Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burza wokół nowego systemu finansowania NFZ: lekarze nie zlecą badania, bo... nie ma go w katalogu

Anna Górska
Lekarze mają tylko dwa dni na nauczenie się obsługi nowego systemu finansowania
Lekarze mają tylko dwa dni na nauczenie się obsługi nowego systemu finansowania Jan Hubrich
Znowu nas czeka chaos w służbie zdrowia. 1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza w poradniach specjalistycznych nowy system finansowania. Dwa dni przed startem okazuje się jednak, że nie obejmuje on wielu badań i zabiegów. A to oznacza, że pacjenci nie będą mogli z nich skorzystać, bo usługa ta nie zostanie rozliczona przez NFZ.

Czytaj także: Kraków: prodziekan Akademii Muzycznej prowadził egzamin pod wpływem alkoholu?

W katalogu procedur medycznych brakuje na przykład immunoterapii, często realizowanej w poradniach alergologicznych. Nie ujęto także blokady kręgosłupa. - A to jest podstawowe świadczenie w reumatologii - mówi szefowa jednej z krakowskich poradni reumatologicznych. - Jak mamy rozliczyć zabieg, jeśli go nie ma w katalogu?

Nie wiadomo, dlaczego katalog jest niekompletny. Pracownik NFZ na poniedziałkowym szkoleniu dla lekarzy obiecał wyjaśnić to i uzupełnić braki. - Braki w katalogu procedur medycznych mogą sparaliżować naszą pracę - zaznacza Tomasz Walasek, dyrektor przychodni Kraków-Południe. - Jak mamy przyjąć pacjenta, jeśli leczenie jego choroby nie jest ujęte w katalogu? - zastanawia się Damian Walczewski, szef poradni chirurgicznej.

Szefowie przychodni nie wykluczają, że do czasu uzupełnienia katalogu będą musieli wstrzymać przyjmowanie chorych, by potem nie mieć problemów z rozliczeniami z NFZ. W efekcie kolejki do specjalistów mogą być jeszcze dłuższe.

Po co i dlaczego zmienia się system finansowania ambulatoriów? Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego NFZ, przekonuje, że system o nazwie Jednorodne Grupy Pacjentów (JGP) lepiej odzwierciedla rzeczywisty koszt leczenia pacjenta. - Dotychczasowe wyceny porad nie uwzględniały faktycznych nakładów na badania diagnostyczne, a katalog zabiegów nie zawierał dużej liczby możliwych świadczeń do realizacji w poradniach - mówi Pulchna. Przy nowym rozliczeniu NFZ uwzględni fakt, że jeden pacjent wymaga większych nakładów na leczenie, inny - mniejszych.

Założenia są racjonalne. Szefów ambulatoriów oburza jednak tryb wprowadzania zmian. Na opanowanie systemu mają kilka dni. Szkolenia z rozliczania świadczeń NFZ zorganizował dopiero trzy dni przed wprowadzeniem JGP.

- Na szczegół0we pytania nie otrzymaliśmy od urzędników NFZ ani jednej sensownej odpowiedzi - żali się Grażyna Rajska, kierowniczka poradni ginekologicznej. - Mam wrażenie, że sami słabo się orientują w nowych przepisach. - Jesteśmy przerażeni, bo nie opanujemy całego systemu w ciągu kilku dni. To bomba z opóźnionym zapłonem - podkreśla Tomasz Walasek.

Oburzenia nie kryje też Barbara Garcarz-Kłodzińska, szefowa poradni kardiologiczno-diabetologicznej przy ul. Batorego w Krakowie. - System nie został odpowiednio przetestowany, a co zrobimy, jeśli nagle się zawiesi? - zastanawia się. - Do tej pory nie otrzymaliśmy elektronicznej wersji programu. Jak mamy go poznawać, testować?

NFZ tłumaczy, że późno dostał nowy program z centrali w Warszawie. - Jest ciągle aktualizowany - tłumaczy Jolanta Pulchna i zapewnia, że NFZ uczyni wszystko, by pomóc przychodniom. - Wszystkie uwagi, błędy i braki będą zgłaszane do centrali, by system mógł być ulepszany - dodaje rzeczniczka.

Sprawdź aktualny rozkład jazdy PKP Kraków

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto