niwińskich. Na taki koncert mogą liczyć słuchacze w Starej Zajezdni 18 lipca, który będzie połączony z Nocą Tańca.

Jedną z największych gwiazd będzie grupa Mamar Kasey z Nigerii ze swoim charyzmatycznym liderem Yacoubem Moumouni (vel DenkéDenké). Formacja komponująca w nurcie world music po wydaniu albumu "TaboussizéNiger" zbiera same pozytywne recenzje od krytyków i fanów. Będzie to także ich premierowy koncert w Polsce.Tego samego dnia wystąpi zespół Kilema z Madagaskaru, którego lider Clement Randrianantoandro jest wirtuozem instrumentów tradycyjnych, takich jak katsà, marovany, kabosy.

Miłośnicy bardziej współczesnych brzmień mogą się wybrać 19 lipca do Muzeum Galicja. Tam wystąpi mistrz djembe Adam Drame z Burkina Faso, który słynie z oryginalnych aranżacji muzyki afrykańskiej przepełnionych sporą dawką improwizacji. Jego twórczość zalicza się do grona społecznie zaangażowanej i jest sprzeciwem wobec ekonomicznego wyzysku i kulturowego kolonializmu.

Na koniec festiwalu - 20 lipca - szykuje się sycylijski akcent - koncert grupy Vittorii Agliozzo oraz prezentacja projektu Sefardix braci Oleś i Jorgosa Skoliaseme w Muzeum Galicja.

Program koncertów uzupełnią warsztaty rzemiosła tradycyjnego oraz muzyczne: rytmów afrykańskich, gry na instrumentach tradycyjnych: "Struny świata - konwersacje", pieśni tradycyjnych, skrzypcowe oraz taneczne - polskich oraz południowowłoskich tańców tradycyjnych.

Szczegółowy program oraz ceny biletów na warsztaty zostaną ogłoszone niebawem.

Tegoroczne festiwalowe lokalizacje:

  • Rynek Główny - koncerty plenerowe (wstęp wolny)
  • Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18) - koncerty, warsztaty
  • Alchemia (ul. Estery 5) - koncerty (bilety)
  • Stara Zajezdnia by deSilva (ul. Wawrzyńca 12) - koncerty (wstęp wolny)
  • Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie - warsztaty (bilety)
  • ŻyWa Pracownia (ul. Bartosza 1) - warsztaty (bilety)
  • synagoga Tempel (ul. Miodowa 24) - koncert (wstęp wolny)

Anna Kowalska

 

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

sandra (gość)

Happy day :D. Cześć wszystkim!
Znalazłam stronkę z doładowaniami telefonu za darmo!
Wystarczy podać numer tel i potwierdzić
otrzymanym kodem ;)

Gorąco polecam ja już doładowałam konto całej rodzince i już nie moge :/

Pozdrawiam Sandra

Link: http:\\tiny.pl/qsxpn