Nowa wieża będzie o 5,5 metra wyższa do obecnej

Nowa wieża będzie o 5,5 metra wyższa do obecnej (© wizualizacja)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Lotnisko w Balicach będzie miało nową wieżę kontroli ruchu lotniczego oraz nowy radar. To ważne inwestycje dla podkrakowskiego portu, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na projekt nowej wieży. Będzie miała 32,5 metra, czyli o 5,5 metra więcej niż obecnie. Stanie na terenie lotniska, tuż przy płycie postojowej, i będzie górować nad innymi zabudowaniami Krakow Airport.

- Chodzi o to, żeby kontrolerzy mieli cały czas kontakt wzrokowy z samolotem. To ułatwi im pracę - wyjaśnia Grzegorz Hlebowicz z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

Stara wieża znajduje się na terenie wojskowym i jest w kiepskim stanie technicznym. - Nie inwestowaliśmy w nią, bo nie jest naszą własnością - wyjaśnia Hlebowicz.

Kiedy projekt wieży będzie gotowy, PAŻP ogłosi przetarg na jej wykonanie. Budowa rozpocznie się prawdopodobnie wiosną 2013 roku. Obiekt ma być gotowy w czwartym kwartale 2014 roku.
Sam projekt kosztować będzie ponad 700 tys. zł. Szacunkowy koszt całej inwestycji to około 15-18 milionów złotych.

Równolegle ruszy również budowa nowoczesnego ośrodka radiolokacyjnego za prawie 25 milionów złotych. Stary radar ma już bowiem 15 lat.

Dodatkowo w 2013 roku w krakowskim porcie rozpocznie się budowa nowego terminala i dochodzących do niego ulic oraz chodników.

- Budowa nie powinna zakłócić pracy lotniska - zapewnia Urszula Podraza z Krakow Airport. - Pojawią się dźwigi, ale nie będą się one znajdować w osi pasa startowego - uspokaja Podraza.

Zobacz: Nowe połączenia PKP z Wadowic do Krakowa

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Zobacz, jak naziści obchodzili pogańskie święto w okupowanym Krakowie

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!