Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata na temat przyszłości Bunkra Sztuki. Padły ważne deklaracje!

Łukasz Gazur
Maria Anna Potocka (z prawej) z Andą Rottenberg
Maria Anna Potocka (z prawej) z Andą Rottenberg Wojciech Matusik / Polskapresse
Debata kulturalna na temat przyszłości Bunkra Sztuki była gorąca. Padły ważne deklaracje dotyczące m.in. łączenia instytucji galerii miejskiej z MOCAK-kiem, a także przyszłego konkursu dyrektora Bunkra Sztuki

W debacie, moderowanej przez Justynę Nowicką z Radia Kraków, wzięli udział: Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Kaźmierczak, w przeszłości dyrektorka galerii BWA im. Jana Tarasina w Kaliszu, historyczka sztuki Maria Hussakowska, przedstawiciel zespołu galerii Bunkier Sztuki - Krzysztof Siatka.

Przedmiotem rozmowy stała się propozycja władz miasta, która wzbudziła ogromne kontrowersje. Mowa o pomyśle, by nie ogłaszać konkursu na dyrektora galerii Bunkier Sztuki i stanowisko to powierzyć Marii Annie Potockiej, szefującej obecnie MOCAK-owi.

Miałaby objąć oba stanowiska, co - jak sugerował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski - byłoby wstępem do połączenia instytucji. - To instytucje o różnych tożsamościach - mówi Maria Hussakowska. - Bunkier Sztuki to miejsce sczytujące najgorętsze tematy, tu zabiera się głos w bieżących dyskusjach - dodaje.

Co ciekawe, tak samo uważa zastępca prezydenta Krakowa. - Przyznaję, że nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania - mówi Andrzej Kulig. - Szanujemy różnicę między MOCAK-iem a Bunkrem Sztuki, czyli między muzeum a galerią - dodaje.

To duża zmiana, bowiem dotąd władze miasta nie deklarowały się tak jednoznacznie odnośnie „różnic w tożsamości” tych instytucji.

W podobnym tonie wypowiadała się Katarzyna Olesiak, która podkreślała, że podczas wtorkowego spotkania przedstawicieli środowiska artystycznego z prezydentem Jackiem Majchrowskim padły konkretne deklaracje, jak chęć wypracowania programu z zespołem kuratorskim na czas remontu siedziby, który ma potrwać 2-3 lata. Na ten temat rozmowy mają się toczyć w marcu. Ale zespół Bunkra Sztuki już deklaruje, że ma pomysły. Chce tworzyć wystawy w różnych częściach Krakowa, prowadzić działalność wydawniczą i edukacyjną.

Andrzej Kulig dodał, że miasto chciałby zapewnić galerii miejskiej zastępczą siedzibę, w której mogliby także pracować kuratorzy Bunkra Sztuki. Co więcej, zapowiedział, że jest zwolennikiem konkursu na dyrektora. - Zakładam, że po skończeniu remontu będziemy mogli ogłosić konkurs na dyrektora Bunkra Sztuki, który będzie już odpowiadał za sprawy merytoryczne - tłumaczy Andrzej Kulig.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Debata na temat przyszłości Bunkra Sztuki. Padły ważne deklaracje! - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto