Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Kraków straci tereny, gdzie miał powstać cmentarz?

Bartosz Dybała
Mimo  protestów mieszkańców krematorium powstało i działa od ubiegłego roku.
Mimo protestów mieszkańców krematorium powstało i działa od ubiegłego roku. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Nadleśnictwo Myślenice chce zasiedzieć teren, na którym Kraków zaplanował budowę cmentarza. Z kolei sąd odrzucił skargę prokuratora na plan miejscowy, który obejmuje teren pod nekropolię.

Kraków może stracić kolejne, cenne tereny, tym razem w Podgórkach Tynieckich. Chodzi o blisko pięciohektarową działkę, na której ma powstać cmentarz.

W lutym Nadleśnictwo Myślenice wystąpiło do Sądu Rejonowego dla Krakowa - Podgórza z wnioskiem o stwierdzenie nabycia gruntów przez zasiedzenie, co stawia pod znakiem zapytania dalsze losy budowy nekropolii. Do tej pory odbyły się dwie rozprawy, zostali przesłuchani świadkowie oraz przeprowadzono oględziny z udziałem sądu i stron.

Przeciwko przeznaczeniu tego terenu pod miejsca pochówku protestują mieszkańcy. Byli również przeciwni budowie spopielarni zwłok, która ostatecznie powstała.

Skąd w ogóle roszczenia Nadleśnictwa względem tych terenów? Przedstawiciele Lasów Państwowych twierdzą, że od 1947 roku działka jest nieprzerwanie w ich zarządzie.

Sąd odrzucił skargę

Miasto kupiło ziemię od Kurii Metropolitalnej w Krakowie 24 stycznia 1992 roku. Kosztowało to urząd blisko 4 miliardy starych złotych, czyli w przeliczeniu na nowe, ok. 400 tysięcy.

Grunty są objęte planem zagospodarowania przestrzennego „Tyniec - Węzeł Sidzina”, który w większości przewiduje tamte tereny właśnie pod cmentarz oraz zieleń urządzoną.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wspomniany dokument, przegłosowany przez radę miasta. Śledczy stwierdzili, że umiejscowienie cmentarza i spopielarni na terenie podmokłym (bagiennym) narusza przepisy, m.in. sanitarne. Ponadto zwracają uwagę, że budowa na terenie bagiennym może zakłócić obieg wody na tym terenie (a przypomnijmy, że to chroniony prawem teren Natura 2000). Jak się jednak dowiedzieliśmy, WSA oddalił skargę prokuratora. Ten z kolei złożył skargę kasacyjną i obecnie sprawa jest rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Nie został jeszcze wyznaczony termin rozprawy.

Na zakupionych ziemiach gmina planowała inwestycję obejmującą cmentarz oraz spopielarnię (pierwsze kremacje odbyły się w marcu ubiegłego roku). Jest realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Gmina już w 2011 roku podpisała umowę z polsko-włoskim konsorcjum trzech firm, które pokryje koszty, 24,5 mln zł, i będzie mogło pobierać zyski z działalności jednego i drugiego obiektu.

Czytaj więcej na www.gazetakrakowska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto