Liczący obecnie pięć tysięcy mieszkańców Biecz jest jednym z najstarszych miast w południowej Polsce. Nazywa się go często "małym Krakowem". Legenda głosi, że założycielem miasta był pokutujący za swoje uczynki zbój ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Liczący obecnie pięć tysięcy mieszkańców Biecz jest jednym z najstarszych miast w południowej Polsce. Nazywa się go często "małym Krakowem". Legenda głosi, że założycielem miasta był pokutujący za swoje uczynki zbój Becz.

Prawa miejskie nadał Bieczowi w XIII wieku książę Bolesław Wstydliwy, przebywali tu wszyscy królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów, mówi się też, iż podczas walk o zjednoczenie państwa Władysław Łokietek chciał uczynić Biecz stolicą Polski. Liczne prawa i przywileje służyły rozwojowi miasta. Kwitło tu rzemiosło i handel, wielu bieczan studiowało na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z miastem tym związani są też wybitni ludie, np. biskup Marcin Kromer czy poeta Wacław Potocki. O bogatej przeszłości Biecza świadczą znakomicie zachowane zabytki, turystów przyciąga też bogactwo przyrody i krajobrazu.
Biecz jest dziś gminą rolniczo-przemysłową, z ukierunkowaniem na rozwój turystyki. Bogate zbiory Muzeum Regionalnego, zabytkowe wnętrza i budowle urzekają gości swym klimatem.


Jak się tu żyje

Ewa Więcek, wychowawczyni świetlicy szkolnej
- Żyje się raz lepiej, raz gorzej. Jak się kocha swoje miasto, to zapomina się o utrudnieniach. Pracuję w szkole i jestem poirytowana dyskusją wokół zmiany sieci szkolnictwa, jak też rozłamem społeczeństwa Biecza w tej kwestii. Jeżeli coś jest dobre i sprawdzone, to nie trzeba tego niszczyć. Niepokoi mnie także brak dobrej przyszłości dla młodzieży w tym pięknym, historycznym mieście.


Danuta Bochnia, rencistka, długoletni pracownik handlu
- w Bieczu żyje się spokojnie i bezpiecznie. Ale nie zawsze jest różowo. Mieszkam w bloku komunalnym, wymagającym remontu, jednak nikt się do tego nie kwapi. Sprzedać mieszkań też nam nie chcą. Emeryci żyją biednie, a potrzeby rosną, gdyż trzeba pomóc rodznie. O pracę jest ciężko.

Władza ma głos

Rozmowa z burmistrzem Biecza, Witoldem Bogdanem
- Co jest największym atutem Pańskiego miasta?
- Największym atutem Biecza jest jego historia. Wspaniale zachowany układ urbanistyczy przetrwał tu w prawie niezmienionym stanie od czasów średniowiecza. Wysokiej klasy zabytki przyciągają tu co roku masy turystów. Z wysokości wieży ratuszowej oglądają urzekający podbiecki krajobraz. Spotykają tu przyjaźnie nastawionych mieszkańców i dobrze zorganizowaną bazę noclegowo - gastronomiczną. Niewątpliwym atutem Biecza jest jego położenie w pobliżu przejścia granicznego ze Słowacją w Koniecznej.
- A największym problemem?
- Myśląc o Bieczu jako mieście turystycznym, trzeba wskazać na brak obwodnicy. Jest ona niezbędna ze względu na ochronę zabytków. Przejeżdżające przez nasze miasteczko duże samochody powodują pękanie murów cennej gotyckiej kolegiaty i innych budowli. Z chwilą wybudowania obwodnicy, Rynek biecki mógłby stać się oazą spokoju z ogródkami i kawiarenkami na wzór Rynku w Krakowie. Rozwój turystyki to także dodatkowe miejsca pracy, a więc zmniejszenie bezrobocia, które jest naszym kolejnym problemem. Biecz potrzebuje również nowoczesnego wysypiska i oczyszczalni.
- Dlaczego warto tu przyjeżdżać?
- Da wszystkich wymienionych już atrakcji. Wydarzenia historyczne i liczne legendy (np. z zbóju Beczu, szkole katów) tworzą niezwykły splot, który urzeka i fascynuje. W sezonie turystycznym mają tu miejsce liczne imprezy plenerowe. Biecz ma swój klimat, który jeszcze długo pozostaje w pamięci naszych gości.
- Czy warto tu inwestować?
- Gmina posiada wolne tereny pod inwestycje turystyczne oraz budownictwo jednorodzinne. Istnieje też potrzeba znalezienia inwestora dla Spółdzielczej Wytwórni Pieczywa Cukierniczego Kasztelanka - zakładu, który posiada wspaniałe tradycje, a w chwili obecnej znajduje się w stanie upadłości. W Bieczu warto inwestować, bo nie trzeba nikogo przekonywać, że to miesteczko ma nie tylko wspaniałą przeszłość, ale i przyszłość.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!