Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Etyka czy religia? W szkołach w Łodzi rodzice i uczniowie dokonują wyboru

Maciej Kałach, (opr. dem)
Przynajmniej jeden katecheta jest prawdopodobnie w każdej z ponad 300 łódzkich szkół i przedszkoli publicznych. Magistrat informuje o 64 nauczycieli etyki, pracujących dla miasta
Przynajmniej jeden katecheta jest prawdopodobnie w każdej z ponad 300 łódzkich szkół i przedszkoli publicznych. Magistrat informuje o 64 nauczycieli etyki, pracujących dla miasta Piotr Mecik/FORUM
Lekcje etyki czy religii - szkoły zbierają deklaracje, więc uczniowie i rodzice muszą wybierać. W tym roku szkolnym gmina musi zapewnić zajęcia z etyki nawet jednemu uczniowi w szkole.

Szkoły z województwa łódzkiego zbierają deklaracje z decyzją, czy uczeń będzie chodził na lekcje religii, etyki, na oba te przedmioty czy na żaden.

W Łodzi jest największy odsetek uczniów nie chodzących na katechezy w szkołach. Tylko w Wieluniu jest podobnie Łodzi.

W tym roku szkolnym ministerstwo edukacji zagwarantowało, że uczeń będzie miał lekcje etyki, nawet jeśli decyzja jego rodziców lub jego własna (w przypadku osoby pełnoletniej) o wyborze tego przedmiotu zapadnie jako jedyna w szkole. Jeśli w szkole mniej niż siedmiu uczniów wybierze etykę, to gmina może włączyć ich do grupy międzyszkolnej. Kolejna nowość to pisemne, a nie ustne zbieranie decyzji - co ma ułatwiać formowanie grup.

Według szacunków w Łodzi etykę wybiera ponad 2.200 uczniów (na ponad 63 tys. podopiecznych placówek).

Wskaźniki z Łodzi mówią, że liczba wybierających etykę to około 4 procent uczniów. W szkołach ponadgimnazjalnych odsetek ten wzrasta do siedmiu.

Wzrasta jednak popularność lekcji etyki w szkołach podstawowych. Takie sygnały dotarły od dyrektorów kilku szkół. Być może 64 nauczycieli etyki we wszystkich łódzkich szkołach, to za mało.

W środę podczas spotkania z szefami podstawówek przedstawiciel UMŁ miał zapowiedzieć, że w przypadku małych grup dzieci będą zdobywały wiedzę tylko na jednej godzinie etyki, zamiast na dwóch (jak w przypadku religii). Zmniejszenie godzin lekcji etyki jest tłumaczone tym, że w małych grupach dzieci szybciej mają przyswajać wiadomości.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto