(© fot. archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rada Stała Konferencji Episkopatu przestrzegła w poniedziałek katolików przed popieraniem idei głoszonych przez ks. Piotra Natanka. Rada zwraca uwagę, że sprawowane przez niego msze św. są świętokradzkie, a udzielane rozgrzeszenia - nieważne.

Czytaj także: Ks. Natanek: kim jest duchowny z Grzechyni, przed którym ostrzega kuria krakowska?Biskupi w przekazanym PAP oświadczeniu przestrzegają także przed gromadzeniem się wokół ks. Natanka. "Osoby współpracujące z suspendowanym ks. Piotrem Natankiem (...) popełniają grzech, z którego mają obowiązek oczyścić się w sakramencie pokuty. Warunkiem natomiast otrzymania rozgrzeszenia jest odstąpienie od wspierania rozłamu w Kościele i gotowość naprawienia wyrządzonego zła" - podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu.

W lipcu ubiegłego roku kard. Stanisław Dziwisz nałożył na ks. Natanka karę suspensy. Nie może on sprawować żadnych czynności kapłańskich ani udzielać rozgrzeszenia. Kara została nałożona po zignorowaniu przez ks. Natanka wcześniejszych kanonicznych upomnień i dekretów dyscyplinarnych oraz dlatego, że kapłan odrzucił propozycje rozmów z przełożonymi, do których był wielokrotnie wzywany.

Kard. Dziwisz przypomniał wówczas, że każdy kapłan w dniu święceń przyrzeka cześć i posłuszeństwo swemu biskupowi oraz jego następcom, a ks. Natanek temu przyrzeczeniu się sprzeniewierzył. Nieposłuszeństwo polega - jak wyjaśnił kard. Dziwisz - na uporczywym głoszeniu przez niego niezgodnych z nauką Kościoła poglądów dotyczących królowania Jezusa Chrystusa.

Zobacz jak wygląda pustelnia ks. Natanka w Grzechyni [ZDJĘCIA]


Metropolita krakowski wskazał też, że ks. Natanek publicznie podważa autorytet biskupów i kapłanów, pomawiając ich o niewiarę i współdziałanie z wrogami Kościoła, a w odpowiedzi na krytyczne uwagi ze strony przełożonych i innych kapłanów próbuje tworzyć własne struktury, do których włącza pozyskanych zwolenników, odwodząc ich tym samym od wspólnoty Kościoła powszechnego.

Ksiądz Natanek jest m.in. jednym z głównych propagatorów i opiekunów ruchu dążącego do intronizacji Chrystusa na Króla Polski. W lutym 2010 opublikował "List Otwarty do Biskupów Polskich, Prezydenta Rzeczypospolitej i Premiera Rządu Rzeczypospolitej", w którym wzywał do uroczystego uznania Jezusa za Króla Polski i uznania nadrzędności "Prawa Bożego" nad prawem publicznym.

W miejscowości Grzechynia ks. Natanek założył ośrodek rekolekcyjny Pustelnia Niepokalanów i telewizję internetową, w której transmitowane są nabożeństwa oraz nagrania z rekolekcji i katechez.


Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Uwaga konkurs! Napisz dialog matki z córką i wygraj nagrody

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (25)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

sch60 (gość)

Na nasze szczęście to Bóg będzie decydował o wszystkim inaczej pewno trzeba by było budować stosy . Rozumiem iż walka o władzę jest bezwzględna lecz gdzie jest miejsce w tym na nauki Boskie - Prawda w oczy kole najbardziej .

sch60 (gość)

Były sobie raz 3 prawdy dwie z nich się kłóciły natomiast 3 do głosu nie dopuściły . Dwoje ludzi się kłócą natomiast nie dopuszczają tego co mogło by ich pojednać , są jak awers i rewers tej samej monety .

Jacek (gość) (Janek)

Ksiądz jest jak żebrak, tylko że zarabia więcej niż średnia krajowa i nie płaci ZUSu. Księże Janie, radzę jednak przeczytać kilka książek, bo ewidentnie ma ksiądz problemy z ortografią i gramatyką, a rozstrzyganie kto jest żebrakiem, a kto nie, proszę zostawić Bogu.

Janek (gość)

Szanowny Internauto, wybacz ale Twoje słowa są dziecinne, jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie masz łaski wiary bądź ja zaprzepaściłeś to proszę chociaż miej wiedzę, wtedy dyskusja będzie będzie merytoryczna bez zabarwienia emocji - jeśli chcesz poznać Jezusa Chrystusa to masz szansę są ksiązki, strony internetowe, itd, ale przede wszystkim poznać Jezusa możesz jeśli autentycznie tego pragniesz, pokorna modlitwa i otwarcie serca na Bożą prawdę..., życzę powodzenia...

steeler333 (gość) (Janek)

Janie, ciesz sie ze sa naiwni, ktorzy wierza w twojego urojonego boga, dzieki nim masz dostatnie zycie nie robiac NIC ! masz jakies pytanie?

steeler333 (gość)

mamy XXI wiek, a oni ciagle wierza w jakies bajki o jezusach. duchach swietych itd., a kler robi na tym kase, ruszcie wasze mozgi jesli je macie morony

Janek (gość)

Ale oczywiście, że nie możemy sie koncentrować na poziomie księdza, czy zakonnika, Jezus Chrystus jest punktem odniesienia dla każdego z nas..., zresztą w moim przekonaniu te słowa: "Jezu Ufam Tobie" są punktem odniesienia dla życia chrześcijańskiego..., drogi Internałto powołanie kapłańskie nie gwarantuje świętości ale jest wielkim darem drogi w której trzeba trzymać się Boga, bo jeśli nie to się staje jego zaprzeczeniem i mając wielki dar kapłaństwa człowiek przegrywa wieczność..., tak naprawdę każdy ksiądz jest jak żebrak, który potrzebuje wsparcia czyli modlitwy - duchowej pomocy od innych aby mógł nieść ten wielki skarb i służyć każedemu człowiekowi - pozdrawiam...

majka (gość)

Zgadzam sie z toba Janku Pan Bog nas kocha tylko zeby to zrozomiec to poprostu trzeba wierzyc a tym internautom brak wiary widac to wszedzie.Nadmieniam ze Natanka i Rydzyka absolutnie nie popieram ale wieze w Boga i Jego Milosierdzie.

Janek (gość)

Jeśli nawet utraciłeś wiarę lub jej jeszcze nie odnalazłeś to nie powód żeby porównywać się do świni - jesteś człowiekiem, jesteś obdarowany miłością Boga, jesteś Jego umiłowanym Dzieckiem i jeśli nawet tego nie wiesz, czy nie chcesz wiedzieć - należy Ci się szacunek..., przeczytałem ostatnio słowa, które pragnę Tobie szanowny Internałto zadedykować: " o gdzybyś Ty wiedział jak bardzo Bóg Cie miłuje to byś płakał ze szczęścia a gdybyś poznał szczęście komuni z Bogiem to już niczego byś nie chciał poznać, to szczyt szczęścia..., pozdrawiam ks.Jan

polak (gość)

mnie jakikolwiek kościół jest potrzebny jak świni siodło.niby można świni siodlo przypiąć, ale jest ono jej mniej potrzebne niz koryto pełne pomyj.- bo to napewno jest jej potrzebne.
i tym właśnie karmią nas wszelkie koscioły, bez względu na ich rodzaj.

Piotr (gość) (Janek)

Nie rozumiem, co ma kościół do Boga, przecież nawet nie potrafi nam przekazać prawd zawartych w Biblii, na przykład "Drugie Przykazanie Boże". Kościół chyba sam siebie uważa za Boga, skoro dowolnie zmienia sobie Jego Słowo! Dla tego też uważam, że łączenie kościoła z Bogiem to pomyłka. Kościół teraz nie jest ani Bogiem, anie pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem... Jest tylko zwykłym oszustem.