Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty MATEMATYKA 2019. Jakie była zadania? Odpowiedzi, arkusz CKE. Dziś egzamin ósmoklasisty z matematyki! 16.04.2019 r.

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Egzamin ósmoklasisty MATEMATYKA 2019 Odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty MATEMATYKA 2019 Odpowiedzi Egzamin ósmoklasisty MATEMATYKA 2019
Egzamin ósmoklasisty 2019. We wtorek odbędzie się egzamin ósmoklasisty z matematyki. Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie będą mieli 100 minut, czyli nieco ponad półtorej godziny. Po zakończeniu na naszym serwisie znajdziesz arkusz CKE oraz odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z matematyki.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2019

We wtorek ósmoklasiści zdawali egzamin z matematyki. Uczniowie nie byli zaskoczeni pytaniami.

- Egzamin wydawał się trudniejszy, ale tak naprawdę był w miarę prosty. Niektóre pytanie były podchwytliwe, na przykład takie, w których trzeba było szukać odpowiedzi w poleceniu, takie typowe na logikę – mówiła Pola Panasiuk ze Szkoły Podstawowej nr 12 przy al. Kijowskiej. - Zadania trzeba było robić na szybko, ale nie było najgorzej. Nie było jednak czasu na to, by sprawdzić czy wszystko zrobiło się dobrze – dodała

- Moje pierwsze wrażenie jest takie, że egzamin nie był trudny. Ale wszystko się okaże jak będą wyniki. Było też kilka podchwytliwych pytań. Niektórzy mieli problem z zadaniem, w którym były podane dni tygodnia i trzeba było obliczyć czy za kilka miesięcy później będzie to ten sam dzień – mówiła Katarzyna Miga, także ze SP nr 12.

Dobrze egzamin oceniali też położonej w sąsiedztwie SP nr 5.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2019

- Zaskoczyło mnie zadanie z siatkami. Mieliśmy duży prostokąt, który został podzielony na trzy, podano ich wymiary i trzeba było wyliczyć, jakie były wymiary przed podzieleniem. Niespodzianką nie było to, że przygotowano zadania związane z obliczaniem prędkość, drogi, czasu, były też zadania algebraiczne, z twierdzenia Pitagorasa. Można było się więc dobrze przygotować – podkreślił Kamil Hamowski.

Jego kolega Dominik Nowakowski skomentował: - Zaskoczyło mnie ostatnie zadanie, nie wiedziałem jak je zrobić. Był trójkąt, z niego trzeba było odciąć kawałek i zrobić z tego trapez i wyliczyć obwód.

Uczniowie przyznawali, że jak zawsze było trochę stresu spowodowanego samym egzaminem, ale też tym, że trwa strajk nauczycieli. - Cały czas nasłuchiwaliśmy czy odbędą się egzaminy. Było zagrożenie, że mogą się nie odbyć – przyznał Kacper Fugas.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2019

Egzamin ósmoklasisty z matematyki odbędzie się drugiego dnia egzaminów ósmoklasisty, czyli we wtorek 16 kwietnia o godzinie 9.00. Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie będą mieli 100 minut, czyli nieco ponad półtorej godziny.

Jeśli z przyczyn zdrowotnych lub niezależnych od ucznia nie przystąpi on do egzaminu w danym terminie, wówczas będzie musiał napisać egzamin ósmoklasisty z matematyki 4 czerwca 2019r. o godzinie 11.00

Próbny egzamin ósmoklasisty – matematyka

Pisząc egzamin z matematyki uczniowie muszą wykazać się wiedzą zdobytą podczas nauki w szkole w klasach I-VIII. Aby oswoić uczniów z formułą testu, w grudniu 2018r. odbył się próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki.

Zadaniem uczniów było rozwiązanie w sumie 21 zadań, w tym 15 zamkniętych ( wybranie i zaznaczenie tylko jednej odpowiedzi) oraz 6 otwartych (uczeń sam musi rozwiązać zadanie oraz napisać odpowiedź).

Próbny egzamin z matematyki – zadania zamknięte

Oprócz zaznaczania odpowiedzi A-D, pojawiły się także zadania typu prawda - fałsz. Zadania dotyczyły m.in. najmniejszej wspólnej wielokrotności, zaokrąglaniu liczb do setek i tysięcy, pierwiastków, średniej wieku.

Uczniowie musieli wykazać się także znajomością obliczania prawdopodobieństwa, właściwości kątów w trójkącie.

Autor: Joanna Urbaniec

Zadania otwarte - próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki

Aby prawidłowo rozwiązać zadania otwarte i zdobyć w nich maksymalną liczbę punktów, uczniowie klas 8. musieli udzielić odpowiedzi na zadania dotyczące znajomości obliczania odcinków, procentów, własności prostopadłościanów, obliczaniu boków prostokąta przy przybliżeniu √2= ok 1,4 oraz zależności prędkości od czasu.

Do każdego z zadań uczniowie musieli zapisać obliczenia, a następnie w wyznaczonym miejscu zapisać odpowiedź.

Kto przystępuje do egzaminu ósmoklasisty?

Jak czytamy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

  • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej
  • słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych.

Warto zaznaczyć, że egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Każdy uczeń musi go napisać, aby ukończyć szkołę. Jednak nie da się go nie zdać, gdyż nie został określony minimalny próg zdawalności.

W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych:

  • języka polskiego
  • matematyki
  • języka obcego nowożytnego.
  • Od roku 2022 ósmoklasista będzie przystępował do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, to jest:
  • języka polskiego
  • matematyki
  • języka obcego nowożytnego
  • jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

O wszystkich wynikach egzaminów ósmoklasisty uczniowie dowiedzą się 14 czerwca 2019r.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto