(© arc.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Słowa beatyfikacja, kanonizacja, błogosławiony, Sługa Boży weszły do naszego codziennego słownika. Ale czy na pewno wiemy, co one oznaczają, a tym bardziej - jaka jest między nimi różnica? O znaczeniu tych słów - pisze Jadwiga Jenczelewska.

Uczestniczymy w wielkim wydarzeniu, jakim jest beatyfikacja Jana Pawła II i od razu pytamy: kiedy będzie kanonizowany? Jaka jest różnica między beatyfikacją a kanonizacją? Czy błogosławiony to tyle samo co święty? Czasem ktoś używa zamiennie tych pojęć, jakby między nimi nie było różnicy. A przecież tak nie jest. Warto poznać znaczenie tych słów, bo będą nam teraz potrzebne.

Beatyfikacja

- stanowi jeden z etapów postępowania kanonizacyjnego, czyli beatyfikacja zmierza do kanonizacji danej postaci. Słowo pochodzi z języka łacińskiego (beatificare - wyróżniać, czynić szczęśliwym) - a oznacza akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult Sługi Bożego, ograniczony do jakiegoś kraju, miasta, regionu, diecezji. Taki akt wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. Beatyfikacja różni się od kanonizacji tym, że nie nakazuje, lecz zezwala na kult publiczny lokalny i nie jest aktem papieskim definitywnym, ponieważ jest otwarta na ewentualną kanonizację i jest jednocześnie obowiązkowym etapem w drodze do kanonizacji. Formalnymi wymogami do beatyfikacji jest stwierdzenie heroiczności cnót albo męczeństwa za wiarę oraz jednego cudu dokonanego za wstawiennictwem Sługi Bożego po jego śmierci. W przypadku męczeństwa można jednak prosić o dyspensę od cudu wymaganego do beatyfikacji.

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny może się rozpocząć najwcześniej 5 lat po śmierci kandydata, lecz decyzją papieża okres ten może ulec skróceniu - i tak było w przypadku Matki Teresy z Kalkuty, Jana Pawła II i Łucji dos Santos (zakonnicy portugalskiej, która była świadkiem objawień maryjnych w Fátimie w 1917 r.). Proces beatyfikacyjny obejmuje dwa etapy: najpierw postępowanie w diecezji, a następnie w Kongregacji do spraw Świętych w Rzymie. Dokumentacja zbierana jest na szczeblu lokalnym, w diecezji, do której należał kandydat. Następnie wniosek o beatyfikację przekazany jest Stolicy Apostolskiej, gdzie rozpatruje go specjalna komisja. Kluczowymi momentami procesu są: stwierdzenie heroiczności cnót Sługi Bożego oraz kanoniczne potwierdzenie, że za jego wstawiennictwem dokonał się co najmniej jeden cud. Brane są pod uwagę jedynie cuda, które miały miejsce po śmierci kandydata na ołtarze.

* SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

* CZYTAJ NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

* ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

strona: 1 z 4 następna strona »

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!