Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz

bek
Liczący obecnie pięć tysięcy mieszkańców Biecz jest jednym z najstarszych miast w południowej Polsce. Nazywa się go często "małym Krakowem". Legenda głosi, że założycielem miasta był pokutujący za swoje uczynki zbój ...

Liczący obecnie pięć tysięcy mieszkańców Biecz jest jednym z najstarszych miast w południowej Polsce. Nazywa się go często "małym Krakowem". Legenda głosi, że założycielem miasta był pokutujący za swoje uczynki zbój Becz.

Prawa miejskie nadał Bieczowi w XIII wieku książę Bolesław Wstydliwy, przebywali tu wszyscy królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów, mówi się też, iż podczas walk o zjednoczenie państwa Władysław Łokietek chciał uczynić Biecz stolicą Polski. Liczne prawa i przywileje służyły rozwojowi miasta. Kwitło tu rzemiosło i handel, wielu bieczan studiowało na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z miastem tym związani są też wybitni ludie, np. biskup Marcin Kromer czy poeta Wacław Potocki. O bogatej przeszłości Biecza świadczą znakomicie zachowane zabytki, turystów przyciąga też bogactwo przyrody i krajobrazu.
Biecz jest dziś gminą rolniczo-przemysłową, z ukierunkowaniem na rozwój turystyki. Bogate zbiory Muzeum Regionalnego, zabytkowe wnętrza i budowle urzekają gości swym klimatem.

Jak się tu żyje

Ewa Więcek, wychowawczyni świetlicy szkolnej
- Żyje się raz lepiej, raz gorzej. Jak się kocha swoje miasto, to zapomina się o utrudnieniach. Pracuję w szkole i jestem poirytowana dyskusją wokół zmiany sieci szkolnictwa, jak też rozłamem społeczeństwa Biecza w tej kwestii. Jeżeli coś jest dobre i sprawdzone, to nie trzeba tego niszczyć. Niepokoi mnie także brak dobrej przyszłości dla młodzieży w tym pięknym, historycznym mieście.

Danuta Bochnia, rencistka, długoletni pracownik handlu
- w Bieczu żyje się spokojnie i bezpiecznie. Ale nie zawsze jest różowo. Mieszkam w bloku komunalnym, wymagającym remontu, jednak nikt się do tego nie kwapi. Sprzedać mieszkań też nam nie chcą. Emeryci żyją biednie, a potrzeby rosną, gdyż trzeba pomóc rodznie. O pracę jest ciężko.

Władza ma głos

Rozmowa z burmistrzem Biecza, Witoldem Bogdanem
- Co jest największym atutem Pańskiego miasta?
- Największym atutem Biecza jest jego historia. Wspaniale zachowany układ urbanistyczy przetrwał tu w prawie niezmienionym stanie od czasów średniowiecza. Wysokiej klasy zabytki przyciągają tu co roku masy turystów. Z wysokości wieży ratuszowej oglądają urzekający podbiecki krajobraz. Spotykają tu przyjaźnie nastawionych mieszkańców i dobrze zorganizowaną bazę noclegowo - gastronomiczną. Niewątpliwym atutem Biecza jest jego położenie w pobliżu przejścia granicznego ze Słowacją w Koniecznej.
- A największym problemem?
- Myśląc o Bieczu jako mieście turystycznym, trzeba wskazać na brak obwodnicy. Jest ona niezbędna ze względu na ochronę zabytków. Przejeżdżające przez nasze miasteczko duże samochody powodują pękanie murów cennej gotyckiej kolegiaty i innych budowli. Z chwilą wybudowania obwodnicy, Rynek biecki mógłby stać się oazą spokoju z ogródkami i kawiarenkami na wzór Rynku w Krakowie. Rozwój turystyki to także dodatkowe miejsca pracy, a więc zmniejszenie bezrobocia, które jest naszym kolejnym problemem. Biecz potrzebuje również nowoczesnego wysypiska i oczyszczalni.
- Dlaczego warto tu przyjeżdżać?
- Da wszystkich wymienionych już atrakcji. Wydarzenia historyczne i liczne legendy (np. z zbóju Beczu, szkole katów) tworzą niezwykły splot, który urzeka i fascynuje. W sezonie turystycznym mają tu miejsce liczne imprezy plenerowe. Biecz ma swój klimat, który jeszcze długo pozostaje w pamięci naszych gości.
- Czy warto tu inwestować?
- Gmina posiada wolne tereny pod inwestycje turystyczne oraz budownictwo jednorodzinne. Istnieje też potrzeba znalezienia inwestora dla Spółdzielczej Wytwórni Pieczywa Cukierniczego Kasztelanka - zakładu, który posiada wspaniałe tradycje, a w chwili obecnej znajduje się w stanie upadłości. W Bieczu warto inwestować, bo nie trzeba nikogo przekonywać, że to miesteczko ma nie tylko wspaniałą przeszłość, ale i przyszłość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto