Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie nocna prohibicja w Krakowie, ale nie dla wszystkich

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
W Krakowie jednak będzie nocna prohibicja
W Krakowie jednak będzie nocna prohibicja brak
W Krakowie od 1 września przez rok będzie obowiązywała nocna prohibicja. Od północy do godziny 5.30 rano alkoholu nie kupimy w sklepach siedmiu sieci. To ok. 50-60 sklepów, głównie w centrum miasta. Co ważne, sieci dobrowolnie zgłosiły się do takiego porozumienia.

Przypomnijmy, że Kraków w zeszłym roku próbował wprowadzić nocną prohibicję w dzielnicy I w godzinach od 22 do 6. Takiego rozwiązania domagali się mieszkańcy i radni ze Starego Miasta. Skargę na uchwałę złożyło prywatne przedsiębiorstwo, którego pełnomocnik argumentował m.in., że wprowadzenie w życie uchwały spowoduje straty dla przedsiębiorcy, likwidację miejsc pracy, zarzucał również miastu, że nie przeprowadziło konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchwałę uchylił. Miasto odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego i czeka na decyzję.

- Podjęliśmy więc inne kroki w sprawie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Ten nie będzie sprzedawany w od północy do godziny 5.30 rano. To rozwiązanie zaproponowane przez Krakowską Kongregację Kupiecką. Liczę, że będzie rozszerzane i będą się włączać do niego kolejni. Dziękuję wszystkim sklepom, które włączyły się w to porozumienie - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

- Wspólnie ze środowiskami kupieckimi podjęliśmy pilotażowy program dobrych praktyk sprzedaży alkoholu. Główne zobowiązania to dobrowolne wyłączenie sprzedaży alkoholu od 24 do 5.30. Przedsiębiorcy będą reagować na każdy przejaw chuligaństwa związanego ze sprzedażą alkoholu. Pojawi się także specjalna plakietka na sklepach, które włączą się w program. Rozmawiamy z policją i strażą miejską, aby mieć ich wsparcie przy tym pilotażu - dodaje wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider.

W pilotażowy program zaangażowało się siedem sieci handlowych: Kocyk, Shake, Lewiatan, Na Zdrówko, Quick Holding, Betmag oraz Podwawelska Spółdzielnia Spożywców. Ile sklepów będzie wyłączonych z nocnej sprzedaży? W Krakowie działa ok. 110 sklepów, gdzie nocą można kupić alkohol. Dobrowolne ograniczenie będzie dotyczyło mniej więcej połowy z nich. Do tego na terenie Krakowa funkcjonuje ok. 120 stacji benzynowych, gdzie całą dobę można kupić alkohol. Władze Krakowa liczą, że w ślad za siedmioma sieciami pójdą kolejne sklepy.

- Nie chcieliśmy nagłej zmiany, rewolucji. Od samego początku proponowaliśmy takie godziny – od 24 do 5.30. Skoro przeszkadzamy mieszkańcom, to zobaczymy czy takie ograniczenie w sprzedaży alkoholu poprawi sytuację - zaznacza Adam Koc, właściciel sieci Kocyk. Jak dodaje, zakres godzinowy 22-6 powodowałby, że musieliby zamykać sklepy o godzinie 21. Kocyk w Krakowie prowadzi osiem sklepów, które prowadzą całodobową sprzedaż, w tym alkoholu. W sumie sieć ma 19 sklepów, głównie w Krakowie.

Program na rok, od 1 września

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu wejdą w życie od 1 września i będą obowiązywać przez rok (z wyjątkiem nocy sylwestrowej). Kupcy zobowiązali się także do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego, wraz z monitoringiem wizyjnym widocznym dla klientów oraz zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację w punkcie sprzedaży alkoholu przycisku antynapadowego oraz możliwości powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej. Co więcej, przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży alkoholu, będą też reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.

Władze miasta zamierzają informować o przedsiębiorcach, którzy stosują dobre praktyki (powstaną materiały promocyjne i strona internetowa), zorganizuje bezpłatne szkolenia dla sprzedawców i zagwarantuje lepszą współpracę z policją i strażą miejską w celu szybkiego reagowania na incydenty.

Pilotażowy program rozpocznie się 1 września i potrwa rok. W każdej chwili mogą do niego przystąpić nowi przedsiębiorcy. Porozumienie z miastem podpisali: Kocyk sp. z o.o. sp. kom., Quick Holding sp. z o.o., Shake s.c. Klimczak Agnieszka, Molo Wojciech, Betmag sp. z o.o., Na Zdrówko sp. z o.o., Podwawelska Spółdzielnia Spożywców oraz Lewiatan Małopolska sp. z o.o. Otrzymali oni tytuł „Odpowiedzialnego Sprzedawcy”, którym mogą oznaczyć prowadzone przez siebie punkty sprzedaży alkoholu.

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Będzie nocna prohibicja w Krakowie, ale nie dla wszystkich - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto