Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Jordanowskie – sport i zabawa

Marian Satała
Prezes Zbigniew Szota z wolontariuszami i uczestnikami zabaw podczas ubiegłorocznych Dni Jordanowskich w krakowskim Parku Jordana
Prezes Zbigniew Szota z wolontariuszami i uczestnikami zabaw podczas ubiegłorocznych Dni Jordanowskich w krakowskim Parku Jordana FOT. ARCHIWUM FUNDACJI
Fundacja Aktywne Dzieciaki im. dr. H. Jordana oraz Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” zapraszają na Dni Jordanowskie w krakowskim Parku Jordana (al. 3 Maja 12), które odbędą się podczas długiego weekendu (30 maja – 1 czerwca). Podczas zabawy uczczone zostanie też 100-lecie popiersia dr. H. Jordana w Parku.

Inauguracja Dni Jordanowskich nastąpi w piątek 30 maja w samo południe, pod pomnikiem dr. Henryka Jordana – inicjatora i założyciela pierwszego w Europie parku, mającego służyć dzieciom i młodzieży jako miejsce prawidłowego rozwoju fizycznego.

Ceremonię uświetnią poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji, a przybyłe delegacje, w asyście Orkiestry Wojskowej, złożą hołd wielkiemu lekarzowi – społecznikowi, prekursorowi wychowania fizycznego w Polsce.

Po uroczystościach od godz. 12.30 na boiskach sportowych odbywać się będą turnieje: tenisa (KSOS), siatkówki, koszykówki (RadwanSport). Swoją techniką popisywać się będą zawodnicy cyklotrialu, a Rowerowa Akademia Królewska zaprosi dzieci i młodzież do wspólnej zabawy (uczestnicy powinni posiadać własne rowery, a z uwagi na niezbędne środki bezpieczeństwa – obowiązkowo kaski ochronne).

Niezwykle interesujący pokaz rugby i aerobiku poprowadzą młodzi zawodnicy z Gimnazjum nr 48 im. I. K. Gałczyńskiego w Krakowie.

Również o godz. 12.30 rozpoczynają się występy artystyczne. Grać, śpiewać i tańczyć w ognistych, góralskich rytmach będzie znakomity Zespół „Regle” Marii Dawidek z Poronina. Z niepowtarzalną kolekcją zawita Podhalański Versace – Andrzej Siekierka.

Swój fascynujący program przedstawią też świetni „Mali Krakowiacy” z Krakowa. Kolejną atrakcję stanowić będzie występ wspaniałego Zespołu Klubu 6BPD pod kierownictwem Stanisława Gardiasa. Artystyczne niespodzianki zapowiada też młodzież z Nie­gowici (Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II i Gimnazjum im. księdza Karola Wojtyły).

W plenerze zobaczymy m.in. żołnierzy i sprzęt 6. Brygady Powietrznodesantowej i 5. batalionu dowodzenia im. gen. Hallera.

Pokaz sprzętu i sprawności zaprezentują policjanci, strażacy z Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, funkcjonariusze straży miejskiej.

W sobotę instruktorzy z Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego poprowadzą gry i zabawy dla najmłodszych, a w piątek, sobotę i niedzielę ok. godz. 14-tej odbędą się zajęcia z Akademią Dobrych Manier „Biały Pies” – Katarzyny Harmaty.

Niecodzienne pokazy zapowiada też firma „Fitness Platinium”.

W programie Dni Jordanowskich w Parku Jordana przewidziano i inne atrakcje, jak choćby face painting dla najmłodszych, czy konkursy plastyczne. Atrakcji nie zabraknie.

BAJLANDIA TO MIEJSCE PRZEZNACZONE DLA DZIECI. TU SĄ BEZPIECZNE

Rozmowa ze ZBIGNIEWEM SZOTĄ, założycielem i prezesem Fundacji „Aktywne Dzieciaki” im. dr. Henryka Jordana

– Jakie zadania postawiła przed sobą fundacja?

– Fundacja powstała w 2008 roku. Na co dzień działamy w Parku Jordana na obszarze, który nazywamy Bajlandia. Naszym wiodącym projektem jest „Aktywacja psychoruchowa dzieci i młodzieży”.

Nieodpłatnie udostępniamy sprzęt osobom niepełnosprawnym – np. z Fundacji im. Brata Alberta, dzieciom z przedszkoli, szkół, czy w ramach stałej współpracy – dzieciom z placówek pobytu dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W ramach promocji regionu małopolskiego realizujemy i inne projekty; organizujemy koncerty, prezentujemy modę (zwłaszcza folkową), promujemy artystów. Dzięki partnerskiej współpracy z Akademią Dobrych Manier „Biały pies” Katarzyny Harmaty, umożliwiamy dzieciom zajęcia z dogoterapii.

– Dlaczego Fundacja nosi imię dr. H. Jordana?

– Jeszcze w trakcie studiów uczyłem się o dr. Jordanie jako wielkim społeczniku, pionierze wychowania fizycznego w Polsce, założycielu pierwszego parku – ogrodu, który służy prawidłowemu rozwojowi fizycznemu dzieci i młodzieży. Fundacja jest kontynuatorką tych idei.

– Jest Pan znanym specjalistą terapii manualnej. Czy to jedyne zajęcie poza kierowaniem fundacją?

– W młodości uprawiałem judo, a później sędziowałem na macie.

Uraz kręgosłupa zmusił mnie do zmiany dyscypliny. Wybrałem strzelectwo. Pracowałem nawet jako instruktor. Sukcesy przyszły jednak dopiero, kiedy startowałem na Igrzyskach Polonijnych. Jestem trenerem korfballu, fizjotrenerem golfa. Tak – sport zajmuje ważne miejsce w moim życiu.

– Jest Pan też bratem kurkowym?

Tak, jestem w Bractwie Kurkowym, które, choć wielu kojarzy się głównie ze strzelaniem do kura, na co dzień jest organizacją o wielkiej aktywności charytatywnej.

– Motto Fundacji ?

„Dawać zdrowie i radość poprzez gry w słońcu i na powietrzu” – dr H. Jordan, 1889 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto