Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Gruźlica i inne choroby płuc

Redakcja
Jerzy Kozielski
Jerzy Kozielski
Zapraszamy na 23 lutego 2010 o godz. 17:00na czat medyczny: Gruźlica i inne choroby płuc

Jerzy Kozielski

Urodzony w 1948 r. w Katowicach. Po ukończeniu Liceum im. A. Mickiewicza, studiował na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Dyplom lekarza uzyskał w 1972 r.

Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w Klinice Ftizjopneumonologii ŚAM w Zabrzu, gdzie pracuje do dzisiaj. Podnosił swoje kwalifikacje kliniczne pracując w specjalistycznym lecznictwie otwartym. Przez wiele lat kierował Miejską Poradnią Chorób Płuc w Zabrzu. Obecnie jest kierownikiem Wojewódzkiej Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Katowicach. Prowadzi konsultacje pulmonologiczne dla chorych z innych oddziałów szpitalnych, w tym w różnych klinikach ŚAM. Od wielu lat jestem specjalistą wojewódzkim w zakresie chorób płuc. Od 2002 r. jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Płuc w Zabrzu SUM w Katowicach.

Owocem doskonalenia kwalifikacji zawodowych było uzyskanie specjalizacji I stopnia z zakresu chorób wewnętrznych, specjalizacji II stopnia z chorób płuc, a także specjalizacji z alergologii. Już jako lekarz, pracował na wolontariacie w Katedrze Fizjologii, co zaowocowało uzyskaniem specjalizacji II stopnia z zakresu fizjologii klinicznej.

W 1979 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych. W 2001 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2007 r.

W ramach stypendium naukowego odbył staż na oddziale i w laboratorium Kliniki Uniwersyteckiej w Marburgu w Niemczech (1984r), w placówce zajmującej się badaniami doświadczalnymi i klinicznymi z zakresu biologii raka oskrzela, w tym markerami nowotworowymi oraz w kilku innych ośrodkach, w których głównie doskonalił swój warsztat diagnostyczny z zakresu diagnostyki inwazyjnej raka płuca (Ancona, Ołomuniec, Budapeszt). Odbył miesięczne szkolenie w zakresie dydaktyki na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Galway w Irlandii.

W dorobku naukowym ma 239 prac, w tym 33 opublikowanych w recenzowanych czasopismach zagranicznych (m.in. w Thorax, Eur. Resp. J., Chest). Jest autorem lub współautorem rozdziałów w 18 pozycjach książkowych i jednym skrypcie.

Za działalność naukową był kilkukrotnie nagradzany, w tym ośmiokrotnie nagrodą JM Rektora ŚAM, a także drugą nagrodą Polskiego Towarzystwa Higienicznego i nagrodą Komisji Pulmonologicznej Komitetu Patofizjologii Klinicznej PAN.

Jest promotorem 3 zakończonych rozpraw doktorskich, 3 są na etapie przygotowania do obrony. Był recenzentem pracy habilitacyjnej, profesury, 9 rozpraw doktorskich i pracy magisterskiej. Recenzuje prace nadsyłane do różnych czasopism polskich i czasopism zagranicznych.

Był recenzentem 7 wniosków Komitetu Badań Naukowych. Prowadził sesje na krajowych i zagranicznych zjazdach naukowych, wielokrotnie uczestniczył w nich także jako wykładowca.

W Klinice Ftizjopneumonologii prowadzi zajęcia (wykłady i ćwiczenia) ze studentami medycyny i ratownictwa medycznego. Jestem koordynatorem zajęć fakultatywnych dla studentów medycyny w temacie "Duszność i nagłe przypadki w pulmonologii i alergologii". Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu chorób płuc dla lekarzy szkolących się w medycynie rodzinnej, bierze udział jako wykładowca w ogólnopolskich kursach doskonalących dla lekarzy.

Jest organizatorem i współorganizatorem, a także wykładowcą na szkoleniach w zakresie kształcenia podyplomowego dla lekarzy ogólnych i specjalistów. Uczestniczy jako wykładowca w licznych zjazdach, sympozjach naukowych i posiedzeniach towarzystw naukowych.

Opiekun specjalizacji I i II stopnia lekarzy z zakresu chorób płuc. Wielokrotnie był przewodniczącym, a ostatnio członkiem ogólnopolskiej komisji egzaminacyjnej z zakresu chorób płuc. Był również członkiem komisji egzaminacyjnej z chorób wewnętrznych.

Przez wiele lat byłem sekretarzem Oddziału Katowickiego Polskiego Towarzystwa Ftizjopneumonologicznego, członkiem Zarządu Głównego z wyboru. Był przewodniczącym sekcji bronchologicznej tego Towarzystwa, a przez 6 lat prezesem Towarzystwa.

Przez kilka lat był przewodniczącym Oddziału Zabrzańskiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, przewodniczącym Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Przeciwtytoniowego w Katowicach.

Jest członkiem Rady Redakcyjnej Pneumonologii i Alergologii Polskiej, Rady Naukowej czasopisma Current Opinion In Pulmonary Medicine (wyd. polskie), rady programowej czasopisma Lekarz Polski.

Jest redaktorem naczelnym czasopisma Pneumonologia Info.

Uczestniczył w pracach komisji senackich: wydawniczej, ds. szpitali klinicznych, a obecnie jest przewodniczącym senackiej Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów. Bierze udział w pracach kilku towarzystw naukowych zagranicznych (Europejskiego Towarzystwa Oddechowego -- E.R.S., Amerykańskich Towarzystw Chorób Płuc - ATS,) i krajowych (Pol. Tow.Chorob PŁuc,). Członek Komisji Pulmonologicznej Komitetu Patofizjologii Klinicznej PAN.

Zadaj pytanie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czat medyczny: Gruźlica i inne choroby płuc - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto