Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bądź szybszy od choroby. Skorzystaj z darmowych badań

Sylwia Foremna
Palisz papierosy od 30 lat, a co więcej wypalasz ich dwie paczki dziennie? Warto się zastanowić nad zbadaniem płuc. Możesz to zrobić, biorąc udział w bezpłatnych badaniach, które rozpoczną się już za kilka dni. O tym oraz o innych wrocławskich programach profilaktycznych pisze Sylwia Foremna

We Wrocławiu papierosy pali około 34 tysięcy osób w wieku 55-70 lat. Tak wynika z badań. Głównie z myślą o nich organizowany jest "Pilotażowy program wczesnego wykrywania raka płuc u mieszkańców Wrocławia w wieku 55-70 lat".
Wytypowane osoby będą mogły badać płuca od października do grudnia. To pomoże wykryć raka u seniorów we wczesnym etapie choroby. W badaniu udział wezmą ci, u których nie wykryto choroby, ale mają jej objawy. Jakie? To przede wszystkim: przewlekły kaszel, plucie krwią, utrata masy ciała.

Bezpłatne badania organizuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia we współpracy z 4. Wojskowym Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu.

- Na badania zapraszamy wszystkich wrocławian, którzy są aktualnymi lub byłymi palaczami i znajdują się w grupie wysokiego ryzyka. Chodzi o ludzi, którzy palą minimum jedną paczkę papierosów dzienne przynajmniej przez 10 lat - wyjaśnia Anna Szarycz, dyrektorka Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Jak dodaje, w 2012 roku na ten cel zostanie przeznaczonych ok. 100 tys. zł.

To już kolejny program promocji zdrowia i profilaktyki chorób realizowany przez jej wydział. Do tej pory przeprowadzono 42 inne. Wszystko było finansowane z budżetu miasta.

Dzięki takiej profilaktyce udaje się wykryć choroby w ich początkowym stadium, gdy ich leczenie jest znacznie łatwiejsze, a czasami tylko wtedy jest możliwe.

Jednym z ważniejszych programów jest ten, który ma poprawić stan zębów u dzieci w wieku przedszkolnym, czyli między 3. a 5. rokiem życia.

W jego ramach w 60 wrocławskich przedszkolach odbywają się zajęcia edukacyjne, prowadzone przez stomatologa. Przedszkolaki, a przede wszystkim ich rodzice dowiadują się, jak namówić "opornego" do dbania o zdrowie jamy ustnej. Zajęcia są prowadzone w taki sposób, by jak najskuteczniej zainteresować maluchy tematem.

Dlatego w akcję zaangażowany jest między innymi Teatr Lalek, który występuje z przedstawieniem Mc Baton i Szeryf Grzanka.

Okazuje się, że 8 na 10 wrocławskich przedszkolaków ma próchnicę. Te wyniki zostały potwierdzone w latach 2008-2009, kiedy z przebadanych 18500 uczniów wrocławskich podstawówek okazało się, że 83 proc. ma próchnicę zębów. To bardzo niepokojące dane. I to one sprawiły, że Wydział Zdrowia uruchomił specjalny program poświęcony rozwiązaniu tego problemu.

Od stycznia do końca grudnia tego roku 60 ze 100 wrocławskich przedszkoli bierze udział w drugim etapie programu profilaktyki. W tym roku wszystkie przedszkola zostały wyposażone w modele jamy ustnej do nauki jej szczotkowania. Dzieci dostały też szczoteczki do zębów i pasty. Z budżetu miasta na ten cel przeznaczono 200 tys. zł.
Ale programów promocji zdrowia i profilaktyki chorób skierowanych do dzieci jest więcej. Dotyczą między innymi profilaktyki nadwagi i otyłości, astmy i alergii czy wad postawy.

Prof. Alicja Chybicka, szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, podkreśla, że profilaktyka dla dzieci jest w Polsce marna. Najmłodsi przynajmniej raz w roku powinni przechodzić badania morfologii krwi i usg jamy brzusznej. Tym sposobem można by najtaniej i najszybciej zapobiegać groźnym chorobom.

Prof. Chybicka popiera działania promocji zdrowia realizowane we Wrocławiu. Jak mówi, już przedszkolakom trzeba uświadamiać, że zdrowy styl życia zaowocuje w przyszłości. Dzieci powinny więc spędzać wolny czas na świeżym powietrzu oraz jeść zdrowe posiłki w postaci owoców, warzyw i świeżych soków zamiast tony czekolady i napojów gazowanych.

Pani profesor dodaje, że profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży powinna być wprowadzana już od najmłodszych lat.
Im wcześniej bowiem wykryjemy u dziecka wadę kręgosłupa, tym szybciej będzie można ją zniwelować.
I przypomina, że tak samo jest w przypadku dorosłych - im szybciej wykryjemy chorobę, tym prędzej ją zwalczymy i przywrócimy zdrowie.

Dlatego warto skorzystać z programów, dzięki którym możemy się zbadać za darmo i bez stania w długich kolejkach do lekarzy specjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto