Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to jest i do czego służy język programowania Python?

Redakcja

W dobie internetu i rozwiniętych programów komputerowych bardzo ważny jest ciągły rozwój technik programowania. Istnieje wiele języków do tego służących. Niektóre nadają się szczególnie do określonych zadań. Jednym z nich jest język programowania Python.

Co to jest Python?
Python to obiektowy język programistyczny, który wyróżnia się dynamiką, łatwością w nauce i wielością możliwości wykorzystania. Ideą przewodnią, która przyświecała jego twórcom, była chęć zapewnienia czytelności kodu źródłowego. Właśnie dlatego składnia języka programowania Python wyróżnia się klarownością i zwięzłością. Jego interpretery są dostępne na wiele systemów operacyjnych. Python rozwijany jest na otwartej licencji przez Python Software Foundation, która jest organizacją non-profit. Standardowa implementacja języka to CPython (napisany w języku programowania C).

Kto korzysta z Pythona?
Mimo obco brzmiącej nazwy, Python jest powszechnie wykorzystywany w serwisach, aplikacjach czy programach, z których korzystamy na co dzień. Dla przykładu popularny YouTube został w większości napisany w Pythonie. Wybór języka został dokonany ze względu na potrzebę zapewnienia dużej wydajności, a także łatwej implementacji najnowszych funkcjonalności. Z Pythona korzysta również w swoich aplikacjach Google. Mowa tu o takich aplikacjach jak chociażby Google App Engine czy Google Wave. Warto również wspomnieć o wykorzystaniu Pythona przez NASA. Aplikacje napisane w tym języku stosowane są chociażby do zarządzania kontrolą startową wahadłowców. Python jest też wykorzystywany przez Nokię, a także w połączeniu z innymi językami i technologiami.

Do czego można użyć języka programowania Python?
Python posiada bardzo szerokie możliwości wykorzystania. Z jego pomocą można tworzyć zarówno serwisy internetowe, jak i aplikacje komputerowe czy sieciowe, a nawet gry. Python pozwala na tworzenie dynamicznych stron internetowych w prosty sposób. Język jest bardzo efektywny. Duża w tym zasługa frameworków takich jak jak Django czy Pylons. Właśnie dlatego korzysta się z niego głównie przy tworzeniu stron, które są bogate w różnego rodzaju funkcje.
Za pomocą Pythona można chociażby wykorzystać API (interfejs programowania aplikacji/usługi) serwisu takiego jak Facebook. Dla przykładu wykorzystanie biblioteki PyFacebook pozwala na nieskomplikowane tworzenie aplikacji dla tego portalu. Skrypty i aplikacje napisane w Pythonie znajdują również zastosowanie w nauce czy finansach, gdy potrzebne jest generowanie wykresów lub przetwarzanie danych. Język sprawdzi się również świetnie w przypadku gier i aplikacji wykorzystujących technologię 3D. Często udostępnia się w Pythonie Interfejs Oprogramowania Aplikacji silnika gry napisanego w C lub C++. Jako przykład udanego efektu takich prób można podać chociażby Świątynię Pierwotnego Zła. Wyżej została już wspomniana platforma Google App Engine, którą stworzono dla rozproszonego hostingu aplikacji. Ją również oparto na Pythonie. Dzięki temu Google App Engine może zaoferować serwisom www taką skalowalność, jaką posiadają wszystkie inne usługi i aplikacje tej firmy.

Jak skutecznie nauczyć się Pythona?
W przypadku chęci rozwoju, świetnym sposobem na podniesienie własnych kompetencji jest skorzystanie z oferty szkoleń i kursów organizowanych przez specjalistyczne firmy. Wziąć udział może każdy, nawet jeśli dopiero zaczyna swoją przygodę z językiem programowania Python. W czasie trwania szkolenia można zdobyć kompletną wiedzę na temat kluczowych koncepcji, praktycznych rozwiązań czy sposobów rozwiązywania napotykanych problemów. Kurs Python jest gwarancją poznania języka od podszewki. Dzięki ukończeniu szkolenia można skutecznie podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Bez wzięcia udziału w kursie uzyskanie takich umiejętności byłoby praktycznie niemożliwe. Własne materiały często trudno jest zrozumieć. Nie warto się męczyć zwłaszcza, że Python to na prawdę bardzo prosty i przejrzysty język programowania, którego przy odrobinie chęci nauczyć się może praktycznie każdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto