Coraz więcej uczniów rezygnuje z lekcji religii w szkołach

W małopolskich szkołach na lekcje religii chodzi około 80 proc. wszystkich uczniów. W porównaniu z Warszawą, gdzie na katechezę uczęszcza zaledwie połowa dzieci, to bardzo dobra frekwencja. Ale i u nas liczba uczniów, wybierających religię, z roku na rok spada.

- Jest tendencja spadkowa - potwierdza Czesław Wróbel, dyrektor VI LO w Krakowie. - U nas zdecydowana większość uczniów wciąż wybiera katechezę, chociaż kilka lat temu ten procent był wyższy - dodaje. Podkreśla, że jeśli uczniowie rezygnują z religii, to często nie wybierają także etyki. Żaden z tych przedmiotów nie jest obowiązkowy.

Kryzys wiary wśród młodych?

Według danych Małopolskiego Kuratorium Oświaty, krakowskie licea przyciągają na religię zaledwie 13 tys. uczniów z ponad 17 tys., a więc 75 proc. Dane małopolskie są nieco inne - katechezę wybiera ponad 87 proc. licealistów. Ale wielu dyrektorów małopolskich szkół średnich zaznacza, że ta liczba systematycznie maleje. - Zwiększa się liczba uczniów, którzy nie chcą uczestniczyć w katechezie. Obecnie to aż 15-20 proc. - twierdzi Renata Bębenek, dyrektor Zespołu Szkół w Trzebinii.

Bogusław Kołcz, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich w Nowym Sączu zauważa, że powodem rezygnacji z katechezy mogą być większe wymagania wobec prowadzonych zajęć. - Dzieci chętniej chodzą na zajęcia prowadzone przez nauczyciela z charyzmą, który wykorzystuje nowoczesne metody nauczania i potrafi zaciekawić. Na nudnych zajęciach nie chcą siedzieć, tym bardziej, gdy są nieobowiązkowe - mówi.

Wydaje się, że dyrektor trafił w sedno problemu, bo według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego więcej niż połowa ankietowanych młodych ludzi uważa, że poziom merytoryczny katechezy nie jest zbyt wysoki i że „nie chodzi na te zajęcia z ochotą”. Wielu z nich twierdzi, że lekcje religii są nudne i że to „stracony czas”. Nauka katechezy jest coraz trudniejszym doświadczeniem. - Młodzież coraz częściej neguje wartości chrześcijańskie i - jak mówią - „nie widzą sensu, żeby je poznawać i zgłębiać” - zauważa ks. Andrzej Gołębiowski, katecheta w Zespole Szkół Łączności w Krakowie.

Wyjątki od reguły?

Z tych trendów wyłamuje się krakowskie VIII LO. Na etykę chodzi tutaj tylko około 50 uczniów na 720. Wicedyrektor Marek Jeleń nie widzi spadku, jeśli chodzi o uczęszczanie na katechezę. - Zdecydowana większość chodzi na lekcje religii - podkreśla. Podobnego zdania jest Wojciech Panek, nowy dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu.

- Osób nie chodzących na religię nie jest u nas dużo - mówi. Szkoła nie prowadzi zajęć z etyki - dzieci, które zrezygnowały z katechezy spędzają ten czas w bibliotece lub świetlicy szkolnej. Także w krakowskiej „dwójce” nie ma etyki. - Nie było do tej pory takiego zapotrzebowania i nadal nie ma - mówi dyr. II LO Marek Stępski - Na religię nie chodzi około 10 proc. uczniów - dodaje, twierdząc, że „nie jest źle”.

Frekwencja uczniów, chodzących na religię wygląda prezentuje się inaczej w szkołach podstawowych. W Małopolsce aż 98,9 proc. uczniów podstawówek i przedszkoli uczęszcza na katechezę. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym numer 3 w Krakowie zajęcia etyki w ogóle nie są organizowane. Żaden rodzic nie zgłosił chęci wypisania dziecka z religii.

W tarnowskiej Szkole Podstawowej nr 3 etyki także się nie organizuje, bo uczniowie, którzy nie chodzą na katechezę, to wyznawcy innych religii. - Na katechezę chodzą do swoich kościołów i przynoszą stamtąd zaświadczenia - mówi dyr. Leszek Marek - Ale trafiają się też osoby, które deklarują się jako niewierzący - dodaje.

Z danych udostępnionych przez tarnowską kurię wynika, że w diecezji na etykę uczęszcza tylko 26 z 37,5 tys. dzieci w przedszkolach i 98 z ponad 115 tys. uczniów w szkołach podstawowych. To ponad 98 procentowa frekwencja.

O wprowadzeniu etyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Zakopanem zdecydował dyr. Piotr Kopeć. - Na te zajęcia chodzi u nas dwoje dzieci, a kilkoro zrezygnowało z posyłania dzieci na religię - mówi - Liczba osób, które nie chodzą na katechezę utrzymuje się na tym samym poziomie od kilku lat - zaznacza.

- Za organizację zajęć z religii i etyki odpowiada dyrektor szkoły, który organizuje zajęcia na życzenie rodziców bądź uczniów, po osiągnięciu pełnoletności - mówi Małgorzata Tobaszewska, z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Uczęszczanie na lekcje religii w szkole to dobrowolny wybór ucznia i rodzica. I chociaż obecność lekcji religii w polskich placówkach edukacyjnych jest standardem, to coraz więcej uczniów korzysta z możliwości wyboru. Zwłaszcza w liceach, gdzie to nastolatki częściej decydują za siebie. W krakowskich szkołach średnich jeszcze kilka lat temu na katechezę chodziło ponad 90 proc. uczniów, dziś to tylko 75 proc. Na 17 408, lekcje religii wybrało 13 208 uczniów. To oznacza, że niemal 4 tys. licealistów chodzi na etykę lub całkowicie rezygnuje z tych przedmiotów.

Mimo że dane statystyczne, dot. uczęszczania przez uczniów na katechezę, napawają optymizmem, to już sam stosunek młodzieży do wiary, powinien niepokoić. Według raportu CBOS z 2016 roku, tylko 6 proc. osób, które nie ukończyły 18 lat, deklaruje życie zgodne z zasadami religijnymi jako jeden z najważniejszych celów. Aż 35 proc. nastolatków chodzi na msze święte wyłącznie z okazji świąt lub wydarzeń takich jak śluby czy pogrzeby. Mimo to, z ostatnich badań GUS-u wynika, że około 70 proc. Polaków deklaruje się jako wierzący.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec sztucznych ogni na Sylwestra

Wideo

Paulina Padzik

  • Gazeta Krakowska
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

26.12.2018, 10:58

Pogląd, że wszystkie religie prowadzą do tego samego Boga, jest błędny. (Mateusza 7:13, 14) „Wchodźcie przez ciasną bramę; gdyż szeroka i przestronna jest droga prowadząca do zagłady i wielu jest tych, którzy nią wchodzą, 14 natomiast ciasna jest brama i wąska droga prowadząca do życia i niewielu jest tych, którzy ją znajdują.

26.12.2018, 10:56

Czy Bóg akceptuje wszystkie religie? https://tv.jw.org/#pl/mediaitems/LatestVideos/docid-502018853_1_VIDEO

26.12.2018, 10:54

Sam uczę swoje dzieci religii. - Za czasów Mojżesza Bóg polecił izraelskim rodzicom: „Te słowa, które ci dzisiaj nakazuję, mają być w twoim sercu; i wpajaj je swym synom” (Powtórzonego Prawa 6:6, 7). A więc rodzice powinni pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim sami mają poznawać Pismo Święte i stosować się do niego w praktyce, aż pokochają zawarte w nim prawo Boże (Psalm 119:97). Będą wtedy mogli wprowadzać w czyn zalecenie z drugiej części tego wersetu — "wpajać te słowa’ swym dzieciom, niejako wyryć je w ich sercach przez kierowanie uwagi na ich wartość. Trzeba zatem, by rodzice odpowiednio pouczali dzieci i często powtarzali im to, co najistotniejsze.

26.12.2018, 10:52

Nie posyłajcie tam tylko dzieci. Kiedy na lekcji religii pewien trzecioklasista żalił się, że dzieci muszą przestrzegać mnóstwa reguł, a dorośli nie, katechetka poprosiła uczniów o ułożenie własnych Dziesięciorga Przykazań dla dorosłych. Według niemieckiego tygodnika katolickiego Christ in der Gegenwart większość dzieci nawiązywała do dobroci, zgodnego usposobienia, sprawiedliwości, uczciwości i prawdomówności. Zdaniem pewnego dziecka przykazania te powinny brzmieć tak: ?1. Nie bądźcie niesprawiedliwi. 2. Nie zrzędźcie tyle. 3. Nie poganiajcie nas. 4. Nie przeszkadzajcie nam wciąż. 5. Nie wyśmiewajcie się z nas. 6. Nie przymuszajcie nas. 7. Od czasu do czasu przyznawajcie nam rację. 8. Nie ustanawiajcie własnych reguł. 9. Żyjcie ze sobą w zgodzie. 10. Chodźcie też sami do kościoła, a nie posyłajcie tam tylko dzieci.

26.12.2018, 10:50

Globalne badanie młodych w sieci: szukają rozrywki i zabawy, religią interesuje się 4 proc. https://wiadomosci.onet.pl/religia/wiara/rozrywka-zabawa-religia-badanie-mlodych-w-sieci/zjr zljb

25.12.2018, 18:49

Coraz więcej Polaków ogarnia, że kościół katolicki to biznes szatana a nie Boga.

24.12.2018, 14:24

Wow! coraz więcej Polaków potrafi samodzielnie myśleć i analizować fakty? Miło mi to słyszeć.
"Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, co podważyć się nie da." - Tadeusz Kotarbiński

23.12.2018, 20:11

Te wyniki są bardzo złe. Szkoda, że tak mało uczniów ma świadomość szkodliwości sekty katolickiej, tak dla duchowości jak i dla ekonomii. Pasożyty i pedofile. Handlarze ludzkimi szczątkami - Dziwisz. A na dodatek rytualni kanibale. Wstyd mi za Słowian, że tak mało z nich walczy z okupacją watykańską.

23.12.2018, 12:34

Za "moich czasów" w VIII LO na religię nie chodziło góra 10 osób na wszystkie roczniki. 5 lat później to już 50. Więc chyba jednak coś ruszyło, mimo tego co mówi szanowny dyrektor :)

23.12.2018, 12:33

Jakość a nie ilość! Gratuluję tym młodym Polakom za podejmowanie tych decyzji. Uczenie modlitw na religii w klasach licealnych to strata czasu.

Autorom tekstu gratuluje obiektywnego i rzetelnego dziennikarstwa. Podobno na Węgrzech potrzebują takich jak Wy. Jedynie słusznych:)

23.12.2018, 08:49

Co znaczy ze jest niepokojące ze młodzi rezygnują z religii ja bym powiedział ze pokojące młodzi rozróżniają fałsz obłudę tej sekty w czarnych fartuchach , narod staje się wykształcony to nie czasy nie wiedzy zaćmień słońca . Bezczelne sługusy mamony .

23.12.2018, 00:39

Mądrzeją.

22.12.2018, 17:34

A ten artykuł pisała jakaś zakonnica? Dlaczego niby statystyki "napawają optymizmem" a stosunek do religii "powinien niepokoić"? Kogo i dlaczego, ja rzekłbym że coraz luźniejszy stosunek do ogłupiania prze sektę katolicką powinien napawać jak największym optymizmem.

22.12.2018, 13:20

Świetnie. Nie godzą się na ogłupianie przez Kościół katolicki i obecność religii w każdej dziedzinie życia.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3