Okazuje się, że nawet w Polsce fantazja rodziców w wymyślaniu imion dzieciom nie zna granic. Na szczęście nie na wszystkie pomysły zgadzają się urzędnicy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zobacz, jakie imiona są najpopularniejsze w Krakowie


Nie każdy rodzic chce, aby jego dziecko było jednym z wielu Jasiów, Michałów albo Zoś czy Marysi. Są i tacy, którzy pragną, aby wyróżniało się oryginalnym imieniem, ale pojęcie oryginalności jest tutaj bardzo płynne. Są bowiem tacy, którzy chcieliby swoją córeczkę nazwać Poziomka albo syna Max, ale też tacy, którzy marzą o potomkach o imionach Druzjan i Abghati.

Czy w kwestii wyboru imienia dla dziecka są jakieś ograniczenia? Oczywiście tak, reguluje to Prawo o aktach stanu cywilnego, które precyzuje, iż nie można nadawać dziecku więcej niż dwóch imion, imion ośmieszających, nieprzyzwoitych, w formie zdrobniałej, jak również imienia które nie pozwala na odróżnienie płci dziecka. Nie można też nadawać imienia w formie obcojęzycznej, jeśli ma swój polski odpowiednik, czyli np. John zamiast Jan, Anne zamiast Anna itp.

Ponieważ urzędnicy Urzędu Stanu Cywilnego często mają wątpliwości, czy dane imię jest ośmieszające albo czy pozwala odróżnić płeć, często zasięgają opinii Rady Języka Polskiego. Ta poza wymogami ustawowymi wskazuje także, aby każde imię zawierało litery obecne we współczesnym polskim alfabecie, a także nie było tożsame z nazwami geograficznymi lub nazwami pospolitymi.

Na oficjalnej stronie RJP można przeczytać przykładowe imiona, w sprawie których wydawano opinie i trzeba przyznać, że niektóre bywają naprawdę zaskakujące, np. pewna pani chciała swojemu synowi nadać imię Karmel, ale RJP odradziła ten pomysł, wskazując, że jest to tożsame z nazwą pospolitą palonego cukru, a imię takie mogłoby jej syna narazić na śmieszność.

Podobną odpowiedź otrzymali rodzice dziewczynki, która omal nie została ochrzczona imieniem Poziomka oraz chłopca, który miał nosić imię Dąb.

Są też pomysły na imiona, które z nazwami pospolitymi raczej nie mają nic wspólnego. Chodzi m.in. o tak egzotyczne imiona jak Abghati czy Aila. W pierwszym RJP zwraca uwagę, że nie wskazuje ono na płeć, w drugim – kłopotem jest wymowa.

- Nie wiadomo, jak chcieliby wymawiać imię Aila rodzice dziecka - dwusylabowo (Aj-la) czy trójsylabowo (A-i-la) - czytamy w treści uzasadnienia. - Nie jest także pewne, czy ludzie, którzy zetkną się z tym imieniem po raz pierwszy, będą je wymawiać zgodnie z życzeniem rodziców dziecka i samego dziecka. Jeśliby to imię miało brzmieć Ajla, to jego nosicielka mogłaby być narażona na jeszcze większe przykrości, ponieważ wiele osób zapisywałoby je zgodnie z wymową, czyli przez j (Ajla).

Na egzotyczne imię można uzyskać zgodę, jeśli udowodni się, że jest ono związane z kręgiem kulturowym szczególnie bliskim któremuś z rodziców. Tak było m.in. z hinduskim imieniem Dewi, które swojej córeczce chciało nadać małżeństwo związane zawodowo i towarzysko z kulturą Indii. RJP przyznało, że w takiej sytuacji można je nadać, ale:

>>Konkursy MM - zobacz, co możesz wygrać

- Miejmy jednak świadomość tego, że jest to imię zakończone w sposób niespotykany w polszczyźnie, jeśli chodzi o imiona żeńskie - zwraca uwagę autor opinii. - Nie może być ono, jak sugerują Państwo w liście, "włączone do listy imion żeńskich w Polsce", a jedynie wyjątkowo nadane określonej osobie. Zwracam też uwagę na to, że imienia tego właściwie nie można zdrabniać, co w przyszłości może stać się źródłem kłopotów rodzinnych. Sugerowałbym więc, by imię Dewi nadać córeczce jako drugie, na pierwsze zaś wybrać imię bardziej konwencjonalne.

Nie brakuje też rodziców, którzy chcą swojemu dziecku nadać imię wzorowane na znanym aktorze, piosenkarzu, czy piłkarzu. I tak np. pewien mieszkaniec Warszawy chciał, aby jego syn nosił imię po najsłynniejszym piłkarzu w dziejach piłki nożnej, czyli Brazylijczyku Pele (warto zaznaczyć, że był to przydomek zawodnika, a nie imię czy nazwisko). Tutaj jednak także przeszkodą była niemożliwość rozróżnienia płci jej nosiciela.

Inny przykład piłkarskiego imienia także pochodzi ze stolicy. Tym razem chodzi o innego mieszkańca Warszawy, któremu urodziła się córka i dumny tatuś uznał, że najlepiej będzie nadać jej imię... Legia. Tutaj odpowiedź RJP także była odmowna. Z jednej strony wynikała z faktu, że imię byłoby tożsame z nazwą pospolitą, ale nie tylko.

- „Rozumiem, że rodzice (ojciec?) dziecka chcieliby w ten sposób uczcić klub sportowy (bo chyba nie Legię Cudzoziemską?), jednakże nie biorą pod uwagę tego, że mogą przysporzyć dziecku wielu kłopotów w ciągu całego dzieciństwa i w życiu dorosłym; dziewczynka byłaby niewątpliwie narażona na liczne docinki i żarty rówieśników” – napisał w uzasadnieniu prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego.

Na koniec warto przytoczyć jeszcze kilka innych imion, które próbowali nadać swoim dzieciom rodzice:

Imiona męskie: Druzjan, Arnoud, Dacjan, Jaksa, Kris, Mahawir, Merlin, Montezuma, Neo, Ozzy, Szon, Taras, Trish, Tworzyrod, Tupak, Viggo.

Imiona żeńskie: Babette , Maciejka, Aleyna, Attika, Bettina, Chloe, Druzjanna, Elma, Franka, Hassiba, Madri, Melodi, Mercedes, Mikołajka, Setsuna, Siriana, Unia, Unka, Vanilia, Vesna, Weneda.

Warto zaznaczyć, iż niektóre z tych imion jak np. Mikołajka otrzymało pozytywną opinię rady.

Jesteśmy ciekawi, z jakimi oryginalnymi imionami spotkali się Użytkownicy MM Kraków. Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

Źródło: Synowi dać na imię Pele, a córeczce Melodi albo... Legia | MMPoznan.pl

Informator MM: Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie

Komentarze (57)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Aaliyah (gość)

Mój ojciec jest Egipcj2915aninem i mama mnie nazwała Aaliyah. Od początku mam problemy z tym imieniem - jedni czytają jako ALJA, ALIJA, ALIAH, ALIJAH itd. Poprawnie jest ALIJA. Ja z kolei nazwałam swojego syna Krystian Paweł. Mąż ma na imię Sebastian. Moja siostra zaś ma na imię Zakia - czytają ZAKIA, ZAKIJA - czyta się ZAKIJA, ale "za kija" to można złapać .. Dawajcie dzieciom normalne imiona.

Dziadumiła (gość)

Dziadumiła. A co złego w imieniu-Tworzyrod? Przecież jest to imię staropolskie. Już sami nie wiecie czego chcecie!
Popieram w 100% słowa Mirki - "Wiele osób pisze, że podobają im się imiona polskie, takie jak Kasia, Ania, Joanna, Marysia itd. TO NIE SĄ POLSKIE IMIONA, to tylko polskie formy imion greckich, łacińskich, hebrajskich, które dotarły na teren Polski podczas chrystianizacji (nawracania na wiarę chrześcijańską)" Do ludzi to jednak nie dociera. Jednocześnie mylicie znaczenia. Imiona staropolskie, to własnie te sprzed najazdu chrześcijańskiego, który narzucił swoje imiona, a nie Anny, Ewy,Katarzyny, Michały, Macieje itd.
Takie typowe prawdziwe imiona polskie-słowiańskie dla dziewczynki to np: Biezdziadka, Bogudać, Cirzpisława, Ciecirada, Dziadumiła, Gniewosądka, Nieluba, Niemiła, Nieradka, Pakosława, Pężyrka, Rzepicha,Żelisława. Typowe imiona polskie-słowiańskie dla chłopców to np: Bolebor, Cierpisław, Czabor, Falimir, Jaropełk, Lutogniew,Małobąd, Miłodziad, Niebylec, Niedał, Nielubiec, Ostrogniew, Przemęt, Sulidziad, Twardostoj itp. To się dopiero nazywa krzywdzenie dzieci takimi imionami.

martiiie (gość)

Dziwne imiona. Tutaj wypis najdziwniejszych imion z polskiego kalendarza: http://nietypoweimiona.blogspot.com/

Zdupczysław (gość)

Zdupczysław. Mnie zatwierdzili imię jw. bez krzyku i odwoływania się do jakiejś RJP. Pozdrawiam.

Mirka (gość)

Słowiańskie. Gdy kiedyś będę miała dziecko nazwę je Mieszko, Milan, Orest,Jaromir (chłopiec) albo (dziewczynka) Kalina, Dobromiła, Ludmiła, Żywia (zn. dająca życie - imię pochodzące od słowiańskiej bogini odpowiednika Demeter z mit. greckiej), Mirosława, Wasylisa(wschodniosłowiańskie, zn. nie znane). Na pewno nie dam imienia takiego jak Majka, Oliwka, Julia, Kubuś (to imię akurat jest ładne, ale zbyt dużo dzieci ma tak na imię i może się znudzić), Kacper, Piotruś itp. Wiele osób pisze, że podobają im się imiona polskie, takie jak Kasia, Ania, Joanna, Marysia itd. TO NIE SĄ POLSKIE IMIONA, to tylko polskie formy imion greckich, łacińskich, hebrajskich, które dotarły na teren Polski podczas chrystianizacji (nawracania na wiarę chrześcijańską). Niektórzy z Was chcieliby dać imię uniwersalne, owszem takie imię jest praktyczne, ale polska kultura powoli odchodzi w zapomnienie, u moich znajomych często na niedzielnym obiedzie zamiast naszych rodzimych przysmaków takich jak np rosołek, kluski śląskie czy kiszona kapusta, pojawiają się frytki albo hamburgery, a polskie słownictwo naszych nastolatków jest bardzo ubogie, za to nadużywają zapożyczeń z obcych języków. A co do artykułu, dlaczego panowie z urzędu uważają, że Dąb, Maciejka albo Poziomka byłaby imieniem obraźliwym? Czy imię Róża, Jagoda, Malina, Lilia czy Liliana są imionami obraźliwymi? Nie mówię o Montezumie (chociaż to imię azteckie nadawane w Ameryce Środkowej), Tupak, Babette itp. to wg. mnie lekka przesada. Sama mam na imię Mirka i z tego powodu nie miałam żadnych problemów ani w szkole podstawowej, ani w gimnazjum, ani w liceum. Wszyscy nazywają mnie Mirusią, a niektóre koleżanki zazdrościły mi mojego imienia. Nie patrzcie na modę, jak podobają Wam się słowiańskie imiona, to dawajcie je dzieciom bo nasz język jest piękny i wyjątkowy;)

gość (gość)

Najgorzej. Najgorzej jest chyba, gdy dziecko jest chore czy upośledzone i w dodatku ma jeszcze cudaczne imię. Jakby mało było jednego nieszczęścia z chorobą, to jeszcze rodzice dokładają mu cudaczne imię. Współczuję i tym dzieciom i ich rodzicom.
Wyobraźcie sobie np. upośledzoną Druzjannę albo Montezumę.

SingSing74 (gość)

Na szczęście są urzędnicy.. Po to są ci urzędnicy żeby pomyśleć za rodziców, którzy dają imię dziecku po idolu z listy przebojów. Co to za gadka: "i tak dam na imię jak będę chciała" ? Ludzie nie róbcie dzieciom problemów, chcąc udowodnić coś innym. "Moje dziecko nauczy radzić w życiu mając egzotyczne imię" - co za BREDNIE. Nauczy się życia jeżeli dobrze go wychowasz i poprowadzisz. Ktoś inny napisał, że z polskim imieniem źle mu będzie za granicą. To trzeba wybrać imię "uniwersalne" , a nie na siłę całkiem obce. Dobrze musi się czuć w swoim własnym kraju gdzie będzie dorastać. Imię to początek, więc nie funduj dziecku przeszkody na samym starcie.

wera (gość)

To sprawa rodziców. Państwo i urzędy chciały by regulować wszystko, na szczęście nie kontrolują niczego i niech tak zostanie.

marysia (gość)

Rico. mam 11 lat a wiem jakie imię dać swojemu dziecku naimię Rico oczywiście jak to będzie chłopiec, a jak dziewczynka to niewiem?

gość (gość)

... Mnie też się podobają obco brzmiące imiona, sama mam na imię Joanna i powiem szczerze nigdy go nie lubiłam, bo jest zbyt pospolite. Chciałabym, żeby moje dziecko miało mniej popularne imię, może nie Dąb czy Poziomka, ale bardzo podoba mi się Ariel, Anika... Spotkałam kilka niezwykłych imion jak Gracjana, Jagoda, Mieszko, Symferoza...