Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bp Muskus: Trzeba znaleźć rozwiązania problemów. Módlmy się o suszę

Jan Latała
21.03.2016 brzegi kolo krakow 
jedno z miejsc w ktorym maja sie odbyc swiatowe dni mlodziezy i msza z udzialem papieza franciszka 
fot. wojciech matusik / polskapresse gazeta krakowska
21.03.2016 brzegi kolo krakow jedno z miejsc w ktorym maja sie odbyc swiatowe dni mlodziezy i msza z udzialem papieza franciszka fot. wojciech matusik / polskapresse gazeta krakowska fot. Wojciech Matusik
- Ten raport to materiał wyjściowy. Trzeba znaleźć rozwiązania problemów - tak biskup Damian Muskus odniósł się do raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczącego bezpieczeństwa w Brzegach, gdzie mają się odbyć spotkania papieża Franciszka z młodzieżą podczas ŚDM. - Nie możemy mówić o rezygnacji z Brzegów, taki wariant nie jest rozważany - podkreślił. - Módlmy się o suszę - powiedział biskup na zakończenie spotkania z dziennikarzami.

Światowe Dni Młodzieży 2016: "Wysokie ryzyko dla życia i zdrowia" [RAPORT O ŚDM W BRZEGACH]
W przygotowaniach do imprezy w Brzegach podczas Światowych Dni Młodzieży są liczne nieprawidłowości, które mogą stanowić narażenie zdrowia i życia uczestników imprezy - piszą autorzy raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przedstawionego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Analizę ujawniła telewizja TVN24.

- Nie jesteśmy tym raportem zaskoczeni. Od początku wiedzieliśmy, że problemy w Brzegach istnieją. Na szczęście mamy cztery miesiące żeby podjąć te trudne kwestie i doprowadzić do rozwiązania problemów - powiedział.

Nie mamy planu B. Zmiana miejsca spotkania nastąpi, tylko gdy nastąpi kataklizm, wielka powódź - powiedział bp Muskus.

W raporcie zawarto sugestię, że "należy bardzo poważnie rozważyć podjęcie decyzji o zmianie lokalizacji Mszy Posłania, tak aby możliwe było optymalne zabezpieczenie uroczystości" - informuje TVN24.

Autorzy raportu wymieniają zagrożenia dla uczestników:

  • linia wysokiego napięcia,
  • zbyt wąskie wiadukty kolejowe, które nie gwarantują sprawnego przemieszczenia nawet 2 mln osób; stwarza zagrożenie podczas ewentualnej ewakuacji,
  • nieodpowiednie drogi dojazdowe,
  • zagrożenie zniszczeniem lub uszkodzeniem wału przeciwpowodziowego,
  • mosty na pobliskich rzekach nie nadają się do wykorzystania przez duże grupy ludzi.

- Raport powstał 18 marca. Od tego czasu szukamy rozwiązań - powiedział bp Muskus.

- Zostały zniwelowane największe przeszkody, wraz z wojskiem trwają prace nad budową przepraw, w 70 proc. zrealizowane prace melioracyjne, zbudowane zostały drogi - powiedział biskup pytany o prace w Brzegach.

- Stan bezpieczeństwa w Brzegach jest dobry. Mamy zaufanie do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwa. Te sprawy traktujemy priorytetowo. Zależy nam, by wszyscy uczestnicy ŚDM bezpiecznie wrócili do swoich domów - podkreślił bp Muskus.

- Stolica Apostolska zaakceptowała to miejsce, także po analizie specjalistów. Trzeba zrobić wszystko, by uciąć dyskusję o miejscu i zrobić, by było w 100 procentach bezpieczne - podkreślił.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, m.in. policja, wskazują, że teren w Brzegach jest „trudny” - informowaliśmy w ubiegłym tygodniu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto