Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego plecak ucznia jest taki ciężki?

Spoza miasta
Spoza miasta
Plecak naszych dzieci chodzących do szkoły jest problemem wagi ciężkiej. Powinien ważyć maksymalnie trzy kilogramy, ale zwykle jest to więcej.

Zobacz również: Rok szkolny 2010/2011 - serwis specjalny


- Moja cóka właśnie poszła do pierwszej klasy, kupiłam jej całą wyprawkę - mówi Grażyna Miszko, mama 7-letniej Marysi z Łodzi. - Książki są piękne, ale ważą chyba tonę! Te małe dzieci muszą dźwigać takie ciężary, podejrzewam, że to nawet 7 kg. - dodaje. Bo podręczniki, choć ładne, ważą sporo. Można nawet powiedzieć, że ważą sporo, bo... są ładne. - Rzeczywiście, piękna szata graficzna wiąże się ze wzrostem wagi - przyznaje Janusz Budroń, edytor. - Sztywna okładka, wiele obrazków, duże i czytelne tabele, to wszystko wpływa na objętość książki, a co za tym idzie, na jej ciężar - tłumaczy.

Ładne znaczy ciężkie

Nie można jednak zarzucać wydawcom, że książki są zbyt ciężkie, bo przejrzystość zawartych w nich informacji wpływa na jakość nauczania. - Tyczy się to szczególnie młodszych dzieci - twierdzi Patrycja Żons, pedagog. - Duże rysunki, duże litery, to bardzo pomaga dzieciom w nauce, a poza tym są atrakcyjniejsze dla samych uczniów - argumentuje.

Jeśli więc książki muszą być ładne, a co za tym idzie, ciężkie, to czy każde dziecko musi codziennie nosić pełen zestaw do szkoły? Jedna z uczennic podstawówki zapewnia, że to konieczne. - Za to, że nie mam książki pani stawia minusy, a trzy minusy to jedynka - tłumaczy 11-letnia Paulina Mielec, uczennica podstawówki. - Nawet jak siedzę z koleżanką, która ma podręcznik, ja muszę też mieć swój. Dlatego mój plecak jest ciężki - dodaje.

Nauczyciele tłumaczą, że każdy uczeń powinien mieć swój podręcznik, bo tylko wtedy można mówić o efektywnej nauce. - To są małe dzieci, szybko się rozpraszają - uważa Marzena Pikas, nauczycielka w klasach 1-3. - Jeśli uczeń dzieli książkę z kolegą z ławki nie ma szans pracować samodzielnie - tłumaczy.

Problem na barkach rodziców

Jeśli więc dzieci nie mogą podzielić się ciężarem, jedynym rozwiązaniem wydają się być szafki na książki w szkołach. Jednak dyrektorzy z góry zapowiadają, że takie rozwiązanie choć idealne, jest nierealne. - Szkół po prostu na to nie stać - tłumaczy dyrektorka jednaj z podstawówek (zastrzega sobie anonimowość). - U nas nawet nie ma miejsca na takie szafki - dodaje.

W tym wypadku problem spada więc (dosłownie) na barki rodziców. - Jak tylko mogę wiozę Krzysia do szkoły, a mąż go odbiera - mówi Ewelina Badura, mama drugoklasisty. - Kiedyś zważyliśmy jego plecak i okazało się, że mój syn musi nosić na plecach prawie 8 kg. To nie do pomyślenia! - burzy się. Nauczyciele apelują jednak, by rodzice nie tylko wozili dzieci do szkoły, ale przede wszystkim kontrolowali zawartość plecaków swoich pociech. - Sprawdźmy, czy dziecko nie nosi jakiś zabawek, niepotrzebnych przyborów - radzi Marzena Pikas. - Zdarza się nawet, że uczniowie noszą w plecaku ubrania na w-f przez cały tydzień - opowiada.

Plecak do 3 kg

Ale czy to wystarczy? - Światowe normy mówią, że dziecko nie powinno nosić więcej niż 10% swojej wagi. U nas przyjmuje się, że nie powinno to być więcej niż 3 kg. - mówi Beata Kostrzyń z sanepidu. - W Łodzi, w ogóle w Polsce to jednak tylko pobożne życzenie - dodaje. Badania wykazały bowiem, że prawie połowa uczniów dźwiga na plecach dużo więcej kilogramów. - Kontaktowałam się w tej sprawie z przedstawicielami MEN - mów Pikas. - Pomysłów mają sporo, gorzej z wprowadzeniem ich w życie - twierdzi nauczycielka.

A lekarze biją na alarm. - Dźwiganie tak ciężkich plecaków u młodych dzieci może spowodować nieodwracalne zmiany w postawie - informuje Bogdan Śmiech, ortopeda.

Źródło: Plecak ucznia - problem wagi ciężkiej | MMLodz.pl

Udostępnij artykuł na Facebooku



Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto