Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Żołnierzy Wyklętych 2014 w Krakowie: muzea robią wystawy, a kombatanci i NOP maszerują

Redakcja
1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci ...
1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci ... Wiesław Pułczyński
1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Krakowie uroczystości rozpoczęły się kilka dni wcześniej.

Kraków pamięta o członkach antykomunistycznego podziemia i szykuje na ich cześć m.in. koncerty, wystawy, spotkania oraz uroczyste msze św. Dodatkowo budynki Urzędu Miasta Krakowa zostaną udekorowane flagami.

Zobacz też: Liczba ofiar systemu komunistycznego z lat 1944-1956 wynosi około 50 tysięcy [rozmowa MM]

Święto zostało ustanowione w roku 2011 przez polski sejm. Datę 1 marca wybrano nieprzypadkowo - 60 lat wcześniej, w roku 1951 wykonano wyroki śmierci na ppłk. Łukaszu Cieplińskim i sześciu jego towarzyszach z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Józefie Batorym, Karolu Chmielu, Mieczysławie Kawalcu, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju i Józefie Rzepce.

Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, gównie byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych w różny sposób przez kolejne tysiące Polaków. Większość oddziałów partyzanckich, działających przeciwko sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi, została zlikwidowana już pod koniec lat 40', jednak niektórzy "Wyklęci" walczyli kolejne 20 lat, a ostatniego zabito dopiero w 1963 roku.

Zobacz też: Kraków na weekend - sprawdź, co się dzieje

W Krakowie uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przygotowały różne placówki i instytucje. Swoje obchody zapowiedział także krakowski oddział Narodowego Odrodzenia Polski.

27 lutego o godzinie 12 zostanie otwarto plenerową wystawę prac laureatów ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Żołnierze Wyklęci Historia, która mnie porusza" zorganizowany przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Passionart. Fotografie będzie można oglądać na placu o. Adama Studzińskiego pod Wawelem do 14 marca.

GRAND PRIX Pamięć wiecznie żywa, Agnieszka Ciasnocha IV LO w Rzeszowie

Tego samego dnia o godzinie 19:30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego rozpoczął się koncert galowy "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym". W programie kompozycje do serialu "Czas honoru" Bartosza Chajdeckiego oraz "Victoria" Wojciecha Kilara. Koncert poprowadzi Lidia Jazgar, a gośćmi specjalnymi będą członkowie organizacji kombatanckich i ich rodziny. W trakcie wydarzenia po raz pierwszy wręczona została nagroda, ufundowana przez Zarząd Fundacji Armii Krajowej w Londynie, za zasługi poszerzania wiedzy młodzieży na temat najnowszej historii Polski.

Pod batutą Piotra Sułkowskiego wystąpią: orkiestra Passionart, Agricola - chór męski krakowskiego środowiska akademickiego, Camerata Jagiellonica - chór Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dominanta - chór Uniwersytetu Ekonomicznego, Chór Uniwersytetu Rolniczego oraz Psalmodia - chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Wstęp na koncert i próbę otwarta dzień wcześniej będzie możliwy z bezpłatnym zaproszeniem, które można odebrać w godzinach otwarcia kas. W trakcie wszystkich występów przeprowadzona będzie zbiórka na przyszłoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz też: Harcerze uczcili Cichociemnych muralem [zdjęcia]

28 lutego o godzinie 15:30, w kinie Kijów.Centrum zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego "Kwatera Ł" o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL (lata 1948–1952) z udziałem reżysera Arkadiusza Gołębiewskiego i prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Po seansie będzie można posłuchać koncertu "Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci" - utworów Tadeusza TADKA Polkowskiego z towarzyszeniem chóru i orkiestry Passionart, którzy muzycznie przybliżą sylwetki takich bohaterów, jak rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna "Inka" czy generał August Emil Fieldorf "Nil".

Największe natężenie wydarzeń przypada oczywiście na sobotę. 1 marca o godzinie 11 na placu Inwalidów przed byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa odbędzie się spotkanie pod Zapomnianą Tablicą, na które zaprasza Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Krakowie.

Zobacz też: KRAKÓW. Weekend za darmo: imprezy, koncerty, sport i wydarzenia [wstęp wolny]

O godzinie 14:30 odprawiona zostanie msza św. w Bazylice Mariackiej, a po niej około godziny 15:30 wyruszy Marsz Pamięci ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompanią Honorową WP i Orkiestrą Wojskową z Rynku Głównego, ulicą Szewską, Podwale, Piłsudskiego, Al. 3-Maja do Parku im. H. Jordana, gdzie o godzinie 16:15 uczestnicy oddadzą hołd "Żołnierzom Wyklętym" podczas apelu pamięci.

Również 1 marca na swój marsz zaprasza Dzielnica Małopolska Narodowego Odrodzenia Polski. NOP-owcy wymaszerują z Placu Wolnica o godzinie 17. - Jako krakowianie, patrioci i nacjonaliści przejdziemy ulicami naszego miasta, dziękując tym, którzy nie bali się walczyć z okupantem pomimo, iż cały świat pogodził się z losem Polski. Dzisiaj w trudnych czasach, gdy wciąż brakuje nam wolnego i suwerennego państwa, to właśnie Bohaterowie Niezłomni są dla nas wzorcem. Chodź razem z nami i podziękuj tym, którzy nie zawahali się walczyć o Polskę! - piszą na swojej stronie członkowie NOP.

Natomiast o godzinie 18 w kościele oo. Jezuitów odprawiona zostanie msza św. w intencji śp. o. Władysława Gurgacza ps. "Ojciec" - jezuity, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, a po niej koncert pieśni patriotycznych "Gaude Mater Polonia" w wykonaniu chóru Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego pod dyrekcją Małgorzaty Langer-Król.

2 marca w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. gen. Emila Fieldorfa „Nila" organizowane jest spotkanie z kpt. Stanisławem Szuro zatytułowane "Polska Ludowa a Armia Krajowa – opowieść Żołnierza Wyklętego". Początek o godzinie 14:00, wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto