Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogowy armagedon w Krakowie. Prezydent chce pomóc kierowcom

Bartosz Dybała
Kolejarze i miejscy urzędnicy doprowadzili w Krakowie do drogowego armagedonu. Wczoraj obudził się Jacek Majchrowski i nagle okazało się, że da się pomóc kierowcom.

Kraków grzęźnie w korkach przez kumulację remontów, którą mieszkańcom i przyjezdnym przygotowali kolejarze wraz z miejskimi urzędnikami. Korkują się nie tylko główne ulice, ale również te mniejsze, gdzie kierowcy szukają objazdów.

A wszystko przez to, że jednocześnie prowadzone są prace w kilku newralgicznych punktach. Trwa przebudowa ul. Basztowej, remont na alei Pokoju, zawężono jezdnię na ul. Konopnickiej i alei Bora-Komorowskiego. Do tego dorzucono jeszcze wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na Grzegórzeckiej. I właśnie to rozwiązanie w ostatnich dniach spowodowało największy bałagan.

Mimo że inwestycje były planowane od miesięcy, to urzędnicy popełnili przy organizacji ruchu poważne błędy. Dopiero, wczoraj, późnym popołudniem, na sytuację zareagował prezydent Jacek Majchrowski. „Zażądałem wyjaśnień w sprawie sytuacji na krakowskich ulicach. Żeby ułatwić kierowcom poruszanie się po Krakowie, ustaliliśmy, że zostanie poprawione oznakowanie” - podano informację na Facebooku prezydenta.

Ograniczenia w ruchu są spowodowane przebudową wiaduktu kolejowego nad ulicą Grzegórzecką i modernizacją linii kolejowej przecinającej Kraków. W związku z tym od wtorku, przez najbliższe cztery miesiące, wspomnianą ulicą można poruszać się tylko od ul. Dietla do ronda Grzegórzeckiego. Auta jadące w stronę ul. Dietla kierowane są na objazd przez Podgórską i Starowiślną.

Zdaniem niektórych takiego rozwiązania można było uniknąć, pozostawiając ruch na ulicy Grzegórzeckiej w dwóch kierunkach. Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu takie rozwiązanie analizował. Dlaczego z niego zrezygnowano?

- Byłoby gorsze dla kierowców. W tym momencie w stronę ronda Grzegórzeckiego są dwa pasy ruchu. Jeżeli jeden z nich udostępnilibyśmy kierowcom jadącym w przeciwną stronę, to byłaby o połowę mniejsza przepustowość w stronę ronda - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. - Z kolei auta jadące w stronę ulicy Dietla musiałyby dwa razy przecinać torowisko, więc jechałyby bardzo wolno i blokowałyby je tramwaje - kwituje.

Innym odrzuconym rozwiązaniem, było pozostawienie przejazdu pod wiaduktem. Byłoby to możliwe, bo obecnie robotnicy zajmują tylko jeden pas. Ale teren inwestycji kolei jest formalnie większy. PKP PLK tłumaczy, że zmiany były szeroko konsultowane i są „optymalne”.

Inną kwestią jest oznakowanie. Mimo, że na Grzegórzeckiej wprowadzono jeden kierunek, kierowcy i tak wjeżdżają w nią z ronda, a później zawracają przy zablokowanym wiadukcie, pakując się w sznur aut jadących w drugą stronę.

Dopiero po wtorkowym, totalnym zakorkowaniu miasta, prezydent spotkał się z urzędnikami z ZIKiT, przedstawicielami PKP PLK oraz wykonawcami remontów w mieście.

Od dzisiaj ma zostać czasowo przywrócony przejazd dla samochodów pod wiaduktem na ul. Kopernika. A przejazd pod wiaduktem przy ul. Łokietka zostanie przez PKP zamknięty dopiero po udrożnieniu ul. Wrocławskiej.

Z kolei na skrzyżowanie Pawia-Westerplatte ruch aut zostanie przywrócony pod koniec przyszłego tygodnia. W nocy z niedzieli na poniedziałek ma być też już w pełni przejezdna ul. Konopnickiej.

„Ponadto ZIKiT wstrzyma się z częścią drobniejszych remontów, by nie powodować dodatkowych utrudnień. Tam, gdzie nie można wstrzymać prac, będą one wykonywane nocami lub w soboty” - dodał prezydent Jacek Majchrowski.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto