Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz zostać certyfikowanym radnym? Zmierz się z testem z wiedzy o samorządzie

Bartosz Dybała
Jakie są różnice między kompetencjami gminy i powiatu? Kiedy powstała pierwsza ustawa samorządowa? M.in. takie pytania mogą się pojawić na Teście Samorządowym, z którym radni i kandydaci na to stanowisko będą mogli się zmierzyć 30 września na Uniwersytecie Pedagogicznym.

- Projekt powstał osiem lat temu i chodziło w nim o to, aby podnieść jakość polskiego samorządu. Bywa bowiem tak, że do rady miasta czy dzielnicy trafiają osoby nieprzygotowane do pełnienia funkcji radnego - twierdzi Waldemar Domański, pomysłodawca projektu „Radny z Certyfikatem”, w ramach którego 30 września na Uniwersytecie Pedagogicznym odbędzie się Test Samorządowy. Będą mogli do niego przystąpić obecni radni, a także kandydaci na to stanowisko, nie tylko z Krakowa. - Osoba, która zda test, będzie mogła umieścić logo projektu na swoim plakacie wyborczym - zapowiada Domański.

- Nie trzeba się tego testu bać. Chodzi o to, aby osoby, które do niego przystąpią, mogły sprawdzić swoją wiedzę, za co zostanie im wystawiona ocena. Mogą się pojawić pytania m.in. o to, jakie są różnice między kompetencjami gminy i powiatu, a także w którym roku powstała pierwsza ustawa samorządowa? (1990 rok, przyp. red.) - zdradza prof. Andrzej Piasecki z Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego.

Test będzie się składał głównie z pytań jednokrotnego wyboru. Organizatorzy zakładają, że aby go zdać, potrzebne będzie 2/3 poprawnych odpowiedzi.

Jak profesor Piasecki ocenia wiedzę radnych o samorządzie? - Nie jest ona najwyższych lotów. Radni uczą się często w trakcie kadencji. Myślę, że pod jej koniec są bardzo dobrze przygotowani, by walczyć o kolejną. Ale chodzi o to, by już w kampanii byli w stanie udowodnić, że posiadają tę wiedzę - zaznacza prof. Piasecki.

Zadzwoniliśmy do przewodniczących klubów PiS i PO w Radzie Miasta Krakowa i zrobiliśmy im mini test, zadając jedno krótkie, choć podchwytliwe pytanie: czy radni mogą wybrać prezydenta?

- Nie mogą wybrać prezydenta jako rada. Jako wyborcy oczywiście tak - odpowiedział przewodniczący klubu PiS Włodzimierz Pietrus. Przypomniał, że kiedyś radni mogli wprost wybierać prezydenta. - Ten przywilej został cofnięty - podsumował Pietrus.

Podobnym tokiem rozumowania poszedł przewodniczący PO, Andrzej Hawranek. - Jak każdy mieszkaniec Krakowa, biorąc udział w powszechnych wyborach - odpowiedział. A jako rada? - Rada w tej chwili nie wybiera prezydenta - odparł Hawranek.

Okazuje się jednak, że może się tak zdarzyć. Chodzi o sytuację, gdy w wyborach startuje tylko jeden kandydat. Stanowisko zdobywa wtedy, gdy uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów na "tak". Jeśli takiego poparcia nie uzyska, prezydenta wybiera rada bezwzględną większością głosów ustawowego składu.

- To bardzo podchwytliwe pytanie. Wiedzę o tym mają pewnie radni w gminach, gdzie faktycznie do takich sytuacji dochodzi - stwierdził przewodniczący Pietrus, gdy odczytaliśmy poprawną odpowiedź na to pytanie. - Ma pan rację. Ale to duży wyjątek od reguły - powiedział z kolei Hawranek.

Regulamin testu można znaleźć na stronie internetowej http://radnyzcertyfikatem.pl/. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą do 15 września.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto