Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak leczyć się zagranicą

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Plastikowa, podobna do bankomatowej, karta ubezpieczenia zdrowotnego, w skrócie EKUZ zastąpi od 1 stycznia 2006 roku formularz E 111, czyli obowiązujący do końca grudnia br.

Plastikowa, podobna do bankomatowej, karta ubezpieczenia zdrowotnego, w skrócie EKUZ zastąpi od 1 stycznia 2006 roku formularz E 111, czyli obowiązujący do końca grudnia br. dokument potwierdzający nasze prawo do świadczeń medycznych na terenie innych krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Osoby, które chcą ją uzyskać, czekają te same formalności, jak przy staraniu się o formularz E -111.

Przypominamy, jak się to załatwia, krok po kroku.

Mimo, że karta ważna będzie dopiero od Nowego Roku, mieszkańcy Pomorskiego wybierający się w zagraniczną podróż, która "zahaczy" o część stycznia 2006 mogą o nią występować już od 1 grudnia br. Na podstawie jednego wniosku otrzymają dwa dokumenty; formularz E 111 (ważny do końca miesiąca) oraz EKUZ, którą powinni okazać lekarzowi w styczniu.

- Formularz E 111 był dokumentem ubezpieczenia zdrowotnego w krajach UE w okresie przejściowym, czyli do czasu wykonania umowy z krajami UE - tłumaczy Maria Sztenc - naczelnik Wydziału Spraw Świadczeniobiorców w PO NFZ. Na jego podstawie polski turysta otrzymywał za granicą takie same świadczenia medyczne jak mieszkańcy kraju, w którym przebywał. Druk E 111 wydawany był przez wszystkie oddziały NFZ w kraju, w tym pomorski - na okres około dwóch miesięcy a dokładnie - do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokument ten został wydany. Dla przykładu; fomularz E 111 wydany dajmy na to 14 października, tracił ważność z końcem listopada. Na taki tylko okres urzędnicy z NFZ byli w stanie stwierdzić prawo każdego z nas do ubezpieczenia zdrowotnego.

Straci ważność - do kosza

Mariusz Szymański - rzecznik prasowy PO NFZ
Tak naprawdę: papierowy druk E -111 i plastikowa karta EKUZ to jedno i to samo. Okres ważności nowego dokumentu będzie na niej zapisany. Gdy karta straci ważność, możemy ją wyrzucić do kosza. Wybierając się w kolejną podróż zagraniczną będziemy musieli postarać się o nową kartę.
Wraz z kartą każdy turysta otrzyma komplet informacji o przysługujących mu na jej podstawie prawach w danym kraju. W momencie, gdy turysta podejmie pracę za granicą, EKUZ straci ważność.

Dla kogo EKUZ

Prawo do EKUZ mają osoby ubezpieczone w NFZ. Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. Jeżeli np. na wakacje wyjeżdża czterosobowa rodzina, powinna zabrać ze sobą cztery karty. Karta wydawana jest osobom wyjeżdżającym czasowo, np. w celach: turystycznych, w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych, w związku z krótką podróżą służbową, w celu podjęcia studiów oraz pracownikom oddelegowanym do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę.

Co zrobić, by uzyskać kartę EKUZ

Trzeba zgłosić się z wypełnionym wnioskiem (lub wypełnić go na miejscu) do sekcji, które do tej pory wydawały formularze E -111 wraz z dokumentem potwierdzającym opłacanie składki:
- renciści i emeryci - z legitymacją lub ostatnim odcinkiem renty czy emerytury
- osoby prowadzące działalność gospodarczą - z dokumentem opłacenia składki do ZUS (tzw. odcinkiem)
- osoby pracujące w firmie czy przedsiębiorstwie - z drukiem ZUA, RMUA lub innym zaświadczeniem wypisanym przez księgową czy dyrektora i potwierdzającym odprowadzenie składki zdrowotnej
- uczniowie, studenci - z trzema dokumentami - potwierdzającym: uprawnienie do świadczeń, (ubezpieczenie ojca lub matki), zgłoszenie do unbezpieczenia członka rodziny oraz legitymacją uczniowską lub studencką

Gdzie się zgłosić

Adresy sekcji wydających EKUZ:
- Gdańsk, Podwale Staromiejskie 69, tel. 321-85-72, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8 -15
- Gdańsk, ul. Kartuska 4/6, tel. 300-57-83,300-57-84, czynna: od poniedziału do piątku, z wyjątkiem środy w godz. 8 -15, w środy od 8 -17
- Gdańsk Zaspa, ul. Majewskich 26, tel. 511-02-61, czynna: poniedziałki, środy - w godz. 8 -18, wtorki, czwartki, piątki w godz. 8 -16
- Gdynia, ul. Śląska 53, tel. 622-64-68, poniedziałki, środy - w godz. 8 - 18, wtorki, czwartki, piątki- w godz. 8 -16
- Słupsk, ul. Poniatowskiego 4, tel. 840-29-86, poniedziałki- w godz. 8-17, wtorki, środy, czwartki, piątki - w godz. 8 -16
- Chojnice, ul. Kościerska 10, tel. 397-46-81, od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem wtorku) - w godz. 8 -15, wtorki - w godz. 8 -17
- Kwidzyn, ul. Braterstwa Narodów 46, tel. 279-94-49, od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem środy) - w godz. 8 -15, środa - w godz. 8 -16
- Malbork, pl. Słowiański 17, tel. 273-46-83, od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem środy) - w godz. 8 -15, środy - w godz. 8 -16
- Kościerzyna, ul. Słodowa 2, tel. 680-80-39, od wtorku do piątku od godz. 8 do 14, w poniedziałki od 8 do 17.
Uwaga! Osobie, która zgłosi się do sekcji, karta wydawana będzie od ręki. Wnioski można również przesłać pocztą, drogą elektroniczną lub faxem. Jeżeli wniosek wysyłamy pocztą, kartę powinniśmy otrzymać w ciągu tygodnia.

Co zawiera EKUZ

Zakodowane w niej będą: imię i nazwisko osoby ubezpieczonej, jej data urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny instytucji, która wydała kartę, numer identyfikacyjny karty i data jej ważności. Okres ważności karty zależy od statusu osoby ubezpieczonej:
- Osoba wyjeżdżająca jako turysta - od dnia wydania karty do końca następnego miesiąca
- Studenci uczący się za granicą - otrzymują kartę na semestr
- Uczniowie - na okres nauki
- Bezrobotni - na 30 dni
- Emeryci - do pięciu lat
- Renciści - w przypadku renty stałej - na pięć lat, w przypadku okresowej - na okres przyznanej renty
- Członkowie rodzin osoby ubezpieczonej dostają kartę EKUZ na dwa miesiące. Każda osoba otrzymuje oddzielną kartę.

Wystarczy pokazać

Henryk Wojciechowski- dyrektor PO NFZ
Od nowego roku uzyskanie świadczenia medycznego w innych krajach europejskich będzie łatwiejsze. Gdy pacjent legitymował się formularzem E -111 bardzo często musiał posługiwać się kilkoma egzemplarzami tego druku powielonymi, by uzyskać kilka różnych świadczeń. Turysta zabierał w podróż tyle kart przez ile krajów przejeżdżał. Karty EKUZ nie trzeba powielać, wystarczy ją pokazać; w przychodni, w szpitalu, itd.
Trzeba jednak, że karta EKUZ, podobnie jak formularz E-111 nie zwalnia ze wszystkich opłat za leczenie. Nadal leczymy się w danym kraju na podobnych zasadach jak jego mieszkańcy. Jeżeli pacjenci mieszkający w danym kraju muszą płacić określoną kwotę np. za pierwszą wizytę u lekarza, realizację recepty, pierwszych trzech dni pobytu w szpitalu, my też, choć okażemy kartę EKUZ, nie będziemy od niej zwolnieni. Karta uprawnia do uzyskania leczenia niezbędnego w danym momencie. O zakresie świadczeń (badanie, operacja, zastrzyki itp.), decyduje lekarz.

Jeżeli zapomnisz

Jeżeli masz uprawnienia do posiadania karty a zapomniałeś o nią wystąpić przed wyjazdem, możesz skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby, która jest w Polsce z oddziałem NFZ w Twoim miejscu zamieszkania. Urzędnicy z NFZ wystawią Ci wówczas certyfikat zastępczy - papierowy dokument zastępujący EKUZ, który można przesłać Ci pocztą lub faksem. Jeżeli nie uda Ci się tego załatwić i tak otrzymasz za granicą niezbędną pomoc medyczną, prawdopodobnie będziesz jednak musiał pokryć pełne koszty leczenia. Zachowaj rachunki i dowody zaplaty. Po powrocie do kraju możesz ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków.

Warto wiedzieć

- Wybierając się do krajów UE warto ubezpieczyć się dodatkowo na koszty transportu. Żaden z tych krajów nie pokrywa kosztów ani jednego kilometra transportu sanitarnego. Nikt nas za darmo nie przywiezie do kraju, jeżeli np. złamiemy nogę na nartach.
- Nie musisz przerywać pobytu za granicą, jeżeli okaże się, że jesteś przewlekle chory. Pacjent z cukrzycą, któremu nagle skończą się leki, bo zapomniał wziąć ich na zapas, ma prawo do porady lekarza i recepty, choć jego choroba należy do przewlekłych. Przepis ten obowiązuje od lipca ub. roku.
- EKUZ, podobnie jak formularz E-111 nie daje żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest kuracja za granicą. Karta uprawnia do korzystania w innych państwach tylko z placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.
- Karty EKUZ nie należy mylić z książeczką zdrowia, gdyż nie jest ona w Polsce ważna, w przychodni czy w szpitalu jest zupełnie nieprzydatna.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto